Wakacje w Dubrowniku – przeżyj niezapomniane chwile w Chorwacji

Spędź wakacje w jednym z najsłynniejszych chorwackich miast – Dubrowniku. Poznaj inną stronę tego miasta, zobacz, jak spędzać tam wolny czas i co zobaczyć.

Chyba każdy słyszał już o Dubrowniku. To malownicze, wyjątkowe miasto zasłynęło głównie, dzięki ogromnej zabytkowej starówce, która wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Każdego roku setki tysięcy turystów przybywają tam, aby zwiedzić miasto. Jednak Dubrownik to nie tylko zabytkowa starówka. Ma do zaoferowania dużo więcej, a w tym artykule pokażemy Wam, że nie musi to być opcja tylko na jednodniową wycieczkę, a na spędzenie całych wakacji.

Wszystko o Dubrowniku

Leży w południowej Dalmacji, zaledwie 40 kilometrów od granicy Chorwacji z Czarnogórą. Kiedyś miasto było dużym ośrodkiem handlu europejskiego, dziś jest głównie kurortem turystycznym. Nazywany jest niezdobytym miastem, ponieważ jego ogromne mury obronne zostały niezdobyte aż do 1806 roku, kiedy to wojska Napoleona zaatakowały miasto. Dubrownik ma bardzo barwną, jak na jedno miasto historię, którą można dostrzec, spacerując po mieście. Starówka jest niewątpliwe jego wyjątkowym punktem, który naprawdę trzeba zobaczyć. To właśnie na niej kręcony był sławny serial Gra o Tron i to właśnie on w dużej mierze przyczynił się do rozsławienia miasta na całym świecie.

Informacje turystyczne

Dubrownik nie jest tylko miastem na jednodniową wycieczkę, właściwie jeden dzień może okazać się niewystarczający, by zwiedzić samo stare miasto, a co dopiero udać się na jedną z okolicznych malowniczych plaż, czy popłynąć, by zwiedzić pobliską wyspę Lokrum, dlatego warto zaplanować tam co najmniej 2 dni, a najlepiej cały urlop.

Dojazd

Droga z Polski do Dubrownika jest długa, ale bardzo wygodna, w większości prowadzi autostradami. Dużym ułatwieniem podczas podróży stał się most Pelješki, który umożliwia podróż z pominięciem odcinka Bośni i Hercegowiny, która dotychczas była niezbędna. Jeśli tak daleko podróż nie jest na nasze możliwości mamy też opcję wybrania podróży samolotem. Lotnisko znajduje się zaledwie 20 km od miasta w miejscowości Čilipi.

Nocleg

Noclegi w Dubrowniku są łatwe do znalezienia, ale mimo wszystko warto zarezerwować je wcześniej. Mamy wiele możliwości zakwaterowania, od hoteli, przez prywatne apartamenty, aż po wille z basenem. Zazwyczaj im bliżej centrum, tym ceny rosną, a liczba wolnych miejsc spada. Jeśli nasz nocleg oddalony jest o kilka kilometrów o starówki, to spokojnie możemy poruszać się komunikacją miejską, która jest dobrze rozwinięta i posiada wiele połączeń.

Zwiedzanie

Aby zaoszczędzić na zwiedzaniu i w łatwy sposób uzyskać dostęp do wszystkich zabytków, muzeów, atrakcji i komunikacji miejskiej, warto wykupić Dubrovnik Card. Występuje w 3 wariantach: jednodniowa, trzydniowa, tygodniowa. Warianty różnią się między sobą ceną, czasem obowiązywania i ilością atrakcji, które możemy zaliczyć na jednej karcie.

Gastronomia

Miasto pełne jest restauracji, które serwują pyszne, lokalne jedzenie. Na samej starówce rozmieszczonych jest kilkadziesiąt restauracji, barów i kawiarni. Szczególnie warto spróbować: zielonej menestry, czarnego risotto, sałatki z ośmiornicy i chorwackiego wina.

Kiedy warto odwiedzić miasto?

W wysokim sezonie miasto bywa zatłoczone. Jeśli chcemy spędzić czas spokojnie, najlepiej będzie, jeśli udamy się tam poza sezonem. Dodatkowo w maju, czerwcu czy październiku temperatury nie są już tak wysokie, przez co zwiedzanie będzie przyjemniejsze.

Artykuł sponsorowany