Najważniejsze wydarzenia w turystyce w 2020 roku

najwazniejsze-wydarzenia-w-turystyce-w-2020
fot. Gerd Altmann z Pixabay

Wreszcie się skończył – to chyba najlepsze podsumowanie 2020 w turystyce. Niestety, problemy, które zaczęły się w turystyce w tym najgorszym od lat roku, potrwają jeszcze długo. Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl z ciężkim sercem przedstawia wybór istotnych wydarzeń w turystyce, o których pisała w ubiegłym roku.

8 stycznia

Andrzej Gut-Mostowy odpowiada za turystykę w Ministerstwie Rozwoju

Zaczęło się od wiadomości w miarę dobrej – za turystykę w rządzie miał wreszcie odpowiadać człowiek z branży. Informacja o nowej objęciu przez Andrzeja Gut-Mostowego stanowiska sekretarza stanu ukazała się oficjalnie na stronie Ministerstwa Rozwoju. Jak pisaliśmy już wtedy, Andrzej Gut-Mostowy jest właścicielem stacji narciarskiej i hotelu. Środowisko turystyczne doczekało się na tym stanowisku nie jedynie polityka, ale i przedsiębiorcy.

Prowadząc swoją kampanię wyborczą (startował z 9. miejsca na liście, zdobył 12 tys. głosów), Andrzej Gut-Mostowy zapowiadał, że w nowym rządzie będzie forsował projekt o roboczej nazwie 500+ dla turystyki, czyli wprowadzenie bonów turystycznych. Projekt zakładał, że budżet państwa będzie dofinansowywać wypoczynek tym grupom społecznym, których obecnie nie stać na wyjazdy poza miejsce zamieszkania.

Koniec niepewności – Andrzej Gut-Mostowy wiceministrem odpowiedzialnym za turystykę

9 stycznia

WaszaTurystyka.pl ujawnia: Podlaski UM wydał 50 tys. zł na wulgarny film „Kruszwila”

Marek Kruszel, występujący w internecie jako „Lord Kruszwil”, prowadzi jeden z najpopularniejszych w Polsce profili na YouTube, a jednocześnie jest chyba obecnie najbardziej kontrowersyjnym influencerem w naszym kraju. Jego kanał subskrybuje ponad 1,2 mln osób, a twórca znany jest szerzej ze skandali związanych z publikowanymi przez siebie treściami.

Jak ujawniła Waszaturystyka.pl, tenże twórca realizował kampanię promocyjną dla UM Podlaskiego. Jego rzeczniczka potwierdziła, że zawierający wulgaryzmy film Lorda Kruszwila o podróży na Podlasie został sfinansowany przez urząd, a kwota przeznaczona na kampanię opiewała na 50 tys. zł. Kampanię przeprowadzał Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji, jego wicedyrektorem był wtedy Michał Podbielski, prezes zarządu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (kierownictwo PROT i departamentu już się zmieniło). Platformą zrzeszająca popularnych twórców internetowych, która pośredniczyła w zleceniu, był Polsat Media AdTube.

Film promujący Podlasie został opublikowany w maju 2019 roku, również wtedy na facebookowym profilu „Kruszwila” pojawił się post zapowiadający publikację. W czerwcu 2019 roku kanał influencera na Youtube został skasowany, a o samym Marku Kruszelu zrobiło się głośno z powodu śledztwa wszczętego przez prokuraturę. Opublikowany powtórnie na nowym profilu film o Podlasiu miał 10 tys. wyświetleń, ale został ponownie skasowany, wkrótce po wysłaniu przez nas pytań w tej sprawie do Urzędu Marszałkowskiego.

Podlaski UM zapłacił za patologiczne treści. Wydano 50 tys. zł na film „Kruszwila”

22 stycznia

Dyrektorem departamentu turystyki w MR zostaje Rafał Szlachta

Wolne od ponad miesiąca stanowisko dyrektora departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju objął Rafał Szlachta z Krakowa. Urodzony 8 września 1977 roku w Krakowie polski biznesmen, dyplomata, międzynarodowy działacz sportowy, doktorant na Uniwersytecie Warszawskim, trener klasy mistrzowskiej, były zawodnik sportów walki, wielokrotny Mistrz Polski oraz Wicemistrz Europy, który posiada 14 stopień Khan Muaythai. W momencie gdy obejmował stanowisko nie był znany w branży turystycznej.

Poprzedniczką Rafała Szlachty w poprzednim rządzie była Ewa Pawlak-Lewandowska, która objęła stanowisko dyrektora w lutym 208 roku

Rafał Szlachta na czele departamentu turystyki

24 stycznia

PLL LOT ogłasza przejęcie Condora

Polska Grupa Lotnicza (PGL), właściciel Polskich Linii Lotniczych LOT (LOT), ogłosiła przejęcie linii Condor. Rafał Milczarski, prezes zarządu PGL, zapowiadał, że: „Przejęcie Condora doskonale wpisuje się w strategię PGL. Transakcja ta zabezpiecza również przyszłość Condora i gwarantuje stabilność i nowe perspektywy rozwoju pracownikom, klientom i partnerom biznesowym tej linii. Chcemy rozwijać ikoniczną markę Condora w Niemczech i wprowadzić ją także na nowe rynki w Europie.”

LOT i Condor mieli wspólnie tworzyć jedną z wiodących europejskich grup lotniczych, przewożącą łącznie około 20 mln pasażerów rocznie. Condor miał nadal działać pod swoim kierownictwem.

Polska Grupa Lotnicza przejmuje Condora

31 stycznia

Pierwsze oznaki, że koronawirus atakuje turystykę

Chiński związek biur podróży zdecydował o odwołaniu wszystkich wyjazdów grupowych, przewoźnicy lotniczy zaczęli zawieszać połączenia do Pekinu, touroperatorzy odwoływać wycieczki objazdowe do Chin. Branża turystyczna zaczęła ponosić konsekwencje epidemii koronawirusa.

Na początku najbardziej ucierpiały firmy transportowe, zaraz za nimi – hotelarze. Touroperatorzy wyspecjalizowani w kierunkach egzotycznych wstrzymali wszystkie wyloty do Chin. W turystyce do Polski początkowo nie było najgorzej, bo chińskie grupy rzadko przyjeżdżają do nas zimą.

Jak koronawirus atakuje turystykę? Polskie biura bez większych strat, gorzej z przewoźnikami

 

21 lutego

Otwarto Suntago, najbardziej pechową inwestycję roku

To było marzenie, którego realizacja zajęła 30 lat. Twórcy Park of Poland, największej prywatnej inwestycji w naszym kraju, uważali, że każdy, kto odwiedzi ich aquapark, będzie zachwycony. Chcieli obsługiwać co najmniej milion gości rocznie i w ciągu pięciu lat odzyskać włożone w przedsięwzięcie 700 mln zł.

