Najważniejsze wydarzenia w turystyce w 2022 roku

fot. Kenta Kikuchi /unsplash

Wydawałoby się, że po covidowej rzeczywistości branża turystyczna wróci na właściwe tory. Nikt też nie spodziewał się, że początek roku przyniesie wojnę za naszą wschodnią granicą. Ten czas okazał się kolejnym sprawdzianem dla ludzi pracujących w turystyce. Co jeszcze przyniósł 2022 rok? Przedstawiamy istotne wydarzenia w turystyce, o których pisaliśmy.

Wykorzystano prawie 3 mld złotych w programie Polski Bon Turystyczny

Do końca 2022 roku aktywowanych zostało blisko 4 mln bonów, co stanowi ponad 86% wszystkich wygenerowanych świadczeń. 2022 rok program zakończył wynikiem ponad 2,9 miliarda złotych zrealizowanych przez beneficjentów płatności. Ponad 30% tej kwoty turyści wykorzystali w samym tylko 2022 roku.

Polski Bon Turystyczny: w minionym roku wykorzystano prawie 2 mld złotych

Marcin Wujec został ponownie wybrany na prezesa OSAT

Dotychczasowy prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych został wybrany podczas walnego zgromadzenia na kolejną kadencję. Podczas obrad w Warszawie wybrano także nowy zarząd.

Kolejna kadencja prezesa OSAT. Nowi członkowie w zarządzie

NSA orzekła na korzyść branży w sprawie VAT-u od usług noclegowych

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził wyrok WSA, zgodnie z którym przedsiębiorcy mają prawo odliczyć VAT od usług noclegowych nabywanych z zamiarem odsprzedaży. Sprawa została skierowana do sądu przez Polską Izbę Turystyki.

NSA potwierdza: można odliczać VAT od usług noclegowych kupowanych w celu odsprzedaży

Podwyżki zaczęły dobijać polskie hotelarstwo

Polski Ład jeszcze na dobre nie zagościł w polskiej gospodarce, a już ceny idące w górę w iście alpejskim stylu mogą rozwalić stojące jeszcze dwa lata temu na najwyższym europejskim poziomie polskie hotelarstwo. Ci, którzy przetrwali dwa lata zastoju pandemicznego, mogą zginąć od polskiego nieładu gospodarczego.

Podwyżki dobiją polskie hotelarstwo

Dyrektorzy Thomasa Cooka zostali oczyszczeni z zarzutów

Dyrektorów grupy Thomas Cook uznano za niewinnych bankructwa firmy i oczyszczono ich z zarzutów. Zostało to ustalone podczas przeprowadzanego dwuletniego dochodzenia przez Insolvency Service, brytyjską agencję rządową. Dyrektor generalny Peter Fankhauser nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za niewłaściwe działania.

Dyrektorzy Thomasa Cooka zostali uniewinnieni po dochodzeniu upadłościowym

Powstała nowa aplikacja do E-Certyfikacji Informacji Turystycznej

Polska Organizacja Turystyczna uruchomiła internetową aplikację TurApka E-Certyfikacja Informacji Turystycznej. Za jej pomocą punkty lub centra informacji turystycznej mogą sprawniej przejść proces czterogwiazdkowej standaryzacji poziomu obsługi turystów.

POT uruchomił nową aplikację do E-Certyfikacji Informacji Turystycznej

Nadzieja na powrót do normalności na targach turystycznych FITUR

W Madrycie odbyła się 42. edycja międzynarodowych targów turystycznych FITUR 2022, w których udział wzięła Polska. Stoisko przygotowane przez POT gościło 11 wystawców, m.in. touroperatorów turystyki przyjazdowej.

Targi FITUR dały branży turystycznej nadzieję na powrót do normalności

Odbyła się I Gala Waszej Turystyki

W Tłusty Czwartek, 24 lutego redakcja portalu WaszaTurystyka.pl zorganizowała I Galę Waszej Turystyki. Zakończyliśmy wspólnie karnawał i symbolicznie rozpoczęliśmy rok w turystycznym gronie.

Jednym z dwóch najważniejszych punktów programu Gali Waszej Turystyki była Aukcja Charytatywna. Zebrano na niej 88,5 tys. złotych na rzecz Fundacji Instytutu Matki i Dziecka. Fundacja przeznaczy tę sumę na wsparcie leczenia oraz opieki nad kobietami w ciąży oraz małymi pacjentami i ich rodzicami przybywającymi z Ukrainy – w tym zakup wyposażenia oraz wsparcie psychologiczne.

