Suntago już otwarte, inwestycja ma się zwrócić w pięć lat

fot. MM

To było marzenie, którego realizacja zajęła 30 lat. Twórcy Park of Poland, największej prywatnej inwestycji w naszym kraju, uważają, że każdy, kto odwiedzi ich aquapark, będzie zachwycony. Chcą obsługiwać co najmniej milion gości rocznie i w ciągu pięciu lat odzyskać włożone w przedsięwzięcie 700 mln zł.

Kamień węgielny pod budowę Suntago, parku wodnego bazującego na odkrytych pod Mszczonowem wodach termalnych, wkopano w 2017 roku, ale wysiłki prowadzące do powstania obiektu podjęto o wiele wcześniej. Dziś park wodny został otwarty dla gości, dziennie z atrakcji może skorzystać 10 tys. osób. Bilety są limitowane, zainteresowanie – ogromne.

Największa inwestycja w Europie

Nic dziwnego, bo to największa tego typu inwestycja w Europie i najdroższa prywatna w Polsce. Stoi za nią Global City Holdings, (wcześniej Cinema City International), spółka wyspecjalizowana w branży kinowo-rozrywkowej. Jej założycielem jest Moshe J. (Mooky) Greidinger, a spółką Park of Poland kieruje Idan Greidinger, prezes zarządu.

„Myślę, że każdy, kto tu przyjedzie będzie zachwycony, chcieliśmy, żeby to miejsce było wyjątkowe. To nowy rodzaj wakacji, które można spędzić w sercu Polski, w tropikalnym klimacie i nad wodą, a bez konieczności wyjeżdżania daleko czy podróżowania samolotem” – mówił Idan Greidinger podczas konferencji prasowej zorganizowanej dwa dni przed otwarciem Suntago.

Atrakcja blisko stolicy

Do Suntago z Warszawy dojeżdża się w 40 min, obiekt jest położony między drogami A2 i S8 i dysponuje 2,5 tys. miejsc parkingowych. Od czwartku do parku dojeżdża także bus z okolic dworca Warszawa Centralna (przystanek Suntago jest bliżej placu Starynkiewicza, przy Alejach Jerozolimskich 56). Kursuje także bus ze stacji kolejowej w Żyrardowie. Jak podkreślał wielokrotnie burmistrz Mszczonowa, Józef Kurek, Suntago to ogromna szansa dla rozwoju okolicznych gmin.

„Wreszcie spełniło się moje wielkie marzenie, które miałem od 30 lat, gdy dobraliśmy się w Mszczonowie do wód geotermalnych” – mówił Józef Kurek. „Ta inwestycja to dla nas nie tylko wpływy finansowe, ale zupełnie nowe widoki na rozwój, wzrost zatrudnienia, poprawienie komunikacji. Istnieje szansa na dogadanie się z PKP Intercity, by utworzyć dodatkową stację w Koronowie. Dla Mszczonowa i okolic obiekt ten ma kluczowe znaczenie” – dodał.

Dużo betonu i stali

fot. MM

Do budowy obiektu zużyto 38 tys. metrów sześciennych betonu i ponad 500 tys. ton stali (więcej niż połowa tego, co posłużyło do wzniesienia wieży Eiffla). Wewnątrz panuje temperatura 32 stopni Celsjusza, znajduje się 740 palm, przywiezionych m.in. z Malezji i Kostaryki, a także liczne egzotyczne rośliny i kwiaty.

„Wyzwaniem było wszystko, począwszy od konstrukcji budowlanej, dachów, poprzez infrastrukturę i logistykę. Taki projekt może się udać tylko dzięki odpowiednim kompetencjom zespołu” – mówił Idan Greidinger.

fot. MM

Wody termalne dają nie tylko ciepłą wodę w basenach, ale także zasilają obiekt energetycznie, więc jej zużycie jest o 2/3 niższe. W przyszłości Suntago przejść w 100 proc. na energię odnawialną. Cały budynek jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, wszędzie da się dojechać windami.

„Osobiście podróżowaliśmy po Stanach Zjednoczonych i Europie, by oglądać podobne przedsięwzięcia, odwiedzaliśmy targi, wystawy, zapisaliśmy się do organizacji zrzeszających parki rozrywki. Myślę, że zgromadziliśmy tutaj wszystko, co najlepszego ma do zaoferowania ta branża” – dodał.

Strefy dla każdego

Park Suntago podzielony jest na strefy, można kupić oddzielne bilety do każdej z nich albo bilet łączony. Ceny zaczynają się od 79 zł, a kończą na 129 zł, w zależności od tego, na ile chcemy wejść do aquaparku i z których atrakcji korzystać. Do wyboru jest Jamango, czyli strefa dla rodzin, w której znajdziemy basen ze sztuczną falą i ogromny kompleks zjeżdżalni (o łącznej długości 3,2 km). Dla osób w wieku powyżej 16 lat dostępna jest strefa relaksu, czyli otoczony roślinnością tropikalną duży basen z barem wodnym i mniejsza sala z basenami wypełnionymi wodami mineralizowanymi. Jest też saunarium oraz spa.

fot. MM
Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center