Kamień węgielny pod budowę Suntago, parku wodnego bazującego na odkrytych pod Mszczonowem wodach termalnych, wkopano w 2017 roku, ale wysiłki prowadzące do powstania obiektu podjęto o wiele wcześniej. To największa tego typu inwestycja w Europie i najdroższa prywatna w Polsce. Stoi za nią Global City Holdings, (wcześniej Cinema City International), spółka wyspecjalizowana w branży kinowo-rozrywkowej. 

Park wodny został otwarty dla gości praktycznie w przededniu lockdownu. W 2020 roku nie miał zbyt wielu okazji, by pracować “na pełnych obrotach”, a przez sporą jego część pozostał zamknięty.

Suntago już otwarte, inwestycja ma się zwrócić w pięć lat

 

25 lutego

Na rynek wchodzi Nekera i jeszcze wszyscy myślą, że wyśle ludzi na narty…

Były prezes Neckermanna i jego zespół weszli na rynek z nowym projektem w czasie niewiele lepszym niż Suntago. Nekera to touroperator, za którym stała wielomilionowa inwestycja. Miał zamiar konkurować nie tylko w pakietach narciarskich i z dojazdem własnym, ale też w turystyce lotniczej. Przygotował wyjazdy w oparciu o połączenia lotnicze – regularne, nisko-kosztowe, czarterowe – a także pełną ofertę dojazdu własnego w oparciu o najpopularniejsze kraje: Włochy, Chorwacja Bułgaria latem oraz Włochy, Austrię, Czechy i Słowację zimą.

Wchodząc na rynek w przededniu epidemii koronawirusa w Europie miał jednak trochę szczęścia: zaproponował klientom 600 hoteli w Polsce. Jako pierwszy touroperator na polskim rynku rozpoczął dystrybucję takiej liczby polskich wysokiej jakości obiektów przez kanał agencyjny.

Maciej Nykiel: Nekera to nowy gracz z doświadczonym zespołem i poważnym inwestorem

29 lutego

Pierwszy zwiastun lockdownu: targi ITB odwołane

Na trzy dni przed ITB Berlin 2020 organizatorzy potwierdzili spekulacje – tegoroczna edycja największych targów turystycznych na świecie została po raz pierwszy w historii odwołana. Przyczyną podjęcia takiej decyzji jest opinia wydana przez władze federacji, zgodnie z którą z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa, impreza nie powinna się odbyć.

Jeszcze 24 lutego zarząd ITB Berlin zaprzeczał doniesieniom medialnym, jakoby tegoroczna edycja targów miała się nie odbyć z uwagi na możliwość zwiększenia liczby chorujących na koronawirusa w Europie. Jednak już 28 lutego w godzinach wieczornych ogłoszono, że targi zostaną jednak odwołane.

Jeszcze przed ogłoszeniem tej decyzji wystawcy zaczynali wycofywać swój udział – nie tyle z lęku przed projekcją pandemii, ile z obawy przed ewentualną kwarantanną oraz zmniejszeniem skuteczności udziału z uwagi na spadek liczby odwiedzających.

Koronawirus pokonał nawet ITB Berlin

2 marca

Turystyka już wie, że potrzebna będzie pomoc rządu

Kryzys wywołany koronawirusem zaczął wymykać się spod kontroli. Cierpieć zaczęły kolejne gałęzie gospodarki, a turystyka była jedną z branż, w które epidemia uderzyła najwcześniej. Przedsiębiorcy rozpoczęli apele o pomoc w postaci doraźnych zmian prawnych i uwolnienie środków z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Na tym etapie postulat ten wydawał się jeszcze mało realny do spełniania…

Faktem było jednak, że na przełomie lutego i marca spadki sprzedaży zaczęły sięgać 75 proc. z tygodnia na tydzień, likwidowane były kolejne połączenia lotnicze, odwoływane wyjazdy. Klienci chcieli rezygnować ze wszystkiego – również z wycieczek do krajów, w których nie zanotowano przypadków koronawirusa. Już wtedy pytali o możliwości rezygnacji nawet z wyjazdów wykupionych na koniec lata 2020. Sytuacja była poważna we wszystkich segmentach rynku, choć w Polsce nie pojawił się jeszcze ani jeden przypadek zakażenia koronawirusem.

Krakowska Izba Turystyki zwołała specjalne posiedzenie z udziałem urzędników miejskich, przedstawicieli regionu oraz stowarzyszeń branżowych.

Potrzebne wsparcie dla turystyki. Histeria wywołana koronawirusem bije w przedsiębiorców

5 marca

Odpowiedź na kryzys: powstaje Turystyczna Organizacja Otwarta

Na fali frustracji sytuacją w turystyce Alina Dybaś, dyrektor biura podróży Premio Travel ogłosiła chęć powołania stowarzyszenia Turystyczna Organizacja Otwarta. Przystępować do niej mógł każdy przedsiębiorca z każdej dziedziny turystyki. Pierwszą inicjatywą TOO było wystosowanie petycji do Senatu, pod którą podpisało ponad 1000 osób. Na początek aktywnych działaczy było ok. 40, potem organizacja rozrosła się do liczby tysiąca członków.

Alina Dybaś: branża nie ma sprzecznych interesów, wszyscy pracujemy w turystyce

 

6 marca

Pacjent zero w Zielonej Górze, miasto pustoszeje

Gdy w Polsce pojawił się pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w mediach rozpętała się histeria. W ciągu paru godzin od ogłoszenia oficjalnego potwierdzenia zachorowania jednego człowieka na koronawirusa w Zielonej Górze na tamtejsze hotele spadła lawina odwoływanych rezerwacji. Z pobytu i konferencji rezygnowali klienci prywatni i firmy. Sprzedaż zamarła.

„Zrobili z naszego miasta jakiś Czarnobyl” – mówił nam jeden z przedsiębiorców działających w branży turystycznej w Zielonej Górze. Przedsiębiorcy otrzymywali dziesiątki telefonów z prośbą o anulowanie albo przesunięcie rezerwacji, zarówno od gości z Polski, jak i od tych z zagranicy. Jeden z organizatorów konferencji zapytał zielonogórskiego hotelarza, czy „miasto jest zamknięte”.

Był to przedsmak tego, co rozpętało się w branży turystycznej w kolejnych tygodniach.

Zielona Góra pustoszeje. Media odstraszają turystów koronawirusem

 

9 marca

Pierwsze spotkanie branży turystycznej z rządem w sprawie kryzysu

Wart 22 mld zł rynek turystyczny znalazł się w kryzysie z powodu koronawirusa i apelował o natychmiastowe wsparcie ze strony rządu. Stowarzyszenia branżowe wspólnie zwróciły się w tej sprawie do Ministerstwa Rozwoju. Zorganizowano spotkanie przedstawicieli branży turystycznej z Minister Rozwoju Jadwigą Emilewicz i sekretarzem stanu Andrzejem Gutem-Mostowym. Z wnioskami o pomoc wystąpili wszyscy: turystyka indywidualna, krajowa, zagraniczna, biznesowa, firmy obsługujące wydarzenia, przewoźnicy autokarowi raz hotelarze.