88,5 tys. zł na dla kobiet w ciąży i dzieci z Ukrainy zebrano na Aukcji podczas Gali Waszej Turystyki

Podlasie straciło turystów i wizerunek

Chociaż stan wyjątkowy na granicy polsko-białoruskiej miał trwać do końca listopada, to sejm po uchwaleniu nowelizacji ustawy wprowadził zakaz przebywania na tym terenie do 1 marca 2022 roku. Zakaz obejmował 183 miejscowości, w tym 115 znajdowało się w województwie podlaskim, a pozostałe z nich w województwie lubelskim. Sytuacja stawała się coraz trudniejsza dla osób, które prowadziły tam firmy, a jeszcze trudniejsza dla tych, którzy też cierpieli na skutek sytuacji, lecz administracyjnie nie znajdowali się w strefie.

Podlaskie firmy turystyczne spoza strefy – straty te same, co u sąsiadów, rekompensat brak

Został przedłużony termin przedawniania kar za nieprzekazywanie w terminie danych PNR

Za nieprzekazywanie w terminie danych PNR, Straż Graniczna obciążała wysokimi karami przewoźników lotniczych. Nowelizacja ustawy o przetwarzaniu danych osobowych ma rozłożyć w czasie proces nakładania kar za niewywiązanie się z tego obowiązku. Przyjęta poprawka pozwala na tymczasowe zawieszenie lub niewszczynanie postępowań za dotychczasowe naruszenia obowiązku przekazywania danych pasażera. Nowe przepisy przedłużają też termin przedawnienia nałożenia kary administracyjnej z trzech do pięciu lat.

Wydłużono termin przedawnienia kar dla przewoźników lotniczych za nieprzekazywanie danych PNR

Opublikowano prognozę dla rozwoju rynku lotniczego w Polsce

Odbudowa ruchu lotniczego w Polsce po pandemii nastąpi w 2024 roku, natomiast w 2060 roku możemy spodziewać się 142,6 mln pasażerów. IATA sporządziła prognozę rozwoju rynku lotniczego w naszym kraju na zlecenie PPL, w kontekście planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Ponad 140 mln pasażerów lotniczych w Polsce w 2060 roku. IATA prognozuje dla Polski na zlecenie CPK i PPL

Hotel Gromada świętował 85. urodziny

10 lutego 1937 roku rozpoczęła działalność Gromada. Tego dnia z inicjatywy Związku Młodzieży Wiejskiej “Wici”, Związku Zawodowego Pracowników Spółdzielczych, Spółdzielczości Rolnej i Organizacji Rolniczych powołano Spółdzielnię Turystyczno-Wypoczynkową “Gromada”.

OST „Gromada” – 85 lat tradycji. Jutro urodziny

Reaktywowana została Rada Ekspertów ds. Turystyki

Rada Ekspertów ds. Turystyki powołana została na nowo zarządzeniem ministra Kamila Bortniczuka. Skład ciała jest podobny jak poprzednio, nastąpiły jednak pewne zmiany. Kilkoro członków poprzedniej rady nie znalazło się w nowym składzie, zaś dokooptowano do niej byłego prezesa POT, a obecnego dyrektora Muzeum w Sulejówku, Roberta Andrzejczyka.

Reaktywacja Rady Ekspertów ds. Turystyki przy nowym ministrze

Polskie uzdrowiska otrzymały 250 mln zł na rozwój infrastruktury

W piątek 18 lutego Andrzej Gut Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, wziął udział w konferencji prasowej w Kamieniu Pomorskim, poświęconej inauguracji rządowego Programu Polskie Uzdrowiska. Na rozwój infrastruktury uzdrowiskowej w ramach programu przeznaczono 250 mln zł.

250 mln dla polskich uzdrowisk w ramach projektów strategicznych Polskiego Ładu

Wydano zakaz działalności organizatora turystyki dla spółek Pili Pili

Jak się oficjalnie dowiedziała redakcja portalu WaszaTurystyka.pl, 21 stycznia 2022 roku Minister Sportu i Turystyki wydał dwie decyzje utrzymujące w mocy decyzje Marszałka Województwa Pomorskiego o zakazie działalności organizatora turystyki dla spółek Pili Pili.

MSiT – ostateczna decyzja o zakazie działalności organizatora turystyki dla spółek Pili PIli

Cała branża turystyczna zaangażowała się w pomoc Ukrainie

Dzięki akcji pomocy Ukraińcom, zainicjowanej przez Turystyczną Organizację Turystyczną, udało się już w pierwszych dniach przewieźć wiele osób, zorganizować autokary dla czekających na granicy oraz noclegi w kilku województwach. Branża turystyczna z całej Polski włączyła się do akcji.

