Po raz pierwszy kobieta kapitanem w Stena Line

Kapitan Lynette Bryson/fot. archiwum Stena Line

18 maja obchodzony jest oficjalny Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu, ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Morską. Jest to dzień, w którym światowy sektor żeglugi świętuje ważną rolę, jaką kobiety odgrywają w przemyśle morskim.

Maj to też Miesiąc Różnorodności w Stena Line i z tej okazji armator ogłosił mianowanie pierwszej kobiety na stanowisko kapitana, pani kpt. ż.w. Lynette Bryson. Pochodząca ze Szkocji 34-letnia Lynette Bryson pełni funkcję kapitana nocnej wachty jednego z największych promów Stena Line, Stena Adventurer, na ruchliwej trasie Holyhead – Dublin (pomiędzy Walią a Irlandią).

„Biorąc pod uwagę, że kobiety stanowią zaledwie 2 proc. z 1,2 miliona marynarzy na świecie, jest dla nas jasne, że zachęcanie kobiet do pracy w żegludze jest niezwykle ważne. Dlatego z wielką przyjemnością możemy ogłosić, że po okresie próbnym Lynette Bryson została mianowana naszą pierwszą kobietą-kapitanem. Dziś pokazaliśmy, że kobiety mogą odnieść sukces na morzu, a Stena Line będzie je wspierać – skomentowała Margareta Jensen Dickson, Group Head of People and Communications w Stena Line.

Kapitan Bryson studiowała fizykę i matematykę stosowaną na Uniwersytecie w Glasgow, a następnie specjalizowała się w studiach morskich w Akademiach Morskich w Warsash i Glasgow. Pracowała w sektorze rejsów wycieczkowych w Marine Scotland, a w 2017 roku dołączyła do załogi Stena Line jako drugi oficer.

„Dorastałam w małej wiosce rybackiej w regionie Highlands w Szkocji, gdzie od najmłodszych lat żyłam i oddychałam morzem. W szkole od razu wiedziałam, że nie chcę pracować w biurze, a muszę pracować na morzu. Jestem niesamowicie dumna, że mogę dowodzić promem Stena Adventurer – jako pierwsza kobieta-kapitan. Nie udałoby się to bez wsparcia moich współpracowników ze Stena Line. Mam nadzieję, że moje stanowisko zachęci więcej młodych kobiet do pójścia w moje ślady i zrobienia kariery na morzu” – powiedziała kpt. ż.w. Lynette Bryson.

Ambicjom Stena Line w zakresie różnorodności przyświeca 5. Cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ „Osiągnięcie równości płci oraz wzmocnienie pozycji kobiet i dziewcząt” a w szczególności osiągnięcie Celu 5.5 „Zapewnienie kobietom pełnego i efektywnego udziału w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach w życiu politycznym, ekonomicznym i publicznym oraz równych szans w pełnieniu funkcji przywódczych”. Wymiernym celem jest pomyślne osiągnięcie jednego z kluczowych wskaźników realizacji tego zadania, którym jest odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych.

Stena Line – nowe promy na linii Gdynia-Karlskrona