Było to pierwsze z licznych potem spotkań oficjalnych, roboczych, osobistych i zdalnych. Ich pokłosiem były kolejne wersje “tarcz antykryzysowych” oraz “tarczy finansowej”, a także doraźne zmiany w prawie.

Apel o ulgi, subwencje i środki z TFG – przedsiębiorcy turystyczni chcą przetrwać koronawirusa

 

10 marca

Pierwsza zapowiedź pomocy rządowej dla przedsiębiorców i sztab kryzysowy

Odroczenia dot. podatków i składek na ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej przedsiębiorstw np. tanie pożyczki i gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego; ochrona miejsc pracy dla firm zmuszonych do przestojów zawiera pakiet osłonowy dla firm w zw. Koronawirusem, zapowiedziała minister Jadwiga Emilewicz. Ogłoszono wprowadzenie pierwszego pakietu pomocy dla przedsiębiorstw dotkniętych kryysem.

Utworzono też sztab kryzysowy branży turystycznej przy Ministerstwie Rozwoju. Zespół pod przywództwem Bartosza Bieszyńskiego składał się z reprezentantów wielu segmentów turystyki i miał być w stałym kontakcie z departamentem turystyki. Stowarzyszenia MICE utworzyły na Facebooku profil TUgether, gdzie zaczęły umieszczać bieżące informacje o postępach prac.

Rząd wprowadzi program osłonowy dla firm dotkniętych koronawirusem

 

13 marca

Polska zamyka granicę, turyści nie mają jak wrócić

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zamknięcie granic Polski dla cudzoziemców na 10 dni od 15 marca. Polscy obywatele znajdujący się za granicami zostali po powrocie poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej.

Zawieszane zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Do kraju wpuszczone zostały jedynie samoloty czarterowe z Polakami wracającymi z wyjazdów turystycznych. Obywatele polscy mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Za granicą bez możliwości powrotu utknęło jednak ok. 50 tys. Polaków.

Koniec turystyki zagranicznej. Polska zamyka granice na 10 dni

 

14 marca

Akcja #LOTdoDomu pomaga wrócić do kraju i budzi kontrowersje

Czarterowe połączenia PLL LOT w ramach rządowej akcji #LotdoDomu przywoziły do Polski turystów. Ci mogli zapisywać się na połączenia LOT realizowane sukcesywnie. Ceny miały być zryczałtowane i jednakowych dla wszystkich, w praktyce były jednak dość wysokie.

Przez 22 dni akcji #LOTdoDomu, samoloty PLL LOT podczas 388 specjalnych rejsów czarterowych przewiozły do domu pond 55 tysięcy Polaków. Loty powrotne wykonano z 71 lotnisk na całym świecie. Ponadto, w ramach akcji #LOTdoDomu przewieziono również ponad 2 tys. obywateli innych państw.

#Lotdodomu – rusza akcja sprowadzania polskich turystów do kraju

 

17 marca

Granice UE zamknięte: zaczyna się lockdown

Przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej zgodzili się na propozycję Komisji Europejskiej i zdecydowali o natychmiastowym zamknięciu granic na 30 dni. Ograniczenia w podróżach dotyczyły cudzoziemców, zakaz wjazdu na teren Unii nie obejmował jednak członków rodzin obywateli państwa zrzeszonych w UE, osób z kartami stałego pobytu w Unii, lekarzy i naukowców. Zakaz wjazdu nie dotyczył również kierowców samochodów przewożący towary.

Unia Europejska zamyka granice przed cudzoziemcami

 

28 marca

Sejm przyjmuje pierwszą „tarczę antykryzysową”: touroperatorzy dostają 180 dni odroczenia

W Sejmie pracowano nad projektem specustawy w sprawie tzw. tarczy antykryzysowej. Przyjęto projekt zawierający m.in. rozwiązania dla branży turystycznej – 180 dni odroczenia rozwiązania umowy o imprezę turystyczną. Wprowadzono też instrumenty wsparcia finansowego dla wszystkich firm poszkodowanych przez pandemię.

Dla organiatorów turystyki najważniejsze było to, że przyjęto zapis, zgodnie z którymi rozwiązania lub odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej z powodu nadzwyczajnych i nieuniknionych okoliczności, bezpośrednio związanych z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2, jest skuteczne z mocy prawa po upływie 180 dni od dnia powiadomienia przez podróżnego o odstąpieniu lub powiadomienia o rozwiązaniu przez organizatora turystyki.

Okres 180 dni na zwrot środków za imprezy, które się nie odbyły, dotyczył także organizatorów wydarzeń oraz hotelarzy i właścicieli gospodarstw agroturystycznych.

Wartość całego pierwszego pakietu antykryzysowego szacowano na 212 mld złotych.

„Tarcza antykryzysowa” przyjęta przez Sejm, zapisy dotyczące turystyki bez poprawek

 

31 marca

Lockdown w Polsce: zamknięta gospodarka, w tym hotele

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w ramach zaostrzenia walki z pandemią koronawirusa, wszystkie hotele będą zamknięte. Wyjątkiem miały być te przeznaczone dla osób odbywających kwarantannę oraz obiekty służące jako miejsca noclegowe dla służb medycznych.

Obostrzenia przepisów miały zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Liczba zarażonych przekroczyła wówczasd 211 osób.

Decyzją rządu zostają zamknięte nie tylko hotele, ale i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego). Zakaz noclegów nie dotyczył osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych.

Od dzisiaj hotele w Polsce zostają zamknięte

 

2 kwietnia

Pierwsza niewypłacalność przez koronawirusa

Do urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego wpłynęła informacja o niewypłacalności biura podróży Tourasia. Żaden z klientów biura nie przebywał poza granicami kraju.

Piotr Chojnowski, w rozmowie z przedstawicielem portalu WaszaTurystyka.pl, powiedział: “U nas już od połowy stycznia nie było sprzedaży, kierunki azjatyckie były nieruchome. Odkąd świat obiegły wiadomości o wirusie sprzedaliśmy jedną wycieczkę. O pomocy rządowej i banków – szkoda gadać. Banki chętniej się pozbyłyby się z list klientów przedstawicieli branży turystycznej niż dawały nowe kredyty.”

Biuro Tourasia zgłosiło niewypłacalność

 

3 kwietnia

Hotele zmieniane w izolatoria

W hotelu Ikar w Poznaniu, należącym do Polskiego Holdingu Hotelowego, ruszyło pierwsze izolatorium w kraju. Przebywały tam osoby oczekujące na wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub chorzy na COVID-19 z łagodnym przebiegiem choroby. Do dyspozycji pacjentów oddane zostały 164 pokoje.

