MAZOprzygoda – sezon turystyczny oficjalnie rozpoczęty. Mazowsze zaprasza na MAZOpodróże

Mazowsze oficjalnie rozpoczęło tegoroczny sezon turystyczny. Coraz chętniej przyciąga też turystów, nie tylko na spędzenie długiego urlopu, ale także na jednodniowe wycieczki. Z jednej strony duże i ciekawe miasta, a z drugiej niewielkie klimatyczne miejscowości. Region z pewnością jest dobrym wyborem dla osób, które będą chciały aktywnie spędzić czas.

Tegoroczne hasła sezonu turystycznego Mazowsza, to MAZOmiejsca, MAZOsmaki, MAZOczas, MAZOpodróże. Każde z nich zachęca do spędzenia aktywnego wypoczynku, który ma przybliżyć region turystom oraz mieszkańcom. Kluczowym hasłem będzie MAZOrazem. Ma ono na celu wywołać poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Mazowsze pokazywane w tej odsłonie będzie otwarte, gościnne i przede wszystkim bezpieczne.

„Mamy mnóstwo ciekawych miejsc na Mazowszu. Nie ma gminy, gdzie nie byłoby ciekawych zabytków, agroturystyki i znakomitej kuchni. Mamy bardzo dużo inicjatyw lokalnych. Obecnie funkcjonuje w regionie ponad 140 muzeów, kilkaset agroturystyk, coraz więcej pensjonatów na wysokim poziomie. Jeżeli dołożymy do tego bogactwo kulinarne oraz naszą gościnność to mamy doskonałą bazę do dalszego rozwoju turystyki na Mazowszu” – powiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Moda na Mazowsze trwa

Najbliższe wydarzenia i atrakcje przygotowane przez mazowieckie instytucje można śledzić na stronie internetowej. Największa baza inspiracji, atrakcji, miejsc, wydarzeń szlaków i produktów turystycznych znajduje się na portalu www.modanamazowsze.pl

„Zachęcam do odwiedzenia naszej oraz kanałów social media. Tam pojawiają się wszystkie możliwości spędzenia wolnego czasu i gotowe oferty podróży po Mazowszu. Można sprawdzić, gdzie na terenie Mazowsza znajdują się kąpieliska. Powstała też mapa o tym, jak i gdzie można podróżować kamperem” – mówi Izabela Stelmańska, prezes zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

Rozwój turystyki na Mazowszu

Pandemia miała znaczny wpływ na zmiany funkcjonowania, jakie nastąpiły w turystyce. Chętniej wybierane są miejsca bliżej miejsca zamieszkania, gdzie czujemy się pewniej i bezpieczniej. W związku z tym ruch na terenie województwa mazowieckiego wzrósł, a jednym z obecnie priorytetowych działań jest rozwój turystyki.

„Według pilotażowych badań wielkości ruchu turystycznego z 2018 roku przeprowadzonych wśród turystów i odwiedzających jednodniowych, większość z nich poleci region swoim znajomym. W 2021 r. w porównaniu z rokiem 2020, mimo trudnego okresu naznaczonego pandemią, liczba turystów korzystających z turystycznych obiektów noclegowych na Mazowszu wzrosła aż o 43 procent” – dodaje Izabela Stelmańska.

„Jednym z naszych działań priorytetowych będzie rozwój obszaru turystyki i kultury oraz nowych produktów turystycznych” – podsumował Adam Struzik.

Nowe miejsce dla kamperów

Otwarciu sezonu turystycznego na Mazowszu towarzyszył I Mazowiecki Zlot Caravaningowy. Nowa atrakcja, jaka pojawiła się w Pułtusku, to „Camper System” – stanowiska serwisowe, gdzie można zlać nieczystości z pojazdu, opróżnić toaletę i pobrać czystą wodę.

Osoby, które mają w planach dłuższy pobyt w tym mieście, mogą skorzystać z miejsc postojowych nad Narwią, gdzie dodatkowo dostępne są przyłącza do prądu oraz kubły na odpady. Strefa kamperowa zajmuje wydzieloną część parkingu, tuż przy hotelu Zamek Pułtusk Dom Polonii.

Wybory w MROT. Izabela Stelmańska ponownie na czele organizacji