Nowa era w stosunkach turystyczno-gospodarczych między Bułgarią i Polską

fot. Nedko Georgiev

Bułgarsko-Polskie Forum Biznesu Turystycznego było okazją do podsumowania działań pomiędzy tymi dwoma krajami oraz omówienia dalszej promocji i potencjału turystycznego w czasach, gdy za naszą granicą toczy się wojna. Delegacje z Polski i Bułgarii kilkukrotnie podkreśliły chęć kontynuowania współpracy na rzecz rozwoju sektora turystycznego w obu krajach.

Zapewnienie dalszej współpracy i rozpoczęcie nowej ery w stosunkach turystyczno-gospodarczych były głównymi tematami podczas forum. Padła też ważna deklaracja ze strony Polski o ponadstandardowym zaangażowaniu i dalszym rozwoju współpracy. W tym celu Andrzej Gut-Mostowy zapowiedział swoją wizytę na początku czerwca w Bułgarii. Ma to być element szerszej akcji informacyjno-promocyjnej tego kraju na rynku polskim.

„Mam nadzieję, że to forum rozpocznie nową erę i czas, który pozwoli na poznawanie się naszych narodów i co za tym idzie rozwojem wymiany turystycznej. Zadeklarowałem ponadstandardową i specjalną aktywność polskiego rządu, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. Będzie ona obejmować nawiązywanie nowych kontaktów gospodarczych i turystycznych w nowej rzeczywistości, która utworzyła się za naszą wschodnią granicą. Przede wszystkim będziemy chcieli zachęcić jak najwięcej polskich obywateli do wybrania Bułgarii jako miejsca wypoczynku” – podkreślił Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki RP.

Bezpieczne wakacje w Bułgarii

W trakcie wydarzenia padło również zapewnienie o bezpieczeństwie w Bułgarii. Najpierw pandemia, która odcisnęła swoje piętno na branży turystycznej, a teraz wpływ wojny w Ukrainie. Wiele krajów uważa, że zarówno Polska jak i Bułgaria nie należą do miejsc, gdzie w tym roku będzie można spędzić bezpieczne wakacje.

„Turystyka jest najlepszym ambasadorem niesienia pokoju na świecie dzięki wzajemnemu poznawaniu się i poszerzaniu swoich kontaktów. Ostatnie lata pod znakiem pandemii były ciężkie dla podróżowania. Był to duży cios dla branży, kiedy prawie wszędzie panowały zakazy i obostrzenia dotyczące wyjazdów. Życzę nam wszystkim, żeby to było już za nami” – mówił J.E. Christo Prodanov, Minister Turystyki Republiki Bułgarii.

„Negatywny wpływ na turystykę ma obecnie wojna na terenie Ukrainy. Inne kraje postrzegają nas jako niebezpieczne miejsca do spędzania urlopu, ponieważ znajdujemy się w pobliżu działań wojennych. Bułgaria jest pewną destynacją turystyczną na wyjazd. Jest spokojnym i bezpiecznym miejscem” – dodał J.E. Christo Prodanov.

Ilu turystów wybierze się do Bułgarii w tym roku?

„Spróbuję być realistą i uważam, że będzie ich między 5 a 6 milionów. Oczywiście będę bardzo zadowolony, jeśli będzie ich więcej. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby ugościć więcej turystów z Polski. Zapewniam po raz kolejny w imieniu naszego rządu, że nieustannie pracujemy nad tym, aby zapewnić turystom bezpieczne i spokojne wakacje” – powiedział J.E. Christo Prodanow.

„W tych trudnych czasach chcielibyśmy móc kontynuować organizowanie czasu wolnego nie tylko dla polskich, ale też i dla bułgarskich turystów” – dodała J.E. Margarita Ganeva, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Bułgarii w RP.

W trakcie wydarzenia J.E. Christo Prodanov, odznaczył Janusza Zatonia – Konsula Honorowego Republiki Bułgarii w Polsce, za jego wkład i pracę na rzecz rozwoju stosunków dwustronnych w dziedzinie turystyki.

Hristo Prodanov: zaprosimy Polaków na narty i do kąpielisk termalnych