W budynku izolatorium zostały wyznaczone nieprzecinające się strefy poruszania i przebywania dla osób chorych i zdrowych. Szpital zapewniał opiekę medyczną, natomiast hotel przygotowywał posiłki, które pod drzwi izolatek będą dostarczali wolontariusze PCK. Koszty funkcjonowania obiektu pokrywał NFZ.

Pierwsze izolatorium w Polsce ruszyło w hotelu Ikar w Poznaniu

 

9 kwietnia

Światełko w tunelu dla firm: opublikowano szczegóły pomocy z „tarczy finansowej” PFR

Poznaliśmy szczegóły ogłoszonego przez premiera Mateusza Morawieckiego programu Tarcza Antykryzysowa PFR dla Firm i Pracowników, skierowanego do ponad 670 tys. polskich przedsiębiorstw, zarówno mikrofirm, jak i MŚP oraz dużych firm.

75 mld zł w postaci nieoprocentowanych subwencji miało trafić do mikro, małych i średnich firm, 25 mld zł – do dużych firm pod warunkiem, że płaciły podatki w Polsce, a nie w rajach podatkowych.

Tarcza Finansowa PFR dla Mikrofirm została uruchomiona w kwietniu i była dla wielu jedynym w tym roku poważnym zastrzykiem gotówki.

Znamy szczegóły Tarczy Finansowej PFR dla Firm i Pracowników

 

13 kwietnia

LOT jednak nie przejmie Condora

Polska Grupa Lotnicza poinformowała linie lotniczą Condor o odstąpieniu od transakcji zakupu tej spółki – przekazała PAP dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiej Grupy Lotniczej Katarzyna Majchrzak.

24 stycznia Polska Grupa Lotnicza (PGL), właściciel Polskich Linii Lotniczych LOT (LOT), ogłosiła przejęcie linii Condor. Konsekwencje tych zawirowań nie są jeszcze do końca znane, ale wiadomo, że PLL LOT grozi kara finansowa.

Polska Grupa Lotnicza rezygnuje z zakupu Condora

 

4 maja

Początek rozmrażania turystyki: otwarte hotele i muzea

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili, że od 4 maja mogą być otwarte hotele, obiekty noclegowe i muzea oraz galerie sztuki. Ta data – 4 maja – była celowa, by Polacy nie korzystali z tej możliwości w czasie majówki. 

Hotele jak i muzea musiały wprowadzić specjalne środki bezpieczeństwa i higieny. Nadal nie mogły jednak funkcjonować restauracje hotelowe. Morawiecki podkreślił: “O otwarciu restauracji myślimy w kolejnym etapie, w hotelach nadal bardzo ważne jest zachowanie dystansu. Pracujmy nad tym, dopuścić wewnętrzną organizację dla klientów hoteli.”

Od 1 maja ruszyły spływy flisackie po Dunajcu, kolejki linowe w szczyrku i Karkonoszach, oraz część spływów kajakowych.

Hotele i muzea otwarte od 4 maja

 

8 maja

Zapowiedzi rządu oddalają nadzieje na letnie wyjazdy zagraniczne

Waldemar Kraska, Wiceminister Zdrowia powiedział podczas konferencji prasowej m.in. że wakacje spędzimy raczej w kraju. Sekretarz stanu Ministerstwa Zdrowia Waldemar Kraska, podkreślił: “Nie chciałbym robić złudnych nadziei, sądzę, że wakacje spędzimy raczej w kraju.”

Kraska odpowiadając na pytanie czy można pomóc hotelarzom pozwalając im otworzyć restauracje, stwierdził: “Branżę hotelarską dobrze rozumiem, ale jako pracownik resortu zdrowia głównie myślimy o zdrowiu Polaków, a nie aspektach ekonomicznych, aczkolwiek one też są bardzo ważne. Jeśli będzie taka możliwość, restauracje w hotelach zostaną otwarte.”

Kraska oznajmij także, ze nie podjęto jeszcze konkretnych rozmów o “paszportach koronawirusowych” ani o otwarciu granic.

Wiceminister Zdrowia: wakacje spędzimy raczej w kraju

 

12 maja

Nekera uczy agentów oferty polskiej

Z powodu epidemii touroperator Nekera postawił w tym roku na ofertę polską. Produkt sprzedawał się jak ciepłe bułeczki, lecz opracowując go, prezes firmy czuł, że zderza ze sobą różne światy. W Polsce nigdy nie było instytucjonalnie zorganizowanych szkoleń z krajowej oferty dla sprzedawców multiagencyjnych. Część z nich musiała od podstaw poznać rodzime regiony turystyczne.

Podczas lockdownu działania firmy koncentrowały się na przygotowaniach i wzmożonej aktywności marketingowej. Gdy tylko uwolniono turystykę, rozpoczęła „zbiory”. Firma postawiła też na intensywne szkolenia agentów turystycznych, a w późniejszych terminach – podróże studyjne po Polsce.

Pierwszy tydzień maja pokazał pierwszy trend: popyt na krótkie wyjazdy po Polsce, rezerwowane na nieodległe terminy.

Rezerwują Darłówek jak Sharm el-Sheikh. Agenci turystyczni sprzedają polską ofertę Nekera

 

13 maja

Niepewność, co z wyjazdami zagranicznymi, restauracje „odmrożone”

Na 18 maja zapowiedziano uruchomienie lokali gastronomicznych nastąpi a do 12 czerwca przedłużono kontrole na granicach. W restauracjach zapanowała nowa rzeczywistość – dystans, maseczki, dezynfekcja i ograniczenia liczby osób.

Rząd ogłosił także kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Można ją było przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole były nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Rusza gastronomia, kontrole na granicach do 12 czerwca

 

19 maja

Bankructwo organizatora targów „Wiatr i woda”

Murator Expo, firma organizująca między innymi targi Wiatr i Woda ogłosiła upadłość z powodu sytuacji finansowej oraz braku możliwości prowadzenia działalności targowej. Powodem ogłoszenia upadłości jest obecna sytuacja finansowa firmy oraz brak możliwości prowadzenia działalności targowej.

Murator Expo był m.in. wydawcą miesięcznika „Żagle” oraz organizatorem targów Wiatr i Woda. Ostatnie targi Wiatr i Woda odbyły się w marcu 2019. Tegoroczne zostały przeniesione na maj, ale nie odbyły się.

Organizator targów Wiatr i Woda ogłosił upadłość

 

27 maja

Uwolniona turystyka grupowa i wydarzenia

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od czerwca możliwe ma być organizowanie spotkań do 150 osób – zapowiedział p. Od 6 czerwca można było zatem organizować wesela, nowym reżimie sanitarnym działały również siłownie, baseny, salony masażu, kina, teatry.

