Chorwacja wchodzi od 1 stycznia do strefy euro i Schengen

fot. Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Chorwacka Wspólnota Turystyczna od dłuższego czasu prowadzi działania informacyjne w sieciach społecznościowych i internetowych kanałach komunikacji na temat wprowadzenia euro jako oficjalnej waluty w Chorwacji od  dnia 1 stycznia 2023 roku.

„Wprowadzenie euro będzie miało szeroki i pozytywny wpływ na chorwacką turystykę. Od przyszłego roku nasi liczni zagraniczni Goście nie będą musieli ponosić kosztów przeliczania waluty i łatwiej będą się mogli zorientować w podawanych cenach. Pozytywnym skutkiem wprowadzenia euro będzie z pewnością dodatkowe usprawnienie procesów biznesowych pomiędzy krajowymi i zagranicznymi podmiotami turystycznymi. Ważny jest również kontekst geopolityczny i prawo Chorwacji do bezpośredniego udziału w projektowaniu i realizacji wspólnej polityki pieniężnej na szczeblu Unii Europejskiej” – powiedział Kristjan Staničić, dyrektor generalny Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.

Dodajmy, że w ramach działań informacyjnych prowadzone są dodatkowe działania promujące ogólną ofertę turystyczną Chorwacji, zwracające uwagę na liczne produkty turystyczne i atrakcje, które od przyszłego roku będą płatne w euro.

Każdy kraj strefy euro może wyemitować serię monet ze swoim narodowym awersem. Serie monet emitowanych w Chorwacji przedstawiają motywy symbolizujące chorwacką historię, tradycję, symbole i kulturę. Monety bite w Chorwacji mają w tle chorwacką szachownicę, a nominały od 1 centa do 2 euro różnią się motywami.

Na monetach 1, 2 i 5 centów widnieją litery HR (międzynarodowy kod Chorwacji), wybite w najstarszym słowiańskim piśmie głagolicy, który widnieje na jednym z najcenniejszych chorwackich zabytków, Płycie z Baški (Bašćanska ploća).

Na monetach 10, 20 i 50 centów znajduje się sylwetka jednego z największych światowych wynalazców, Nikoli Tesli. Natomiast moneta 1 euro przedstawia postać kuny, jako symbolu tradycji monetarnej w Chorwacji, sięgającej XIII wieku. Na monecie o nominale 2 euro głównym motywem jest mapa Chorwacji, a otok zdobi wiersz poety Ivana Gundulicia „O piękna, o droga, o słodka wolności”.

Wejście do strefy Schengen

Od przyszłego roku Chorwacja stanie się jeszcze bardziej dostępnym celem podróży dzięki wejściu do strefy Schengen. Z początkiem stycznia 2023 r. przygotowano także kampanię informacyjną na ten temat.

Od 1 stycznia 2023 roku zniesione zostaną wszystkie kontrole na granicach lądowych i morskich ze Słowenią, Węgrami i Włochami. Granice z Serbią, Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą staną się zewnętrznymi granicami strefy Schengen.

Chorwackie lotniska międzynarodowe będą miały trzymiesięczny okres przejściowy na dostosowanie kontroli granicznych. Po zakończeniu okresu przejściowego, który będzie potrwa do dnia 26 marca 2023 r., przyloty ze strefy Schengen do Chorwacji nie będą już wymagały kontroli paszportowej/granicznej.

Wejście Chorwacji do strefy Schengen i wprowadzenie euro powinno w ciągu najbliższego roku znacząco przyczynić się do dalszej stabilizacji ruchu turystycznego i pełnego powrotu do poziomu sprzed pandemii. Od 1 stycznia 2022 r. Chorwację odwiedziło 18,8 mln Gości, którzy zrealizowali 104,5 mln noclegów, co w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym oznacza wzrost o 37 proc. przyjazdów i 25 proc. noclegów. W stosunku do roku 2019 stanowi to 91 proc. Gości i 96 proc. zrealizowanych noclegów.

Wakacje w Dubrowniku – przeżyj niezapomniane chwile w Chorwacji