Branża turystyczna pomaga Ukrainie

Po dwuletniej przerwie powróciły Wrocławskie Międzynarodowe Targi Turystyki

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wystawcy z prawie całego świata spotkali się ponownie we Wrocławiu. W dniach 4-6 marca odbyła się 13. edycja Międzynarodowych Targów Turystyki i czasu wolnego. Wrócili licznie zarówno wystawcy, jak i wizytujący.

Wielki powrót Międzynarodowych Targów Turystyki i czasu wolnego

Odbył się wiosenny Meet The Bidder

Meet The Bidder Smart Fairs ożywiła branżę spotkań i zintegrowała kolejnych wystawców z wielu krajów z polskimi agencjami i touroperatorami z branży MICE. Poprzednia edycja odbyła się w listopadzie 2021 roku również w hotelu Arche Hotel Krakowska.

Meet The Bidder: wiosenna edycja ze wsparciem dla Ukrainy i nadzieją na lepsze czasy

IGHP wystąpiło z apelem o zawieszanie działalności w Rosji

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego wydała 24 marca oświadczenie, w którym podkreśla, że wszystkie międzynarodowe firmy branży hotelarskiej i gastronomicznej powinny zawiesić lub zlikwidować swoje operacje w Rosji.

IGHP: hotelarze zawieście działalność w Rosji

PHH dołączyło do apelu o zaprzestanie działalności w Rosji

Polski Holding Hotelowy przyłącza się do apelu Ukraińskiego Stowarzyszenia Hotel & Resorts (UHRA) i Państwowej Agencji Rozwoju Turystyki (SATD) Ukrainy, skierowanego do czołowych międzynarodowych grup hotelowych, o zaprzestanie działalności w Rosji i Białorusi.

PHH apeluje do sieci hotelowych o zaprzestanie działalności w Rosji

Andrzej Kindler zrezygnował ze stanowiska wiceprezesa PIT

Rezygnację z funkcji wiceprezesa Polskiej Izby Turystyki złożył 25 marca Andrzej Kindler, współwłaściciel biura podróży Szarpie Travel. Była to jego trzecia kadencja na tym stanowisku.

Andrzej Kindler zrezygnował z funkcji wiceprezesa PIT

PHH zaprosiło Ukraińców na śniadania Wielkanocne

Ponad 7 tysięcy uchodźców z Ukrainy chcą ugościć hotele i obiekty Polskiego Holdingu Hotelowego podczas Śniadania Wielkanocnego, organizowanego wspólnie przez PHH i Caritas.

Śniadanie Wielkanocne dla Ukraińców w hotelach PHH

Jubileuszowe Forum Promocji Turystycznej odbyło się w łódzkim Orientarium

To już dziesiąty raz branża turystyczna miała możliwość spotkania się podczas Forum Promocji Turystycznej. Okazję do wysłuchania czterech debat, duetu ekspertów, pojedynku promocyjnego oraz prezentacji prelegentów miało ponad dwustu uczestników. Tym razem wyjątkowa, jubileuszowa edycja odbyła się w Orientarium w Łodzi. Na scenie pojawiło 37 ekspertów z kraju i zagranicy, w tym wiceministrowie turystyki z Bułgarii i Cypru.

X Forum Promocji Turystycznej w nowym miejscu – Orientarium. Rekordowa frekwencja

Rafał Szmytke został wybrany na nowego prezesa POT

Minister sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk wręczył Rafałowi Szmytke nominację na prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej.

Rafał Szmytke oficjalnie prezesem POT

Wystartowała Akademia Liderek Turystyki

30 uczestniczek z całego Dolnego Śląska, cztery wykładowczynie i jeden wykładowca, tematy ważne, kontrowersyjne opinie, duża dawka energii – w Concordia Design, na Wyspie Słodowej 2 we Wrocławiu, odbyły się pierwsze warsztaty z cyklu Akademia Liderek Turystyki, w ramach Roku Kobiet w turystyce.

Wystartowała Akademia Liderek Turystyki

Na wakacje do Turcji bez paszportu

W tureckim Resmî Gazete opublikowano decyzję o możliwości wjazdu do kraju przez Polaków na podstawie dowodu osobistego. Dotychczas do przekroczenia granicy niezbędne było posiadanie paszportu.

Od dziś wakacje w Turcji bez paszportu. Polakom wystarczy dowód osobisty

Branża rozpoczęła walkę z szarą strefą

Trzy organizacje branżowe – Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel, Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń TUgether oraz Polska Izba Turystyki – połączyły siły w walce przeciwko szarej strefie w turystyce.