Od 31 maja zniesiono obowiązek zakładania maseczek w przestrzeni publicznej. Dopuszczona została możliwość zgromadzeń na świeżym powietrzu do 150 osób. Uczestnicy musieli albo nosić maseczki albo zachować odległość 2 metrów między uczestnikami.

Przestały obowiązywać już limity liczby klientów w sklepach, restauracjach, kawiarniach i barach.

Branża turystyczna reprezentowana przez sztab antykryzysowy od tygodni pracowała z Ministerstwem Rozwoju m.in. nad stworzeniem scenariusza „odmrożenia” branży spotkań. Urzędnikom przedstawiono koncepcję stopniowego otwierania obiektów wielofunkcyjnych i konferencyjnych; wydarzeń B2B, konferencji i kongresów; wydarzeń artystyczno-rozrywkowych i targów. Jak poinformował sztab, „propozycje spotkały się z zainteresowaniem, przeszły pozytywnie opiniowanie m.in. Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.”

Od 30 maja możliwe zgromadzenia do 150 osób na powietrzu, od 6 czerwca – wewnątrz

 

2 czerwca

Autocertyfikacja obiektów noclegowych

Polska Organizacja Turystyczna wdrożyła projekt „Obiekt Bezpieczny Higienicznie”. Może się zgłosić każdy obiekt noclegowy działający legalnie i po zadeklarowaniu spełnienia warunków – uzyskać certyfikat. Autocertyfikacja jest bezpłatna i dobrowolna, a akwizycja do programu – ciągła. Program opiera się na autocertyfikacji w oparciu o wytyczne Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

Z badania zleconego przez POT wynikało, że w obecnej sytuacji, aż 82 proc. turystów podczas wyjazdu zwraca uwagę na podwyższone standardy higieniczne. Obiekty, które wyróżnią się na tym polu mogą zyskać przewagę konkurencyjną zarówno na rynku krajowym, jak i za granicą.

Rusza autocertyfikacja higieniczna obiektów noclegowych

 

6 czerwca

Bon turystyczny elementem kampanii prezydenckiej

Prezydent Andrzej Duda wykorzystał w kamapnii pomysł, którego wprowadzenie zapowiadało w mediach Ministerstwo Rozwoju. Na wiecu w Stalowej Woli powiedział, że bon turystyczny powinien być przyznawany w wysokości 500 zł na każde dziecko w rodzinie do wykorzystania w jeszcze w tym sezonie turystycznym. Początkowo bon miał wynosić 1000 zł i być przeznaczony dla pracowników etatowych.

Temat bonu turystycznego przedstawiała wcześniej Jadwiga Emilewicz, mówiąc: Bony dostaną pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, niezarabiający więcej niż średnia krajowa. To są wstępne założenia. Bon będzie można wykorzystać w ciągu dwóch lat, a zakładamy, że program wejdzie w życie w połowie roku 2020. Środki można będzie wydawać na ofertę krajową. Mowa o bazie noclegowej i touroperatorach. Chcemy, aby beneficjentami programu byli także przewodnicy, muzea, galerie, wszyscy, którzy oferują atrakcje turystyczne. Ale w pakiecie, który będą mogli przedstawić touroperatorzy”

Prezydent Duda: bon turystyczny to 500 zł na każde dziecko w rodzinie

 

17 czerwca

Jedno z nielicznych spotkań branży na żywo – VII Forum Promocji Turystycznej

W Hydropolis we Wrocławiu odbyło się VII Forum Promocji Turystycznej, zorganizowana przez redakcję portalu WaszaTurystyka.pl. Była to edycja wyjątkowa, bo odbywająca się po raz pierwszy z tak zaostrzonymi wymogami sanitarnymi. Był to wyjątkowy czas, wyjątkowe miejsce, a w wydarzeniu wzięli udział goście długo wyczekujący pierwszego spotkania na żywo w branżowym gronie. 37 ekspertów, 4 sesje tematyczne, 4 debaty i pojedynki ekspertów. Na forum gościli między innymi sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Andrzej Gut-Mostowy oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Prezydent Jacek Sutryk przy okazji forum zainicjował podpisanie Wrocławskiej Deklaracji Turystycznej. Dokument, podpisany przez uczestników wydarzenia, został złożony na ręce ministra Andrzeja Guta-Mostowego.

Program wydarzenia został podzielony na cztery sesje: Przyszłość turystyki w świetle korona wirusa i kryzysu klimatycznego, Jaką rolę odgrywa promocja kierunku turystycznego w filmach, Jak przyciągnąć turystów na Dolny Śląsk po pandemii i Przyszłość promocji turystycznej Polski.

Branża turystyczna spotkała się na żywo na VII Forum Promocji Turystycznej w Hydropolis

 

22 czerwca

Branża turystyczna protestuje na ulicach Warszawy

Ubrani na czarno, z walizkami oklejonymi hasłami, z transparentami i w strugach deszczu – w ponurej, burzowej scenerii warszawskim Traktem Królewskim przeszli demonstranci z branży turystycznej. Na manifestację przyjechało około 100 agentów turystycznych, pilotów i przewodników – często spoza Warszawy. Zdesperowanych, rozgoryczonych postawą rządu i… rozczarowanych tym, że reszta branży nie dołączyła.

„Nasza branża jest tak silna, jak dzisiaj jest tutaj liczna” – to komentarz jednego z agentów, którzy przyjechali do stolicy, by zademonstrować swoje rozgoryczenie brakiem pomocy sektorowej dla turystyki. Na Placu Zamkowym pojawiła się grupa przedsiębiorców, którzy dołączyli do facebookowego apelu o to, by wyjść na ulice. Akcji nie przewodziła wtedy żadna z organizacji branżowych, wydarzenie zarejestrowane zostało przez prywatne osoby. Potem z grupy tej zrodziła się Oddolna Inicjatywa Ratowania Turystyki pod przewodnictwem Andrzeja Wnęka.

„Chcemy pracować, chcemy podróżować!” Przez Warszawę przeszła demonstracja branży turystycznej

 

1 lipca

„Uwolnione” loty, wznowiona turystyka zagraniczna

Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju ogłosiła, że od 1 lipca samoloty będą mogły latać z pełnym składem pasażerów; Dotyczyło to wszystkich lotów: regularnych i czarterowych.

“Od 1 lipca samoloty będą mogły latać już z pełnym składem pasażerów; od 1 lipca otwieramy niebo i pełny skład samolotów będzie mógł się poruszać i Polacy będą mogli z niego korzystać” – powiedziała Emilewicz na briefingu na temat turystycznego ruchu lotniczego z udziałem wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, Jarosława Pinkasa.

“Z perspektywy mojej, nadzorującej dział turystyka i rekreacja, to bardzo istotna informacja. Dla wszystkich przedsiębiorstw, które świadczą usługi turystyki wyjazdowej. Dla tych przedsiębiorstw czartery, które miały być wypełnione w 50 proc. były wydarzeniami nieopłacalnymi. Gdybyśmy zostawili te ograniczenia, Polacy nie mogliby swobodnie latać do tych krajów, które się dzisiaj już otworzyły” – powiedziała Emilewicz.

