Wielki powrót Międzynarodowych Targów Turystyki i czasu wolnego

fot. MM

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wystawcy z prawie całego świata spotkali się ponownie we Wrocławiu. W dniach 4-6 marca odbyła się 13. edycja Międzynarodowych Targów Turystyki i czasu wolnego. Wrócili licznie zarówno wystawcy, jak i wizytujący.

Już po raz trzeci Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego odbyły się na Stadionie Wrocław. Przed pandemią w 2020 udział wzięło prawie 240 wystawców. W tym roku również nie zawiedli – było ich aż 174. Krajem partnerskim wydarzenia była Bułgaria. Na wrocławskiej arenie pojawili się nie tylko przedstawiciele z różnych krajów, ale także zorganizowano Festiwal Podróżników oraz Festiwal Smaków, gdzie oprócz gości specjalnych odbywały się pokazy gotowania na żywo.

Odwiedzający mieli możliwość spróbowania wielu potraw z różnych zakątków świata. W Strefie produktów regionalnych można było znaleźć dania kuchni węgierskiej, bałkańskiej, a także tureckiej. Na Międzynarodowych Targach Turystyki i czasu wolnego nie zabrakło też lokalnych produktów z Dolnego Śląska takich jak żurek, pierogi, chleb na zakwasie, sery oraz piwa rzemieślnicze.

fot. MM

Najważniejszym momentem wydarzenia, było jego oficjalne otwarcie. W trakcie jego trwania Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego nawiązał do trudnej sytuacji jaka panuje u ich partnerskiego regionu jak i w całej Ukrainie oraz zachęcał do zatrzymania się przy ich stoisku, gdzie można było uzyskać informacje dotyczące wsparcia naszych sąsiadów.

Po raz pierwszy Międzynarodowe Targi Turystyki i czasu wolnego odbywają się w tak trudnym momencie. Przedstawiciele Obwodu Dnipropietrowskiego nie mogą być z nami we Wrocławiu, ponieważ bronią swojej Ojczyzny i własnych rodzin przed rosyjskimi atakami. My, w geście solidarności, prezentujemy ich region. Zachęcam wszystkich odwiedzających targi do zatrzymania się przy tym stoisku, gdzie informujemy także, jak można pomóc walczącej Ukrainie – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

„Wydarzenia na świecie tj. pandemia czy wojna wywierają wpływ na turystykę. Jesteśmy tu przede wszystkim dla osób zainteresowanych wyjazdami. Z niecierpliwością czekamy, aż sytuacja na świecie się uspokoi. Zainteresowanie i wola podróżowania jest duża, co potwierdza ilość uczestników targów” – przekonuje Michał Rydz, manager ds. marketingu turystycznego destynacji Drezno i kraina Łaby.

Targi dają nadzieję na ponowną możliwość swobodnego podróżowania i wspólnego spędzania czasu. Podróżowanie jest odkrywaniem. Wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Krzysztof Maj zaapelował do branży, aby pokazać ukraińskim uchodźcom wiele atrakcyjnych miejsc jakie posiada ich województwo, aby chociaż na chwilę mogli zapomnieć o trudnej sytuacji w jakiej się znaleźli.

fot. MM

Chwilę po oficjalnym otwarciu w pierwszej kolejności ogłoszono laureatów nagrody branżowej Kryształy Turystyki. W kategorii Atrakcja turystyczna zwyciężyło Muzeum Sentymentów Kowary, w kategorii Produkt regionalny – Pasieka Dziadka Tolka, w kategorii Wydarzenie cykliczne – Enofestiwal – opolski festiwal enoturystyczny, a w kategorii Aktywności turystyczne zwiększające świadomość ekologiczną nagrodę otrzymała Izerska Łąka – Centrum Edukacji Ekologicznej.

Jedną z ważniejszych rzeczy jaką zauważyła większość wystawców, to zmieniający się profil turysty. Bez wątpienia wpływ na to w dużej mierze miała pandemia Covid-19.

„Jest sporo młodych osób, które deklarują chęć przyjazdu do nas. Podczas pandemii zaczęli odkrywać uroki Polski i okolic. W zeszłym roku odwiedziła nas rekordowa liczba osób. Liczymy na to, że w tym roku uda nam się powtórzyć ten sukces” – Staszek Migdał, Polskie Stowarzyszenie Flisaków Polskich.

„Dużo się zmieniło od ostatniej edycji targów. Ludzie nie są już tak zainteresowani papierowymi materiałami, bardziej dopytują gdzie mogą znaleźć informacje w internecie. Przeważnie są już przygotowani i wiedzą czego szukają oraz dopytują o konkretne miejsca, które chcieliby zwiedzić m.in.: szlaki piesze i rowerowe. Szukają inspiracji do podróży po Polsce” – dodaje Karolina Jawor z Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Stoisko portalu i magazynu WaszaTurystyka/fot. Albin Marciniak

Międzynarodowe Targi Turystyczne i czasu wolnego są jednym z największych wydarzeń tego typu w Polsce. Wydarzenie wpisało się na stałe w branżowy kalendarz. Jest okazją do nawiązania relacji i pozyskania nowych klientów, to dość istotne w odbudowaniu gospodarki po pandemii.

„W 2020 roku było na pewno więcej wystawców. W obecnej edycji targi cieszą się dużym zainteresowaniem. Na pewno odnotują one sukces. Wszystkie materiały na stoisku rozchodzą się w błyskawicznym tempie. Wrocławianie znają Drezno i chętnie do niego jeżdżą. Z resztą są to miasta partnerskie. Targi dają też możliwość odświeżenia kontaktów z partnerami, organizatorami wycieczek i biurami podróży” – dodaje Michał Rydz, manager ds. marketingu turystycznego destynacji Drezno i kraina Łaby.

Nikolaj Kostov, dyrektor Narodowego Przedstawicielstwa Turystycznego Bułgarii, powiedział: ” Polska jest dla nas jednym z najważniejszych rynków, w 2021 roku Bułgarię odwiedziło oficjalnie prawie 300 tysięcy polskich turystów. Uważam, że tak naprawdę było ich około 400 tysięcy, wielu z nich nocowało na kwaterach prywatnych nie uwzględnionych w statystykach, bardzo dużo Polaków wykupiło w Bułgarii apartamenty, które wynajmuje rodzinie lub znajomym. Ten rok zapowiadał się znakomicie – dane rezerwacyjne z biur podróży wskazywały, że liczba Polaków zainteresowanych wypoczynkiem w Bułgarii wzrosła w porównaniu z początkiem ubiegłego roku o 300 proc.”

“Mimo że Bułgaria jest prawie trzy razy mniejsza niż Polska, to ma się czym pochwalić. Przede wszystkim wybrzeżem Morza Czarnego z 200 plażami. Ale – o czym wielu Polaków nie pamięta – Bułgaria to kraj gór, zajmuję one 60 proc. powierzchni. Mamy 90 szczytów powyżej 2 000 metrów wysokości, w tym najwyższy szczyt Bałkanów – Musałę (2925 m). Można u nas uprawiać turystykę aktywną (warto wspomnieć nasze coraz popularniejsze pola golfowe), zwiedzać zabytki (w tym seidem znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO), rozkoszować się kuchnią i winami. Bułgaria to kraj na cały rok – dodał Nikolaj Kostov.

Nagrodę za najlepsze stoisko otrzymało Mazowsze.

Patronem medialnym targów był portal WaszaTurystyka.pl

Ogłoszono zwycięzców konkursu „Kryształy Turystyki”