Branża turystyczna powalczy z szarą strefą

10 lat Meetings Week Poland

Jubileuszowa edycja MWP odbyła się w formule hybrydowej w dniach 21-22 kwietnia w Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku. Do udziału zostali zaproszeni prelegenci, którzy reprezentują wszystkie sektory rynku spotkań.

Dziesiąta edycja Meetings Week Poland: o odbudowie i wartości branży spotkań oraz jej zrównoważonym rozwoju

Kontrolerzy zawiesili rozmowy ze stroną rządową

Wizja osiągnięcia porozumienia między PAŻP a kontrolerami ruchu lotniczego oddalała się z dnia na dzień. Po trwających negocjacjach związek kontrolerów wydał oświadczenie dające nadzieję na rychłe rozwiązanie sporu, jednak do zaostrzenia retoryki sporu doszło na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. transportu lotniczego. Po wystąpieniu Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka strona społeczna zerwała negocjacje.

Kontrolerzy lotów zawieszają rozmowy ze stroną rządową. „Zostaliśmy oblani wszystkim, co było możliwe”

Rada Ministrów wprowadziła ograniczenie ruchu lotniczego z Warszawy

Opublikowane 26 kwietnia rozporządzenie Rady Ministrów wprowadza ograniczenie możliwości ruchu na lotniskach Warszawa Modlin i na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Ograniczony ruch lotniczy z Warszawy. Rozporządzenie zadziała od 1 maja

Izabela Stelmańska została ponownie wybrana na prezesa zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

Izabela Stelmańska, znana w branży samorządowiec, odpowiedzialna za turystykę w mazowieckim urzędzie marszałkowskim, została ponownie wybrana na prezes zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Walne zgromadzenie odbyło się 27 kwietnia.

Wybory w MROT. Izabela Stelmańska ponownie na czele organizacji

UNWTO zawiesiło członkostwo Rosji

Rada Wykonawcza Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) zawiesiła członkostwo Rosji w tej organizacji. Stanowczo potępia działania Rosji i podkreśla, że wyraźnie naruszają one suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz są sprzeczne z zasadami zapisanymi w Karcie Narodów Zjednoczonych i statucie UNWTO.

Rosja zawieszona w UNWTO z inicjatywy Polski

PAŻP zawarł kompromis z kontrolerami

Minister Andrzej Adamczyk poinformował o przełomie w negocjacjach ze Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Kompromis zawarto do 10 lipca.

PAŻP dogadał się z kontrolerami. Na razie porozumienie do 10 lipca

P4P i TOO rozpoczęły zbiórkę na wakacje dla dzieci z domów dziecka

Nie wszystkie dzieci mają możliwość skorzystania z letniego wypoczynku. Stowarzyszenie People for People i Turystyczna Organizacja Otwarta organizują akcję, która ma na celu ufundować wakacyjne wyjazdy dla dzieci z domów dziecka.

Wakacje Marzeń – turystyczna akcja charytatywna dla dzieci z domów dziecka

PHH Hotele wybrało nową prezes zarządu

Rada Nadzorcza spółki PHH Hotele powierzyła stanowisko prezesa zarządu Urszuli Bąkowskiej-Morawskiej. Dotychczas pełniła obowiązki członka zarządu spółki.

Urszula Bąkowska-Morawska nowym prezesem PHH Hotele

Odbyło się Bułgarsko-Polskie Forum Biznesu Turystycznego

Bułgarsko-Polskie Forum Biznesu Turystycznego było okazją do podsumowania działań pomiędzy tymi dwoma krajami oraz omówienia dalszej promocji i potencjału turystycznego w czasach, gdy za naszą granicą toczy się wojna. Delegacje z Polski i Bułgarii kilkukrotnie podkreśliły chęć kontynuowania współpracy na rzecz rozwoju sektora turystycznego w obu krajach.

Nowa era w stosunkach turystyczno-gospodarczych między Bułgarią i Polską

Air Astana obchodziła swoje 20-lecie

Linie lotnicze Air Astana świętują 20. rocznicę pierwszego komercyjnego lotu z Ałmaty do Nur-Sultan. W ciągu ostatnich 20 lat Air Astana przewiozła prawie 60 milionów pasażerów, wykonując 600 tys. lotów i osiągając średni współczynnik wykorzystania miejsc na poziomie prawie 70 proc.

Air Astana – 20. rocznica działalności i rekordowa liczba pasażerów

Wybrano pierwszą kobietę kapitan do objęcia sterów w Stena Line

18 maja obchodzony jest oficjalny Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu, ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Morską. Jest to dzień, w którym światowy sektor żeglugi świętuje ważną rolę, jaką kobiety odgrywają w przemyśle morskim.