Enter Air, lider rynku przewozów czarterowych, wznowił operacje lotnicze we współpracy z biurami podróży od 1 lipca. Sezon zainaugurowały loty na Kretę i Majorkę z pasażerami TUI.

Jadwiga Emilewicz: od lipca koniec z limitami miejsc dla pasażerów w samolotach

 

2 lipca

Spotkanie branży z Jadwigą Emilewicz: obietnica ustawy o pomocy dla turystyki

Zapowiedziano powstanie oddzielnej ustawy o pomocy dla branży turystycznej. Na spotkaniu z branżą Jadwiga Emilewicz obiecała, że zapewnione zostaną zwroty z TFG dla klientów touroperatorów oraz przedłużenie postojowego dla pilotów i przewodników oraz agentów turystycznych i odroczenie składek na ZUS.

Pokłosiem spotkania branży turystycznej w Ministerstwie Rozwoju było kilka konkretnych deklaracji i sporo obietnic. Pewne było jedynie to, że w projektowanej obecnie ustawie znajdą się rozwiązania gwarantujące środki na zwroty dla klientów, którzy dokonali przedpłat za imprezy turystyczne odwołane z powodu koronawirusa.

Wszystkie projektowane pakiety pomocowe wymagały notyfikacji Komisji Europejskiej.

Dziś decydujące dla branży spotkanie. Mniejsi gracze nie chcą dalszej gry na zwłokę

 

15 lipca

Sejm przyjmuje ustawę o bonie turystycznym

500-złotowy bon turystyczny otrzymali korzystający z programu 500+ i dodatków opiekuńczych. Uchwalono W Sejmie prezydencką ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Za ustawą głosowało 424 posłów, przeciw – 16, wstrzymało się 12. Bon nie podlega wymianie na gotówkę, można nim płacić za hotele lub imprezy turystyczne do 31 marca 2022 r.

Mimo apelu opozycji, Sejm nie poddał pod dyskusję poprawki Senatu mówiącej o rozszerzeniu bonu o emerytów i rencistów. Komisja sejmowa zarekomendowała wczoraj odrzucenie tej poprawki i przyjęcie jedynie poprawek dotyczących drobnych korekt legislacyjnych oraz jedną niewielką zmianę merytoryczną.

Sejm uchwalił ustawę o bonie turystycznym

 

16 lipca

POT zajmuje się bonem turystycznym – z nową wiceprezes i oddziałem zamiejscowym w Wieliczce

Konkurs na stanowisko wiceprezesa prezes POT Robert Andrzejczyk ogłosił 30 czerwca. Komisja konkursowa spośród kandydatów wybrała Annę Salamończyk- Mochel, dotychczasową prezes zarządu Fundacji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Miała ona odpowiadać za realizację zadań związanych z bonem turystycznym. POT wykonuje w tym zakresie zadanie zlecone przez Ministerstwo Rozwoju, dzięki czemu na projekt przeznaczono dodatkowe fundusze. Zostały one przeznaczone między innymi na zatrudnienie 50 dodatkowych pracowników oraz utrzymanie oddziału zamiejscowego w Wieliczce – którego utworzenie dopisano do statutu POT.

Prezes Fundacji GPW będzie wiceprezesem POT

 

1 sierpnia

Bon turystyczny wchodzi w życie

Bon turystyczny ruszył 1 sierpnia – wtedy uruchomiona została możliwość generowania bonu w systemie PUE ZUS i płacenia nim w firmach, które rejestrują się w systemie. Na początek zarejestrowanych było 5,6 tys.

„W czasie pandemii wypoczynek dziecięcy byłby pierwszym wydatkiem do zredukowania, stąd koncepcja wsparcia rodzin za pomocą bonu turystycznego. Wspieramy też branżę turystyczną, która ucierpiała najbardziej w czasie pandemii i dopóki nie znajdziemy skutecznej terapii na koronawirusa dalej będzie cierpiała” – mówiła Jadwiga Emilewicz.

Ministerstwo Rozwoju przypomina: bon turystyczny rusza 1 sierpnia

 

14 sierpnia

Projekt ustawy mającej pomóc firmom turystycznym: branża rozczarowana jej zakresem

Sejm pracował nad zapowiadanym od początku lipca projektem ustawy o wsparciu dla przedsiębiorców turystycznych. W projekcie znalazły się zapisy o zwrotach dla klientów, o zwolnieniu z ZUS i 50 proc. postojowego dla agentów turystycznych, przewodników, pilotów i kierowców.

W projekcie ustawy znalazły się zapisy dotyczące tzw. funduszu zwrotów, umożliwiające uruchomienie środków z TFG, by wypłacić klientom pieniądze za imprezy odwołane na skutek pandemii. Mogą ubiegać się o nie ci organizatorzy, którzy przyjęli płatność w formie bezgotówkowej i byli zarejestrowani przed 8 marca 2020 r.

W projekcie ustawy przewidziano również możliwość ubiegania się o przyznanie świadczenia tzw. postojowego pilotom i przewodnikom, którzy zawiesili działalność po 31 sierpnia 2019 i prowadzą działalność sezonowo oraz agentom turystycznym, którzy zawiesili działalność.

Projekt przewiduje również możliwość ubiegania się o zwolnienie z ZUS na trzy miesiące, za czerwiec, lipiec i sierpień 2020 dla niektórych PKD. Pierwsza wersja “tarczy” nie objęła jednak organizatorów turystyki, nie dała też dodatkowego postojowego agentom turystycznym, pilotom i przewodnikom ani hotelom.

Sejm przyjął ustawę o pomocy dla branży turystycznej bez poprawek

 

19 sierpnia

Egipt wprowadza obowiązkowe testy PCR: załamanie w turystyce wyjazdowej

Rozkręcająca się pomału turystyka wyjazdowa otrzymała kolejny niespodziewany cios. Premier Egiptu Mostafa Madbouly poinformował, że od 1 września wszyscy przybywający do Egiptu będą musieli przedstawić negatywny wynik testu PCR na Covid-19. Jak podał portal AhramOnline, premier oświadczył, że decyzja została podjęta z powodu zwiększającej się liczby zakażeń w niektórych krajach.

Do tej pory turyści przylatujący bezpośrednio do kurortów nad Morzem Czerwonym – Hurghady, Sharm el-Sheik, Marsa Alam – nie musieli przedstawiać wyników testów.  Od 1 lipca Hurghadę i Sharm El Sheik odwiedziło ponad 100 tysięcy turystów.

Od 1 września Egipt przyjmie turystów tylko z testami

 

22 sierpnia

Zmarł Włodzimierz Kolat, prezydent Wielkopolskiej Izby Turystycznej

W najgorszym w historii polskiej turystyki roku otrzymywaliśmy coraz więcej złych wiadomości. Zmarł Włodzimierz Kolat, wieloletni prezydent Wielkopolskiej Izby Turystycznej.

„Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego nieodżalowanego przyjaciela śp. Włodzimierza Kolata. Odszedł wspaniały Człowiek, Mąż, Ojciec i Dziadek. Ukochanej Żonie Lili oraz Synowi z Rodziną składamy najszczersze wyrazy współczucia. Krzysztof z Kasią i rodziną” – zawiadomiła rodzina Zmarłego.

Włodzimierz Kolat od 2005 roku pełnił funkcję Prezydenta Wielkopolskiej Izby Turystycznej. Był przedsiębiorcą w branży turystycznej, od zawsze związanym z turystyką. W 1991 roku założył własne przedsiębiorstwo transportowe, obsługując głównie przewozy międzynarodowe. W 1992 roku był członkiem założycielem Wielkopolskiej Izby Turystycznej. Został nagrodzony licznymi odznaczeniami m.in: Odznaka Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego oraz Odznaka Zasłużony dla Turystyki.

Nie żyje Włodzimierz Kolat, prezydent Wielkopolskiej Izby Turystycznej

 

27 sierpnia

Rok 2020 bez targów TT Warsaw

Zarząd spółki MT Targi Polska podjął decyzję o przesunięciu jesiennej edycji targów TT Warsaw na przyszły rok.

Ze względu na pandemię koronawirusa nie było możliwości, aby targi odbyły się w zaplanowanym terminie, czyli 26-28 listopada 2020 roku. 90 proc. wystawców poprosiło o przesunięcie imprezy na przyszły rok. Nowy termin wydarzenia to 25-27 listopada 2021.

TT Warsaw przesunięte na rok 2021

 

17 września

Sejm przyjmuje „tarczę 5.0” z Turystycznym Funduszem Zwrotów

Zgodnie z przewidywaniami, ustawa o pomocy dla branży turystycznej, została przyjęta przez Sejm bez większych zmian. Komisja sejmowa odrzuciła wszystkie postulowane przez branżę dodatkowe rozwiązania oprócz tego, że zmieniono kryterium spadku przychodów z 80 proc. do 75 proc.

Tym samy nie spełniły się nadzieje części branży turystycznej, że posłowie, wbrew opinii rządu zagłosują za uzupełniającymi ustawę poprawkami zaproponowanymi przez Senat. Przez kilka tygodni trwała akcja niektórych środowisk turystycznych mająca na celu wniesienie poprawek korzystnych dla jak największej grupy przedsiębiorców turystycznych.

Ustawa o pomocy dla branży turystycznej przyjęta przez Sejm

 

18 września

Wielcy touroperatorzy w zarządzie PIT

Podczas Walnego Zgromadzenia Polskiej Izby Turystyki prezesem izby został ponownie Paweł Niewiadomski, który nie miał kontrkandydatów. To trzecia jego kadencja na tym stanowisku.

Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Turystyki przyniosło zmiany w zarządzie izby oraz w strukturze i sposobie finansowania organizacji. Większe zaangażowanie dużych touroperatorów na poziomie strukturalnym to najważniejsza z nich. Nowymi wiceprezesami zostali dwaj przedstawiciele touroperatorów: Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow i Piotr Henicz,wiceprezes Itaki.

Wybory na prezesa PIT: Paweł Niewiadomski na trzecią kadencję

 

14 października

Odwołano prezesa POT Roberta Andrzejczyka

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii, Jarosław Gowin odwołał ze stanowiska prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, Roberta Andrzejczyka.

“Decyzja o zmianie na stanowisku prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej związana jest z obecną sytuacją, w jakiej – w związku z pandemią Covid-19 – znajduje się branża turystyczna. Dotychczasowe zadania postawione przed Panem Prezesem zostały zrealizowane. Natomiast obecne warunki wymagają kolejnych i nowych działań. POT – której jednym z zadań jest wspieranie podmiotów turystycznych – czeka zatem szereg nowych wyzwań. Naszym priorytetem jest jak najskuteczniejsze wsparcie branży. Wszystkie decyzje kierownictwa MRPiT, w tym te dotyczące kierownictwa POT, służą realizacji tego zadania” – brzmiał komentarz departamentu komunikacji MRPiT.

Robert Andrzejczyk był prezesem POT od 2016 roku.

Prezes POT Robert Andrzejczyk odwołany

 

30 października

Widoczny i głośny protest branży autokarowej na ulicach Warszawy

Odbył się jeden z kilku w tym roku protestów turystycznych przewoźników autokarowych w Warszawie. „To już się dzieje – ludzie popadają w długi, firmy są przejmowane przez zagraniczny kapitał. Pomoc rządu jest koniecznością” – mówili protestujący.

Do ścisłego centrum Warszawy przyjechało około 400 pojazdów. Część widać było na parkingu pod PKiN, ale zdecydowana większość krąży ulicami otaczającymi Plac Defilad: Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi, Emilii Plater i Świętokrzyską. Słychać ich było już z daleka – demonstranci sygnalizowali swoją obecność nie tylko powolnym przejazdem, który blokuje ruch, ale również sygnałem klaksonów.

„Nie chcemy uprzykrzać życia zwykłym ludziom, ale chcemy rozmawiać z rządem. Gdybyśmy chcieli sparaliżować ruch, moglibyśmy to zrobić inaczej i skuteczniej. Jesteśmy w dramatycznej sytuacji i to rząd jest od tego, żeby załatwiać takie sprawy” – mówił Grzegorz Urbanik z firmy Grek Tour.

Jak podkreślała jedna z inicjatorek protestu, Alina Dybaś, prezes Turystycznej Organizacji Otwartej, firmy transportowe to duma polskiej gospodarki.

„Jesteśmy najlepsi w Europie jeśli chodzi o transport autokarowy. Nasze firmy zdominowały ten rynek. Zaraz to wszystko zostanie zaprzepaszczone. Turystyka przecież w końcu się odrodzi, kto będzie wtedy obsługiwał klientów? Polskich firm już nie będzie, przejmuje nas zagraniczny kapitał” – komentowała.

„Autokary umierają na COVID-19”. W centrum Warszawy protestuje 400 pojazdów

 

30 października

Z ministerstwa do POT: Rafał Szlachta prezesem

Rafał Szlachta, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, został przedstawiony Radzie POT przez ministra Jarosława Gowina (reprezentował go wiceminister Andrzej Gut-Mostowy), jako kandydat na prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Rafał Szlachta objął stery organizacji w momencie, gdy ma się ona stać dysponentem prawie 4 mld zł z funduszy unijnych.

Rafał Szlachta nowym prezesem POT

 

5 listopada

Jednoczą się organizacje – powstaje Polska Rada Turystyki

Osiemnaście organizacji zrzeszających firmy turystyczne z całej Polski założyło Polską Radę Turystyki. Ma ona reprezentować branżę turystyczną w rozmowach z przedstawicielami rządu, Sejmu i Senatu oraz władzami administracyjnymi na każdym szczeblu.

