Ministerstwo Rozwoju przypomina: bon turystyczny rusza 1 sierpnia

konferencja bon turystyczny
konferencja Ministerstwa Rozwoju w Łazienkach Królewskich / fot. MM

„W czasie pandemii wypoczynek dziecięcy byłby pierwszym wydatkiem do zredukowania, stąd koncepcja wsparcia rodzin za pomocą bonu turystycznego. Wspieramy też branżę turystyczną, która ucierpiała najbardziej w czasie pandemii i dopóki nie znajdziemy skutecznej terapii na koronawirusa dalej będzie cierpiała” – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Bon turystyczny rusza 1 sierpnia – wtedy uruchomiona zostanie możliwość generowania bonu w systemie PUE ZUS i płacenia nim w firmach, które rejestrują się w systemie. Zarejestrowanych jest obecnie 5,6 tys.

„To ułatwienie wypoczynku dzieciom, wsparcie dla branży turystycznej i nowatorskie rozwiązanie informatyczne. Podmioty gospodarcze mogą się już rejestrować w PUE ZUS. Mogą to robić gestorzy bazy noclegowej i organizatorzy wydarzeń turystycznych. Obserwujemy duże zainteresowanie na infolinii ZUS poświęconej bonowi” – powiedziała Jadwiga Emilewicz, Minister Rozwoju, podczas konferencji prasowej w Łazienkach Królewskich.

Nadzieja, że bon zostanie na stałe

O dodatkowe 500 zł na dziecko niepełnosprawne będzie można się ubiegać na podstawie oświadczenia. Bon będzie można zrealizować w wakacje i po ich zakończeniu, do końca marca 2020. Do końca grudnia dzieci, które będą się rodziły, będą nabywały prawa do bonu.

„Ostatnie tygodnie lockdownu pokazały, jak ważny dla człowieka jest kontakt z naturą i możliwość przemieszczania się. Mam nadzieję, że będzie wola polityczna i społeczna, aby ten projekt na stałe wszedł do polskiego programu społecznego” – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Bon ma zasilić całą krajówkę

„Wyprodukowano już prawie cztery miliony bonów, pierwsze, które będą mogły być pobierane w sobotę, będzie można je już realizować u zarejestrowanych przedsiębiorców.

„Jeszcze nigdy tyle środków nie trafiło do turystyki krajowej, to jest dla niej przełomowy projekt. On jest celowany w konkretne sub-branże turystyczne, które są najważniejsze, a za ich pośrednictwem” – powiedział Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

„Obiekty noclegowe to kręgosłup turystyki. Bon będzie można spożytkować u touroperatora na zakup wycieczki, kolonii, obozu. Oni są krwiobiegiem turystyki, zasilają przewodników, przewoźników, pilotów, atrakcje turystyczne. To przemyślana strategia, aby pieniądze trafiły do każdego w branży turystycznej. Chcemy też, aby wykształcił się stały nawyk podróżowania po Polsce. To jest inwestycja, która będzie się zwracała przez kolejne lata” – dodał.

Jak korzystać z bonu turystycznego: poradnik dla przedsiębiorców

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center