Dodatkowe pół roku ważności bonu turystycznego. Projekt ustawy przyjęty przez Sejm

Obrady sejmowej Komisji ds. Polityki Społecznej i Rodziny
Obrady sejmowej Komisji ds. Polityki Społecznej i Rodziny / fot. sejm.gov.pl

Płatności bonem turystycznym będzie można dokonywać do 31 marca 2023, zamiast do 30 września 2022. Projekt terminu na wykorzystanie bonu został przyjęty w Sejmie razem z ustawą o pomocy dla podmiotów poszkodowanych na skutek zatrucia Odry. Poparły ją wszystkie kluby parlamentarne.

Obradująca 2 września sejmowa Komisja ds. Polityki Społecznej i Rodziny zatwierdziła projekt ustawy zakładający wypłacenie świadczeń dla podmiotów poszkodowanych przez katastrofę ekologiczną na Odrze. Projekt zakłada wypłacenie świadczeń m.in. hotelarzom, organizatorom turystyki i pilotom oraz przewodnikom turystycznym, działającym na terenie powiatów dotkniętych sytuacją. Wsparcie będzie wynosiło 3010 zł na jednego pracownika zatrudnionego w firmie, zgłoszonego do ZUS do 31 lipca.

Płatności bonem do końca marca

Przy okazji prac nad projektem uchwalono też wydłużenie możliwości wykorzystania bonu turystycznego, którego ważność miała zakończyć się 30 września 2022. Poprawka wniesiona przez posłankę PiS Teresę Wargocką zakłada przedłużenie możliwości zapłaty bonem turystycznym do 31 marca 2023. Bonem można płacić za usługi noclegowe bądź imprezę turystyczną, na rzecz dziecka, na które bon został przyznany. Co ważne, przedłużenie ważności bonu do wiosny oznacza, że będzie nim można opłacić przyszłoroczne wakacje w ramach przedsprzedaży. Termin 31 marca dotyczy jedynie dokonanie płatności bonem, nie realizacji wyjazdu.

Jak podał ZUS, do aktywacji zostało jeszcze około pół miliona bonów turystycznych. Pod koniec wakacji zaobserwować można było wzmożenie rezerwacji, przy których dokonywano płatności bonem, pojawiały się też w internecie ogłoszenia o chęci odsprzedaży niewykorzystanych bonów – co jest praktyką niezgodną z ustawą. Rynek odczuł jednak impuls ze strony klientów, którzy chcieli na ostatnią chwilę wykorzystać świadczenie – co pokazywała liczba rezerwacji na wrzesień i odsetek płatności dokonywanych z wykorzystaniem bonu.

Cały Sejm za pieniędzmi dla firm nad Odrą i dłużej ważnym bonem

Teraz ci, którzy nie dali rady wykorzystać bonu, będą mieli na to jeszcze pół roku. Projekt musi jeszcze przejść przez Senat, wrócić do Sejmu i zostać podpisany przez prezydenta. Jednak wynik głosowania w Sejmie – 429 posłów za i jeden poseł PiS, który zagłosował przeciw – pokazuje, że projekt cieszy się poparciem wszystkich partii politycznych.