“Ostatnie miesiące są dla nas wszystkich nie lada wyzwaniem. Walczymy nie tylko ze skutkami pandemii SARS-CoV-2, ale również z wynikającymi z niej pośrednio sytuacjami ekonomicznymi, gospodarczymi i społecznymi. Nasze firmy tworzone często latami, nasza pozycja zawodowa oraz wytwarzane miejsca pracy są zagrożone. Dla niektórych minione miesiące okazały się za trudne i mimo starań musieli zlikwidować prowadzone biznesy. Niektórzy z nas próbują się przebranżowić, inni poświęcają prywatny majątek na utrzymanie miejsc pracy. W związku z powyższym postanowiliśmy połączyć siły, by razem poszukać rozwiązań i wspólnie stawić czoła dręczącym nas problemom” – zakomunikowały stowarzyszenia.

Branża jednoczy siły. Powstała Polska Rada Turystyki

 

26 listopada

Zapowiedź drugiej wersji „tarczy finansowej” PFR

Tzw. tarcza finansowa PFR 2.0 to 35 mld zł na wsparcie przedsiębiorstw. Rząd opublikował warunki otrzymania nowej pomocy i terminy składania wniosków. Będzie można je składać od stycznia. Pomoc jest skierowana sektorowo według kodów PKD. Uwzględniono branżę turystyczną.

Od stycznia kolejna „tarcza finansowa” PFR. Wnioski będą mogły składać firmy turystyczne

 

28 listopada

Drugi lockdown turystyki: zamknięcie hoteli i kumulacja terminu ferii zimowych

W dzienniku Ustaw ukazało się Rozporządzenia Rady Ministrów, według którego od 28 listopada (sobota) wprowadzony został zakaz działalności m.in.: hoteli, muzeów, aquaparków, basenów, dyskotek, siłowni, centrów fitness oraz zakaz działalności m.in. targów, kongresów, konferencji.

Drastyczne zmiany nastąpiły w organizacji ferii zimowych. Rozpoczynają się one i kończą w tym samym okresie w całym kraju, między 4 a 17 stycznia w całej Polsce we wszystkich województwach. 27 listopada ukazało się w tej sprawie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej, zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Już oficjalnie: od soboty zakaz działalności hoteli, parków rozrywki, aquaparków

Ferie zimowe w jednym terminie. Wyszło rozporządzenie MEN

 

9 grudnia

Sejm przyjmuje „tarczę 6.0”. Pomoc dla turystyki jest, ale znikoma

Kolejna “tarcza” to kolejne rozczarowanie dla firm oczekujących pomocy. Tę otrzymały wybrane części rynku i w bardzo ograniczonym zakresie. Uzupełniono “tarczę 5.0” o touroperatorów i hotele, tarcza 6.0 objęła zaś pilotów, przewodników, agentów wyspecjalizowanych w rezerwacjach biletów, firmy autokarowe i uzdrowiska. Choć Senat próbował uzupełnić nowelizację 450 poprawkami, niewielka część z nich została przyjęta.

Sejm przyjął „tarczę 6.0”. W głosowaniu bez niespodzianek dla turystyki

 

15 grudnia

Na wieczną wędrówkę odszedł Jan Błoński, prezes MROT

Odszedł od nas Jan Błonski, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, znany w środowisku turystycznym działacz społeczny. Zmarł na Covid-19. Jan Błoński, prezes MROT w 2018 został wybrany na kolejną kadencję. Był jedną z bardzo rozpoznawalnych i lubianych w środowisku postaci.

Prezesem zarządu MROT był od 1 czerwca 2011 roku. Wcześniej był m.in prezesem zarządu OST Gromada.

Jan Błoński nie żyje. Miał 71 lat

17 grudnia

„Czarny czwartek” w turystyce: decyzja o „narodowej kwarantannie” i ograniczeniach w Sylwestra

“Kwarantanna narodowa”, czyli dodatkowe restrykcje w prowadzeniu działalności gospodarczej i kwarantanna dla powracających z podróży zagranicznych, została wprowadzona od 28 grudnia do 17 stycznia. Hotele nie mogą przyjmować gości nawet podróżujących służbowo, zamknięte zostały też stoki narciarskie i galerie handlowe. W noc sylwestrową obowiązywał zakaz czy też apel o brak przemieszczania się od 19:00 31 grudnia do 6:00 rano dnia następnego.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadziło też 10-dniową kwarantannę od 28 grudnia do 17 stycznia dla przekraczających granicę Polski. Dotyczy to wszystkich środków transportu zbiorowego: pociągów, autobusów i samolotów. Wyjątkiem są osoby zaszczepione i ozdrowieńcy.

“Kwarantanna narodowa” od 28 grudnia do 17 stycznia. Hotele i stoki narciarskie będą zamknięte

 

29 grudnia

Lista 100 najbardziej wpływowych osób wg “Waszej Turystyki” pokazuje obraz branży

Po raz piąty przedstawiliśmy Listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce. W tym roku Lista przeżyła trzęsienie ziemi – w pierwszej dwudziestce znalazło się aż siedmioro urzędników. Nie wszyscy z nich zebrali pochwały.

Warto przypomnieć, że jako pierwsi w Polsce odważyliśmy się taką listę przygotować w grudniu 2016 roku (wtedy była to jeszcze „pięćdziesiątka” wpływowych). Już w następnym roku Lista rozrosła się do 100 osób. Podkreślamy to za każdym razem: nie jest to ranking najpopularniejszych lub najbardziej lubianych ludzi w polskiej turystyce. Nasza „100” to ludzie, którzy dzięki swoim dokonaniom zawodowym i podejmowanym decyzjom biznesowym lub politycznym przyczyniają się do zmian w szeroko rozumianej branży turystycznej. Oczywiście, bywa – jak to miejsce miało w tym roku – że zmiany te są delikatnie mówiąc niekorzystne dla branży. To jednak, że ktoś ma zły wpływ na turystykę nie skreśla go z listy wpływowych.

Tegoroczna lista była inna niż poprzednie. Koronawirus narobił zamieszania nie tylko w turystyce światowej i polskiej, zamieszał również w naszej „100”. Jeszcze nigdy na liście nie znalazło się tylu polityków i urzędników najwyższego szczebla. I nigdy nie zdominowali czołówki. Na przedstawianej w tym roku liście znalazły się osoby, których działanie wobec turystyki oceniane jest, co najmniej jako kontrowersyjne. Ale tak jest uroda naszej listy – nie jest to wybór najpopularniejszych ani najbardziej lubianych osób w polskiej turystyce. To lista najbardziej wpływowych osób. A wpływ (wielki lub mały) można mieć dobry, albo zły.

100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce 2020