Po raz pierwszy kobieta kapitanem w Stena Line

Rozpoczął się sezon z MAZOprzygodą

Mazowsze oficjalnie rozpoczęło sezon turystyczny. Coraz chętniej przyciąga też turystów, nie tylko na spędzenie długiego urlopu, ale także na jednodniowe wycieczki. Z jednej strony duże i ciekawe miasta, a z drugiej niewielkie klimatyczne miejscowości.

MAZOprzygoda – sezon turystyczny oficjalnie rozpoczęty. Mazowsze zaprasza na MAZOpodróże

Mazowsze z nową strategią rozwoju marki

Podczas X kongresu promocji Mazowsza została zaprezentowana strategia marki województwa na lata 2022-2025. Nowy wizerunek i hasło „Zawsze krok przed” odnosi się do dynamicznego rozwoju i osiągania zamierzonego celu szybciej od innych.

X kongres promocji Mazowsza: zawsze krok przed czyli nowa strategia marki województwa

PHN świętowało swoje 25-lecie

27 maja, w hotelu Willa Port w Ostródzie, odbyły się uroczyste obchody 25-lecia działalności organizacji zrzeszającej Polskie Hotele Niezależne, działającej uprzednio pod marką Polish Prestige Hotels oraz Harmony Polish Hotels.

Polskie Hotele Niezależne świętowały swoje 25-lecie

Gheorghe Mariana Cristescu został ponownie wybrany na prezesa PHH

Rada Nadzorcza spółki PHH wybrała Gheorghe Mariana Cristescu na prezesa spółki Polskiego Holdingu Hotelowego na kolejną, trzyletnią kadencję. Pełni on tę funkcję nieprzerwanie od 2016 r.

Gheorghe Marian Cristescu ponownie wybrany na prezesa zarządu PHH

Lotnisko w Rzeszowie pobiło swój własny rekord

Ponad 200 tysięcy pasażerów obsłużył port lotniczy Rzeszów-Jasionka od początku bieżącego roku. W maju liczba podróżnych przekroczyła 60 tysięcy, o ponad 90 proc. więcej niż z tym samym miesiącu 2019 roku, który był najlepszym w historii podrzeszowskiego lotniska.

Lotnisko w Rzeszowie – ponad 200 tysięcy pasażerów od 1 stycznia

Zmarł Tadeusz Gołębiewski

Tadeusz Gołębiewski, założyciel sieci hotelarskiej zmarł w wieku 79 lat.

Tadeusz Gołębiewski, założyciel sieci hotelowej nie żyje

POT przegrał w sądzie pracy sprawę o bezprawne zwolnienie dwóch pracowników

Dwaj byli pracownicy POT, Grzegorz Cendrowski i Arkadiusz Osipiuk wygrali w sądzie pracy sprawę o bezprawne zwolnienie. Jednym z powodów rozwiązania umów była restrukturyzacja w organizacji.

Polska Organizacja Turystyczna przegrywa w sądzie. Brak podstaw do zwolnienia pracowników

Ostatecznie zażegnano konflikt PAŻP i kontrolerów

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej ogłosiła oficjalne zakończenie wielomiesięcznego sporu z kontrolerami lotów. W środę (29 czerwca) podczas konferencji prasowej prezes PAŻP poinformowała o zawarciu porozumienia w zakresie wypracowania zmian do regulaminu pracy i wynagradzania.

Spór z kontrolerami ruchu lotniczego zakończony. PAŻP ogłasza zawarcie porozumienia

Organizatorom turystki przedłużono czas na zwrot pożyczek z TFZ

5 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców – tzw. „tarczę prawną”. Zgodnie z zaproponowanymi zmianami, organizatorom turystyki przedłużono o 12 miesięcy termin zwrotu środków, wypłaconych podróżnym przez Turystyczny Fundusz Zwrotów (TFZ) z tytułu umów o udział w imprezach turystycznych, które nie odbyły się w związku z wybuchem pandemii. Organizatorzy turystyki będą musieli dokonać zwrotu pierwszej z rat do TFZ do 31 grudnia 2022 r.

Projekt rządu: 12 miesięcy więcej na zwrot środków pożyczonych z TFZ

Miasta europejskie wystąpiły z apelem o uregulowanie najmu krótkoterminowego

Europejskie miasta zwróciły się do komisarzy o pilne podjęcie prac dotyczących uregulowania turystycznego najmu krótkoterminowego (TNK). List został również wsparty przez europejskich parlamentarzystów.

