Koniec turystyki zagranicznej. Polska zamyka granice na 10 dni

Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki/fot. archiwum gov.pl

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zamknięcie granic Polski dla cudzoziemców na 10 dni od 15 marca. Polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej.

Mateusz Morawiecki powiedział: “Wprowadziliśmy stan zagrożenia epidemicznego. Podejmujemy decyzję o przywróceniu granic. Zostają one odtworzone na 10 dni z możliwością przedłużenia. Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów.
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, dodał: “Zawieszane są loty międzynarodowe, nasze rodzime linie również nie będą wylatywały poza granicę.”
Z kolei Mariusz Kamiński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, podkreślił: “Jeśli nie jesteś obywatelem naszego kraju to nie jest czas na podróże, to nie jest czas na odwiedziny. Zamknięcie granicy dla cudzoziemców będzie miało odstępstwa. Służby celne wpuszczą do Polski osoby, które np. pracują w Polsce. Te osoby będą jednak musiały odbyć 14-dniową kwarantannę. Rząd opublikuje listę konkretnych przejść granicznych, w których w takich sytuacjach będzie można przekroczyć granicę. Granice są zamknięte na 10 dni, z możliwością przedłużenia o kolejne 20 dni, a następnie 30 dni.

Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele polscy mogą wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami.
Wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe od niedzieli od północy zostaną zawieszone. Krajowe połączenia lotnicze i kolejowe działają nadal.

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center