Najważniejsze wydarzenia w turystyce w 2019 roku

Bankructwo Thomasa Cooka, zmiany personalne w ROT-ach, nowy rating biur podróży, przeprowadzka turystyki do ministerstwa rozwoju i fatalna Biała Księga MSiT – WaszaTurystyka.pl przedstawia wybór istotnych wydarzeń w turystyce, o których pisała w ubiegłym roku.

21 stycznia

Itaka wyznacza strategię: nie obroty, lecz rentowność

Na portalu WaszaTurystyka.pl ukazał się wywiad Marzeny Markowskiej z wiceprezesem Itaki, Piotrem Heniczem. Odniósł się w nim do walki z TUI Poland o pozycję lidera na rynku touroperatorskim w Polsce deklarując, że w 2019 roku najważniejsze będą zyski, a nie zwiększanie sprzedaży kosztem rentowności firmy. W 2019 trendem wśród organizatorów turystyki wyjazdowej było ograniczanie ekspansji i dbanie o wyniki finansowe, co zaowocowało poprawą kondycji branży i utrzymaniem cen oferty Lato 2020 na dobrym poziomie.

(więcej: TUTAJ

24 stycznia

Powstaje Polski Holding Hotelowy

Spółka Chopin Airport Development (CAD) zmieniła nazwę i logo. Prezesem nowej, państwowej grupy hotelowej, został Gheorghe Marian Cristescu. W pierwszej połowie roku w jej skład weszło 20 hoteli będących własnością spółek Skarb Państwa (Agencji Mienia Wojskowego, Gliwickiej Agencji Turystycznej, Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych). Przekształcenie to było szeroko komentowane w branży, jako stworzenie konkurencji prywatnemu sektorowi przez spółkę należącą do Skarbu Państwa.

(więcej: TUTAJ)

16 lutego

Net Holiday schodzi ze sceny

Siedmioletnią działalność na rynku turystycznym zakończył touroperator Net Holiday. Zarząd firmy, postanowił złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez swoich poprzedników. Mimo towarzyszących zamknięciu firmy kontrowersji i pytań, wydarzenie to nie odbiło się negatywnie na klientach, którzy w momencie ogłoszenia końca działalności nie przebywali za granicą. Touroperator stosownie wcześniej zakończył prowadzenie sprzedaży i zwrócił klientom wpłacone zaliczki.

(więcej: TUTAJ

26 lutego

Wakacyjny Świat kupiony przez Wakacje.pl

Wakacje.pl S.A., należące do Wirtualna Polska Holding, kupiły 100 proc. udziałów spółki Travel Network Solutions, właściciela sieci franczyzowej Wakacyjny Świat. Wartość przedsiębiorstwa Travel Network Solutions wyniosła 6,4 miliona złotych.
Zakup Wakacyjnego Świata to druga zrealizowana przez Wakacje.pl akwizycja na rynku agentów turystycznych. W maju 2018 r. spółka kupiła My Travel, będącą wówczas największą siecią stacjonarną w turystyce zorganizowanej.

(więcej: TUTAJ

1 marca

Świętokrzyskie: polityka ingeruje w turystykę

Z początkiem miesiąca Jacek Kowalczyk przestał pełnić funkcję dyrektora Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego. Wybory w regionie wygrało PiS, więc Jacka Kowalczyka, wieloletniego dyrektora i twórcę turystycznej promocji regionu, ale jednocześni kandydata z listy innej partii, zmuszono do rezygnacji. Wkrótce przestał również pełnić funkcję prezesa ROT.

(więcej: TUTAJ)

8 marca

Bankrutuje biuro Olimp

Po ponad dwudziestu latach działalności krakowskie biuro podróży Olimp splajtowało. Klienci, którzy przebywali za granicą, mieli zapewnione świadczenia, aby dokończyć pobyt, a także zapewniony transport powrotny zgodnie z rezerwacjami. Touroperator działał na rynku przez ponad 20 lat. Przyczyną zamknięcia biznesu była „pogarszająca się sytuację finansowa, spadające od kilku lat obroty i coraz mniejsza sprzedaż wyjazdów.”

(więcej: TUTAJ)

10 marca

Turystyczny świat na ITB, polskie stoisko w nowej odsłonie

26 hal wystawowych przez pięć dni odwiedzały tłumy gości. Pierwsze trzy dni były przeznaczone dla branży turystycznej i właśnie wtedy było widać, którym krajom najbardziej zależy na turystyce, które najlepiej przygotowują się do targów. Po raz ostatni Polskie Stoisko Narodowe o powierzchni 752 metrów kwadratowych mieściło się w hali nr 15, tuż przy wschodnim wejściu na teren targów. W tym roku na ITB zastosowano inny niż przez lata wystrój (premierę miał na WTM w Londynie), inna była część restauracyjna. W sumie swoje oferty prezentowało ponad 70 wystawców.