Sojusz Miast Europejskich: apelujemy o pilne uregulowanie najmu krótkoterminowego

Agencja Power świętowała 25 lat działalności

Warszawska Agencja Power podsumowała 25 lat działalności. Jubileusz jest okazją do odświeżenia portfolio nowej strategii działu event i incentive, promocji wyróżniających się pracowników agencji, a także podsumowania dotychczasowych osiągnięć w ramach pięciu filarów działalności.

Agencja Power świętuje 25-lecie i planuje rozwój na kolejne lata

Fatalne skutki katastrofy ekologicznej na Odrze

Według danych Północnej Izby Gospodarczej, w ostatnich dniach przedsiębiorcy działający nad Odrą odnotowują 75 proc. odwołanych rezerwacji, zero nowych klientów, rezygnacje z zamawiania ryb. Katastrofa ekologiczna na Odrze niemal z dnia na dzień odcięła dużą grupę przedsiębiorców od możliwości zarabiania pieniędzy. Mowa o firmach, które zwykle działają sezonowo i w ciągu wiosny i lata muszą zarobić na utrzymanie w sezonach, gdy działanie jest niemożliwe. Dla wypożyczalni kajaków i sprzętu wodnego czy ośrodków turystycznych zlokalizowanych nad Odrą katastrofa ekologiczna to gigantyczne straty i niemal całkowita blokada funkcjonowania.

Turystyka nad Odrą umarła

PIT: rekordowe lato 2022

Lato 2022 będzie rekordowe, jeśli chodzi o przychody biur podróży. Wzrost kosztów nie zahamował popytu, ponieważ touroperatorzy starali się względnie trzymać ceny w ryzach. Jednak i tak w 2022 roku średnia cena rezerwacji wzrosła najbardziej od ponad dekady. Pod koniec lata widać już zwiastuny recesji – wynikało z raportu Polskiej Izby Turystyki.

Raport PIT: w 2022 padnie rekord sprzedaży. Średnia cena wyjazdu wyższa o 1,5 tys. zł, Turcja liderem sezonu

O pół roku przedłużono płatności bonem turystycznym

Płatności bonem turystycznym będzie można dokonywać do 31 marca 2023, zamiast do 30 września 2022. Projekt terminu na wykorzystanie bonu został przyjęty w Sejmie razem z ustawą o pomocy dla podmiotów poszkodowanych na skutek zatrucia Odry. Poparły ją wszystkie kluby parlamentarne.

Dodatkowe pół roku ważności bonu turystycznego. Projekt ustawy przyjęty przez Sejm

Radom nie jest alternatywą dla Ryanaira

Nie doszło przedłużenia długoterminowego kontraktu, który gwarantował Ryanairowi niskie opłaty w Modlinie. Przewoźnik deklaruje, że zlikwiduje cztery trasy, przez co ruch lotniczy w Modlinie zmaleje zimą o 10 proc. Uważa, że lotnisku w Radomiu nie jest alternatywą i chce wyhamować rozwój w Warszawie.

Ryanair nie dogadał się z Modlinem i obetnie trasy na zimę. „Z Radomia nie polecimy nigdy”

Wasza Turystyka publikuje raport o szarej strefie

Tylko 9 proc. spraw zgłaszanych do urzędów marszałkowskich kończy się wydaniem zakazu działalności, a spośród 15 podmiotów objętych obecnie zakazem, dziewięć działa dalej. Przeciągające się w nieskończoność kontrole, umarzane śledztwa, bezkarność sprawców – sprawdzamy, jak wyglądają próby walki z szarą strefą w organizacji imprez turystycznych.

Armia nielegalnych firm niszczy turystykę. Dekady bezsilności wobec szarej strefy [RAPORT]

Odbyła się piąta edycja Juromanii

W ten weekend (16 – 18 września) w ponad 35 lokalizacjach na terenie województw małopolskiego i śląskiego odbyła się piąta edycja Juromanii – Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Juromania 2022 – Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej – wystartowała

Polacy tłumnie odwiedzali Chorwację

Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce poinformowało, że 20 września 2022 roku przekroczono magiczną liczbę 1 mln gości z Polski. Najpopularniejsze były: Makaraska, Omiš, Zadar, Baška Voda i Orebić. Z biurami podróży do Chorwacji pojechało 246 715 Polaków.

Milion Polaków odwiedziło już w tym roku Chorwację

60 lat temu powstała Stena Line

Stena Line 28 września obchodziła 60. rocznicę powstania operatora promowego, który ugruntował swoją pozycję jako zaufane ogniwo łączące ludzi, miejsca i społeczeństwa.

