Koronawirus pokonał nawet ITB Berlin

ITB Berlin 2020
Bernd Neff, współzałożyciel Berlin Travel Festival, podczas konferencji prasowej / fot. © Messe Berlin GmbH

Na trzy dni przed ITB Berlin 2020 organizatorzy potwierdzili spekulacje – tegoroczna edycja największych targów turystycznych na świecie została po raz pierwszy w historii odwołana. Przyczyną podjęcia takiej decyzji jest opinia wydana przez władze federacji, zgodnie z którą z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa, impreza nie powinna się odbyć.

Jeszcze 24 lutego zarząd ITB Berlin zaprzeczał doniesieniom medialnym, jakoby tegoroczna edycja targów miała się nie odbyć z uwagi na możliwość zwiększenia liczby chorujących na koronawirusa w Europie. Jednak już 28 lutego w godzinach wieczornych ogłoszono, że targi zostaną jednak odwołane.

Wystawcy rezygnowali

Jeszcze przed ogłoszeniem tej decyzji wystawcy zaczynali wycofywać swój udział – nie tyle z lęku przed projekcją pandemii, ile z obawy przed ewentualną kwarantanną oraz zmniejszeniem skuteczności udziału z uwagi na spadek liczby odwiedzających.

Ostatecznie o odwołaniu targów przesądziły zalecenia Federalnego Ministerstwa Zdrowia oraz Federalnego Ministerstwa Gospodarki. W godzinach popołudniowych władze dzielnicy Charlottenburg-Wilmersdorf w Berlinie nałożyły na organizatorów zaostrzone wymogi na organizatorów ITB. Uczestnicy targów mieliby przedstawiać Messe Berlin dowody na to, że nie pochodzą z obszarów, w których stwierdzono przypadki zarażenia wirusem oraz że nie kontaktowali się z osobami przebywającymi w tych rejonach. Organizatorzy imprezy uznali, że w żadnym razie nie są w stanie w wystarczający sposób sprostać takim wymaganiom.

ITB Berlin odwołane w imię bezpieczeństwa?

Już od tygodni Messe Berlin podkreślało, że ewentualna decyzja o odwołaniu ITB – jeśli zostałaby podjęta – byłaby oparta na rekomendacjach bądź instrukcjach wydanych przez odpowiednie organy. „Tylko jednostki administracji posiadają odpowiednie informacje oraz specjalistyczną wiedzę niezbędną, by dojść do właściwych wniosków” – czytamy w oficjalnym komunikacie ITB Berlin.

„Ponad 10 tys. wystawców ze 180 krajów świata sprawia, że ITB Berlin jest wyjątkowo istotnym wydarzeniem dla światowego przemysłu turystycznego. Bierzemy odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo naszych gości, wystawców i pracowników i podchodzimy do tego tematu poważnie. Z ciężkim sercem musimy się pogodzić z koniecznością odwołania ITB Berlin 2020” – skomentował dr Christian Göke, prezes Messe Berlin GmbH.

Pierwsza taka sytuacja w historii

„W 54-letniej historii imprezy ITB Berlin oraz Messe Berlin nie mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją. Chcielibyśmy podziękować wszystkim wystawcom i partnerom z całego świata, którzy w ciągu ostatnich dni stali za nami murem. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli kontynuować opartą na zaufaniu współpracę z partnerami” – dodał Berlin Wolf-Dieter Wolf, szef rady nadzorczej Messe Berlin.

ITB Berlin odwiedza 160 tys. gości. Edycja 2021 zaplanowana jest na dni 10-14 marca. Platforma internetowa targów nadal umożliwia wymianę informacji i utrzymywanie kontaktów z zarejestrowanymi uczestnikami.

Czytaj także: ITB 2019 w Berlinie – pokaz potęgi turystyki

Dla wystawców ITB zasadniczym pytaniem będzie teraz – czy można odzyskać choć część środków zainwestowanych w targi? Stoiska były już w budowie, bilety były wykupione, hotele zarezerwowane. Trwają analizy zapisów umownych z Messe Berlin pod kątem klauzul dotyczących siły wyższej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że poparta zaleceniami władz regionu decyzja nie będzie podstawą do roszczeń ze strony wystawców.

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center