Dolny Śląsk świętował Światowy Dzień Turystyki

fot. archiwum Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej

We Wrocławiu odbyła się Gala Dolnośląska z okazji Światowego Dnia Turystyki, podczas której wręczono wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych dla rozwoju turystyki osób, podmiotów i inicjatyw oraz certyfikaty Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska 2022.

Te ostatnie wręczali Krzysztof Maj – członek zarządu Województwa Dolnośląskiego – wraz z Adamem Zawadą – prezesem Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Krzysztof Maj, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego, podkreślił: „To nie jest łatwy czas dla większości branż, turystyka nie jest tutaj wyjątkiem. Najpierw musieliście stawić czoła pandemii, a teraz inflacji wywołanej wojną. Chcę wam pogratulować i podziękować za waszą wytrwałość w pokonywaniu tych trudności. Koszty transportu rosną, dlatego stawiamy mocniejszy akcent na rozwój turystyki lokalnej. Zależy nam, aby Dolnoślązacy dobrze poznali swój region. W działaniach promocyjnych jako samorząd województwa, będziemy was wspierać.”

Najlepszy Produkt Turystyczny to certyfikat, który wskazuje turystyczne gwiazdy regionu. Nagradzane są atrakcje turystyczne, regiony oraz imprezy, które są popularne wśród turystów, ale oceniany jest również ich rozwój i wpływ na branżę turystyczną. W konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska w 2022 roku zdobywcami Certyfikatu zostali: Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju, to podróż w czasie dla wszystkich pokoleń. Utworzone w 2002 r. przez małżeństwo pasjonatów muzeum prezentuje dziś przeszło 5 tys. eksponatów z całego świata.

Warsztaty Kreatywne w Krainie Wygasłych Wulkanów skupione w Kaczawskiej Sieci Współpracy to przykład udanego zaprezentowania oferty turystycznej regionu Pogórza Kaczawskiego i Gór Kaczawskich i bardzo szeroka propozycja warsztatów tematycznych dla wszystkich grup wiekowych.

Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, obiekt prezentujący dawne techniki górnicze, posiadający unikatowe zabytki techniki zarówno ruchome jak i nieruchome. Ciekawa ekspozycja i kompleksowa oferta dla grup szkolnych.

Certyfikat Specjalny, czyli nagrodę dla najlepszego „młodego” produktu turystycznego na Dolnym Śląsku (tzn. funkcjonującego nie dłużej niż 2 lata) otrzymał R 26 PARK Skatepark Wałbrzych – jedyny całoroczny kryty skatepark w Wałbrzychu. Największa oferta dla wrotkarzy, rolkarzy, rowerzystów i skaterów na południe od Wrocławia.

Złoty Certyfikat otrzymało Zoo Wrocław – ogród zoologiczny z największą liczbą zwierząt w Polsce oraz największą liczbą gatunków zwierząt. Wysoko oceniona została ciągle rozwijana działalność ochroniarska i ratowanie zagrożonych gatunków.

Celem konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska jest wspieranie rozwoju turystyki na Dolnym Śląsku poprzez wskazanie turystom miejsc i inicjatyw, które dają wiele możliwości spędzenia wolnego czasu w ciekawy sposób. Do tej pory łącznie kilkanaście obiektów oraz imprez na Dolnym Śląsku otrzymało certyfikaty, które w ciągu ostatnich lat stały się prawdziwym znakiem jakości dla branży.

Laureaci regionalnego etapu wezmą teraz udział w ogólnopolskim konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny, który rozstrzyga Polska Organizacja Turystyczna. Certyfikat POT podnosi rangę produktu turystycznego. Jest cenną nagrodą zarówno pod względem wizerunkowym, jak i marketingowym.

Ponad 100 imprez na Dniach Karpia w Dolinie Baryczy