60 lat działalności Stena Line na Morzu Bałtyckim

CPK i Lotnisko Chopina zostanie przekształcone w jedną grupę kapitałową

W ciągu najbliższego półrocza Przedsiębiorstwo Państwowe “Porty Lotnicze” zostanie przekształcone w spółkę prawa handlowego. Przed upływem kolejnego roku od wejścia ustawy w życie powstanie jedna grupa kapitałowa CPK. 5 października w sposób symboliczny został rozpoczęty proces połączeniowy.

Centralny Port Komunikacyjny i Lotnisko Chopina w jednej grupie kapitałowej

Na Dolnym Śląsku obchodzono Światowy Dzień Turystyki

We Wrocławiu odbyła się Gala Dolnośląska z okazji Światowego Dnia Turystyki, podczas której wręczono wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych dla rozwoju turystyki osób, podmiotów i inicjatyw oraz certyfikaty Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska 2022.

Dolny Śląsk świętował Światowy Dzień Turystyki

Malta otworzyła swoje biuro w Warszawie

Malta widzi potencjał wzrostu liczby turystów z Polski i mimo widma kryzysu ekonomicznego wierzy w siłę nabywczą polskiego klienta. Dotarcie do nowych grup klientów i zacieśnienie współpracy z branżą to między innymi cele, które stawia przed sobą John Mary Attard, dyrektor nowego biura Visit Malta w Warszawie.

Visit Malta otwiera biuro w Warszawie. Polska piątym najważniejszym rynkiem turystycznym

WaszaTurystyka.pl otrzymała nagrodę Ambasadora Promocji Turystyki

Podczas jubileuszowej gali „Instytut Biznesu – 10 lat”, Marzena Markowska, zastępczyni redaktora naczelnego portalu branżowego WaszaTurystyka.pl, odebrała przyznany portalowi przez kapitułę nagrodę Ambasadora Promocji Turystyki.

WaszaTurystyka.pl nagrodzona tytułem Ambasadorem Promocji Turystyki

Wasza Turystyka świętowała sukces kolejnej edycji Forum Promocji Turystycznej

Ponad 250 gości, 36 ekspertów, debaty, Pojedynek Ekspertów, Trójce Ekspertów, prezentacje. Prezesi izb i organizacji turystycznych, szefowie ROT-ów i LOT-ów, hotelarze, przewoźnicy, szefowie lotnisk i linii lotniczych, touroperatorzy i agenci, muzealnicy i restauratorzy, przewodnicy i urzędnicy, dziennikarze – branża turystyczna spotkała się w Terminalu Lotniska Warszawa-Radom na najważniejszym wydarzeniu branżowym w tym roku. Organizatorem była redakcja portalu WaszaTurystyka.pl a współorganizatorami: Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze oraz Lotnisko Warszawa-Radom.

Sukces XI Forum Promocji Turystycznej na Lotnisku Warszawa-Radom

Przedstawiono zwycięzców V edycji konkursu filmowego “Kadry Polski i… nie tylko”

Podczas After party XI Forum Promocji Turystycznej organizowanego przez redakcję portalu WaszaTurystyka.pl w Terminalu Lotniska Warszawa-Radom, ogłoszono wyniki V edycji Konkursu filmowego „Kadry z Polski i… nie tylko”.

Znamy zwycięzców Konkursu filmowego „Kadry z Polski i… nie tylko”

Wybrano najlepsze Produkty Turystyczne Województwa Mazowieckiego

24 października podczas uroczystej Gali z okazji jubileuszu 15-lecia Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej wręczono certyfikaty w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego 2022.

Najlepsze Produkty Turystyczne Województwa Mazowieckiego

MROT świętował 15 urodziny

W dniu 24 października w hotelu Crowne Plaza® Warsaw – The HUB odbyła się uroczysta Gala z okazji jubileuszu 15-lecia powstania Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

15. urodziny Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

Odroczone zostały spłaty rat w TFZ

Odroczenie spłaty rat do Turystycznego Funduszu Zwrotów oraz pełna elektronizacja deklaracji dotyczących składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – to zmiany w przepisach, które wkrótce zaczną obowiązywać organizatorów turystyki.

Spłaty rat do Turystycznego Funduszu Zwrotów odroczone

Agnieszka Puszczewicz odeszła z Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej

Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce informuje, że z dniem 28 października 2022 roku Agnieszka Puszczewicz kończy współpracę z Instytucją. Jej odejście jest efektem złożonej 30 września 2022 rezygnacji z funkcji dyrektora przedstawicielstwa. Przypomnijmy, że rok temu Puszczewicz zrezygnowała po czterech latach z tego stanowiska, a następnie podpisała umowę na kolejne cztery lata.

