Juromania 2022 – Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej – wystartowała

Zamek w Siewierzu podczas Juromanii 2021/fot. AG

W ten weekend (16 – 18 września) w ponad 35 lokalizacjach na terenie województw małopolskiego i śląskiego odbywa się piąta edycja Juromanii – Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Motyw przewodni tegorocznej edycji: „Poczuj smak historii” to obietnica odkrycia tajemnic Jury, poznania legend, niezwykłych opowieści, ale także smaków lokalnych produktów i potraw, których receptury były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Rekonstrukcje i pokazy historyczne, wycieczki z przewodnikami, zwiedzanie miejsc na co dzień niedostępnych, jarmarki, degustacje, warsztaty edukacyjne, rzemieślnicze i kulinarne, konkursy z nagrodami i koncerty – to tylko niektóre atrakcje, jakie w tym roku przygotowali organizatorzy.

Nie zabraknie również propozycji dla wielbicieli aktywnego wypoczynku: biegi, rajdy, marsze nordic walking, eksploracja jaskiń, a nawet możliwość spróbowania własnych sił we wspinaczce skałkowej – to sposób, by poznać Jurę poprzez sport i rekreację.

Iwona Gibas, członek zarządu Województwa Małopolskiego, powiedziała: „Juromania to wspaniała okazja, by wspólnie z rodziną i przyjaciółmi wyruszyć na Jurę i poczuć smak historii. W tym roku będziemy przede wszystkim prezentować długą i barwną historię Jury oraz jej bogate tradycje kulinarne. Niezwykłe opowieści przewodników, pokazy grup rekonstrukcyjnych, smak i zapach lokalnych specjałów stworzą mieszankę, która na długo pozostanie w pamięci tych, którzy wezmą udział w wydarzeniu.”

Juromania jest wyjątkowym w skali kraju projektem – efektem owocnej współpracy dwóch województw: Małopolski i Śląska, koordynatora projektu Związku Gmin Jurajskich oraz organizatorów licznych atrakcji.

Juromania to wydarzenie interaktywne, oddziałujące na wszystkie zmysły, podczas którego każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie. Wysoka jakość organizacyjna imprezy została doceniona m.in. przez Polską Organizację Turystyczną, która przyznała Juromanii Certyfikat dla Najlepszego Produktu Turystycznego w 2021 roku, a także przez internautów, którzy również uznali wydarzenie za Najlepszy Produkt Turystyczny 2021.

Rekonstrukcja w 2021 roku pod Zamkiem Rabsztyn/fot. AG

W 2022 roku, dzięki staraniom Związku Gmin Jurajskich, Jura Krakowsko-Częstochowska otrzymała oficjalny tytuł Polskiej Marki Turystycznej.

Podczas tegorocznej edycji w Małopolsce swoje podwoje otworzy 5 zamków: Zamek w Bydlinie, Zamek Rabsztyn, Zamek Pieskowa Skała, Zamek Tenczyn w Rudnie oraz Zamek Korzkiew.

Atrakcji nie zabraknie również na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w Dolinie Prądnika podczas zwiedzania Pustelni bł. Salomei, Kościółka na Wodzie w Ojcowie, Stawów Hodowlanych Pstrąga Ojcowskiego, a także w Olkuszu, w jaskiniach Wierzchowskiej i Nietoperzowej, Dolinie Będkowskiej oraz na Pustyni Błędowskiej w czasie nocnego „Rajdu Świetlika”.

W Krakowie będzie można zwiedzić – na co dzień niedostępne – przestrzenie Zakonu Paulinów na Skałce oraz aktywnie wypocząć podczas Pikniku Edukacyjnego na Polanie Lea w Lasku Wolskim.

Na terenie Śląska szlak Juromanii wiedzie przez Częstochowę, Olsztyn, Żarki, Złoty Potok, Ogrodzieniec, Smoleń, Zawiercie, Koziegłowy, Siewierz i inne lokalizacje.

juromania.pl

Certyfikaty Polskich Marek Turystycznych – wręczone