(więcej: TUTAJ)

21 marca

Paweł Lewandowski dyscyplinarnie zwolniony z POT za oszustwa

Fałszywe faktury, lewe rachunki, fikcyjna dokumentacja – tak wyglądały trzy lata działalności Pawła Lewandowskiego, dyrektora Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Berlinie. Wieloletni pracownik POT został w grudniu zwolniony dyscyplinarnie w związku z podejrzeniem o nadużycia finansowe. Prokuratura wszczęła śledztwo. O sprawie jako pierwszy napisał portal WaszaTurystyka.pl.

(więcej: TUTAJ

10 kwietnia

Forum Promocji Turystycznej zawitało do Hydropolis

V Forum Promocji Turystycznej, które odbyło się we wrocławskim Hydropolis było, według opinii uczestników, niezwykle udane. 30 ekspertów z Polski i zagranicy, debaty, Pojedynki Ekspertów, prezentacje – ponad sześć godzin rozmów o promocji na najwyższym poziomie.
“Kiedy organizowaliśmy pierwszą i drugą edycję Forum Promocji Turystycznej, wydawało się nam, że tematy powoli się wyczerpują. Ale okazało się, że cytując Kubusia Puchatka: im bardziej wgłębiamy się w promocję, tym bardziej jej nie ma. Skuteczna promocja turystyczna w Polsce wciąż jest w Polsce rzadkością” – mówił podczas otwarcia konferencji Adam Gąsior, redaktor naczelny portalu WaszaTurystyka.pl.

(więcej: TUTAJ)

17 kwietnia

Marek Migdal odwołany z funkcji prezesa ZROT

Władze Urzędu Marszałkowskiego postanowiły, że stanowisko prezesa ZROT obsadzą swoim człowiekiem – dyrektorem Wydziału Współpracy Terytorialnej i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim, Damianem Gresiem. To kolejna ze zmian kadrowych w turystyce po wyborach samorządowych.

(więcej: TUTAJ)

23 kwietnia

Itaka ogłasza, że będzie korzystać z lotniska w Radomiu

Największy polski touroperator zadeklarował, że od 2021 r. będzie realizował loty czarterowe z lotniska w Radomiu. Podpisano w tej sprawie list intencyjny z Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze. Już pod koniec roku wiadomym stało się, że opóźnienia realizacyjne uniemożliwią realizację tych zamierzeń.

(więcej: TUTAJ)

30 kwietnia

Nowy prezes Świętokrzyskiej ROT urzęduje jeden dzień

Dzień po wyborze na nowego prezesa Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Pruś złożył na ręce Andrzeja Bętkowskiego, marszałka województwa świętokrzyskiego rezygnację z pełnionej od 24 godzin funkcji.
„Są wątpliwości prawne co do tego czy można łączyć mandat radnego Sejmiku z pełnieniem funkcji prezesa Regionalnej Organizacji Turystycznej” – uzasadniał swoją decyzję

(więcej: TUTAJ)

28 maja

Barometr SOIT na 10 lat działalności

Członkowie Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel zorganizowali w 2018 roku 646 wyjazdów zagranicznych, w których wzięło udział 35 362 osób. W 10. rocznicę założenia SOIT przedstawił barometr, który pokazał siłę branży wyjazdów incentive w Polsce. Obroty firm SOIT z wyjazdów incentive wyniosły w 2018 roku 213,4 mln zł.

(więcej: TUTAJ)

3 czerwca

Europejskie stowarzyszenia biur podróży przyjeżdżają do Łodzi

Ponad 40 delegatów Europejskiej Organizacji Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA) przyjechało na walne zgromadzenie do Łodzi. Podczas obrad zajmowano się przede wszystkim tymi aspektami legislacji unijnej, które mają wpływ na zachowanie równowagi konkurencyjnej na rynku biur podróży. Spotkanie miało też na celu promocję Łodzi jako kierunku turystycznego.

(więcej: TUTAJ)

5 czerwca

Study tour agenta turystycznego to delegacja

Jeden z agentów Wezyra pojechał na study tour do Turcji i podczas zwiedzania jednego z hotelu uległ wypadkowi. ZUS odmówił mu przyznania renty, argumentując, że był to wyjazd wakacyjny, a nie służbowy. Agent poszedł do sądu i wygrał. Konsekwencje orzeczenia są ważne dla wszystkich biur podróży, oznacza ono bowiem, że podczas wyjazdu studyjnego pracownik lub właściciel biura podróży objęty jest przepisami prawa pracy. Czyli np. przysługuje mu dieta, jeśli organizator wyjazdu nie zapewnia wyżywienia, nie powinien być formalnie na urlopie, a jeśli ulegnie wypadkowi, zdarzenie to powinno być traktowane jako wypadek przy pracy.

(więcej: TUTAJ)

12 czerwca

Słowacy kupują kawałek Alp

Słowacka Spółka Tatry Mountain Resorts a.s. podpisała umowę na zakup 100 proc. udziałów w spółce Mölltaler Gletscherbahnen Gesellschaft mbH & CO KG, właściciela i zarządcy ośrodka narciarskiego na lodowcu Mölltaler Gletscher i jego siostrzanego ośrodka Ankogel – Mallnitz.

