Spór z kontrolerami ruchu lotniczego zakończony. PAŻP ogłasza zawarcie porozumienia

fot. L.Filipe C.Sousa / unsplash

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej ogłosiła oficjalne zakończenie wielomiesięcznego sporu z kontrolerami lotów. W środę (29 czerwca) podczas konferencji prasowej prezes PAŻP poinformowała o zawarciu porozumienia w zakresie wypracowania zmian do regulaminu pracy i wynagradzania.

Pod koniec kwietnia br. PAŻP oraz przedstawiciele kontrolerów ruchu lotniczego podpisali czasowe porozumienie, które miało obowiązywać do 10 lipca. W tym czasie podjęto szczegółowe ustalenia dotyczące wypracowania między innymi zasad bezpieczeństwa kontroli lotów. W podpisanym porozumieniu zawarto też jedną z ważniejszych kwestii, czyli system SPO. Jednoosobowa praca na wieży lotniska, będzie odbywała się jedynie na małych lotniskach podczas mniejszego natężenia ruchu np. w porcie w Zielonej Górze.

Niestety w ostatnich dniach obawiano się zerwania rozmów, co byłoby równoznaczne ze zwolnieniem się około 100 kontrolerów w lipcu. Ostatecznie żadna ze stron nie wycofała się z rozmów, a konflikt został zażegnany.

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez ZZ KRL i PAŻP:

“Zmiany w regulaminie pracy i aneksie do regulaminu wynagradzania wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo ruchu lotniczego, organizację i kulturę pracy oraz tworzą obiektywne kryteria wynagradzania pracowników operacyjnych PAŻP. Wypracowane rozwiązania pozwolą zachować ciągłość zapewniania służb ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej. Będziemy rekomendowali naszym członkom podpisywanie nowych umów o prace opartych na wynegocjowanych warunkach.”

PAŻP: to nieprawda, że wycofujemy się z porozumień z kontrolerami