Agnieszka Puszczewicz kończy definitywnie współpracę z Chorwacką Wspólnotą Turystyczną

Wasza Turystyka zapowiedziała kolejną Galę

13 stycznia 2023 w Hotelu Renaissance w Warszawie odbędzie Gala Waszej Turystyki. Podobnie jak lutym 2022, podczas wydarzenia przeprowadzona będzie Aukcja Charytatywna. Tym razem zbierzemy pieniądze na „Wakacje Marzeń” dzieci z Domów Dziecka.

Na Gali Waszej Turystyki zbierzemy pieniądze na wakacje dzieci z Domów Dziecka

POT uruchomił nową kampanię “Polska bez barier”

Polska Organizacja Turystyczna zainaugurowała kampanię „Polska bez barier”, w której zachęca osoby niepełnosprawne do korzystania z uroków podróżowania po całej Polsce.

Nowa kampania POT zachęca osoby niepełnosprawne do podróżowania po Polsce

Działania KE zagrażają podróżą zorganizowanym

Na spotkaniu ECTAA w Salonikach stowarzyszenia krajowe, organizatorzy turystyki i agenci turystyczni wyrazili obawy dotyczące kierunku, w którym zmierza rozważana przez Komisję Europejską legislacja. Organizatorów turystyki martwi, że Komisji Europejskiej brakuje ambicji, aby dokonać przeglądu przepisów chroniących konsumentów w całym łańcuchu usług turystycznych.

ECTAA: przyszłość zorganizowanych podróży jest zagrożona działaniami KE

20 urodziny obchodziło biuro Ecco Holiday

Poznański touroperator obchodził 20-lecie działalności. Biuro Ecco Holiday od kilku lat pozostaje jednym z najbardziej rentownych polskich firm turystycznych.

20-lecie działalności Ecco Holiday

Odbył się trzydniowy Meet The Bidder Grand Edition w Warszawie

Meet The Bidder Grand Edition w Warszawie w rozszerzonej, trzydniowej formule zebrał ponad 100 wystawców z całego świata, których podczas jednego dnia odwiedziło ponad 100 menedżerów turystyki wyjazdowej z Polski i z Europy.

MTB Grand Edition: nowe kierunki, około 100 wystawców i ponad 1500 spotkań podczas trzydniowego wydarzenia

Kraków otrzymał zgodę na utworzenie LOT

Na posiedzeniu Rady Miasta Krakowa, które odbyło się 7 grudnia, przeprowadzone zostało głosowanie nad wyrażeniem zgody na utworzenie i przystąpienie przez Gminę Miejską Kraków do lokalnej organizacji turystycznej pod nazwą “Organizacja Turystyczna Królewskiego Miasta Krakowa”. Za było 21 radnych, przeciw – 19. Jedna osoba się wstrzymała od głosu.

Rada Miasta Krakowa zdecydowała: Kraków będzie miał swoją LOT

Przyznano Złote Certyfikaty POT

Po raz dziewiętnasty przyznane zostały nagrody dla najlepszego produktu turystycznego. Polska Organizacja Turystyczna, podczas uroczystej gali w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach – dawnym majątku Karolin, wyróżniła, aż 15 produktów turystycznych.

Złoty Certyfikat POT 2022 dla Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luzia w Zabrzu

Rafał Milczarski został odwołany ze stanowiska

Rady Nadzorcze PLL LOT S.A. i PGL S.A. podjęły decyzję o odwołaniu Rafała Milczarskiego z funkcji Prezesa Zarządu obu Spółek.

Rafał Milczarski odwołany ze stanowiska prezesa PLL LOT

Opublikowaliśmy listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce 2022

Po raz siódmy ogłaszamy Listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce – osób, które realnie wywierają największy wpływ na turystykę w Polsce. Na tegorocznej Liście znalazło się 15 reprezentantów touroperatorów i agentów, 9 przedstawicieli hotelarzy, 23 reprezentantów samorządów i organizacji turystycznych, 7 urzędników, 10 przewoźników lotniczych, autobusowych i kolejowych, 5 reprezentantów portów lotniczych, 7 przedstawicieli atrakcji turystycznych, muzeów, parków rozrywki, 5 reprezentantów ubezpieczycieli. 16 osób zadebiutowało na Liście lub wróciło na nią po przerwie.

100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce 2022

Chorwacja weszła do strefy euro i Schengen

Chorwacka Wspólnota Turystyczna od dłuższego czasu prowadzi działania informacyjne w sieciach społecznościowych i internetowych kanałach komunikacji na temat wprowadzenia euro jako oficjalnej waluty w Chorwacji od  dnia 1 stycznia 2023 roku.

Chorwacja wchodzi od 1 stycznia do strefy euro i Schengen