(więcej: TUTAJ)

4 lipca

Wakacje.pl pozwały TUI Poland, żądając 20 mln zł

Największy polski multi-agent turystyczny domaga się od TUI Poland wypłacenia ok. 20 mln zł po wypowiedzeniu przez tego ostatniego umowy. Podstawą do żądania ma być przepis kodeksu cywilnego, mówiący o tzw. świadczeniu wyrównawczym. Wakacje.pl straciły umowę agencyjną z TUI Poland pod koniec 2018 roku. Agent zażądał od touroperatora ok. 20 mln zł w ramach tzw. świadczenia wyrównawczego. O sprawie doniósł portal WaszaTurystyka.pl.

(więcej: TUTAJ)

5 lipca

Zarząd Pomorskiej ROT trzyma się mocno

Podczas Walnego Zebrania Wyborczego Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, wszyscy dotychczasowi członkowie ubiegający się o reelekcję otrzymali poparcie zgromadzenia do kontynuacji prac przez najbliższe 4 lata. Prezesem PROT po raz kolejny została Marta Chełkowska.

(więcej: TUTAJ)

10 lipca

Ecco Holiday z nową panią prezes

Karolina Warzybok zastąpiła na funkcji prezesa zarządu w Ecco Holiday Sp. z o.o. Grzegorza Płókarza. Związana z firmą od 2007 roku, kiedy jako dyrektor ds. rozwoju sieci sprzedaży odpowiadała za współpracę z biurami franchisingowymi, partnerskimi i agencyjnymi, w roku 2011, wobec głębokiego kryzysu branży turystycznej, zgodziła się wejść do zarządu wraz z oddelegowanym do niego przez właścicieli spółki Grzegorzem Płókarzem.

(więcej: TUTAJ)

23 lipca

Wypadek autokaru Coral Travel

W regionie Antalya, na drodze do miejscowości Kemer doszło do wypadku autokaru. Pojazd przewożący turystów Coral Travel spadł ze skarpy z wysokości 20 m. Poszkodowanych jest 41 osób, w tym 22 Polaków. Jak poinformowała rzeczniczka MSZ Ewa Suwara, w autokarze znajdowało się 38 turystów z Polski.

(więcej: TUTAJ)

14 sierpnia

Nowy rating ujawnia finanse ponad 400 biur podróży

Na rynku pojawił się nowy rating polskich największych biur podróży opracowany przez firmę analityczną Tipi Software. Po raz pierwszy opublikowano wyniki finansowe wszystkich podmiotów, które złożyły sprawozdania do KRS. Potwierdziło się: rok 2018 był dla branży bardzo słaby, spadła rentowność polskich biur podróży. Przebadano 446 podmiotów, w tym również dużych agentów turystycznych.

(więcej: TUTAJ)

20 sierpnia

Prezes Świętokrzyskiej ROT wreszcie wyłoniony

Walne Zgromadzenie Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego zaakceptowało jednogłośnie kandydaturę Marcina Piętaka na prezesa. O tym, że tak się stanie portal WaszaTurystyka.pl pisał już 17 czerwca. Wiceprezesem została wiceprezydent Kielc – Danuta Papaj.

(więcej: TUTAJ)

25 września

Koniec 178-letniej historii Thomasa Cooka, pada polski Neckermann

Rozmowy w sprawie uratowania niemieckich touroperatorów związanych z upadłym Thomasem Cookiem (w tym Neckermanna) zakończyły się fiaskiem. W zawiązku z tym prezes Neckermann Polska ogłosił upadłość firmy. Zespół kryzysowy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego we współpracy z załogą touroperatora zapewnił bezpieczny powrót około 2 tysięcy klientów touroperatora do Polski. Wszyscy mieli opłacony powrót.

(więcej TUTAJ i TUTAJ)

1 października

Raport NIK miażdżący dla polskiego systemu promocji turystycznej

Według raportu „Promocja turystyczna Polski” opublikowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli, nie wiadomo, jaki wpływ na zwiększenie polskiej atrakcyjności turystycznej mają działania promocyjne odpowiednich instytucji. Konieczne są zmiany prawa w zakresie promocji turystyki. NIK podkreślił, że system promocji turystycznej i zarządzania informacją turystyczną nie jest funkcjonalny ani spójny. Brakuje dobrego zintegrowania promocji informacji turystycznej na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.

(więcej: TUTAJ)

11 października

Wyniesienie danych z Neckermanna i „dyscyplinarka” dla pracowników

Założyciele nowego biura podróży Ski Travel, Dorota Ostalska i Krzysztof Majda, zostali dyscyplinarnie zwolnieni z Neckermann Polska. Oboje byli pracownikami touroperatora, kiedy wystartowali z nowym projektem, wykorzystując dane wykradzione przez Ostalską z upadającej spółki. Jej prezes i dział prawny rozważają zawiadomienie prokuratury.

(więcej: TUTAJ)

23 października

Kolejne udane Forum Promocji Turystycznej, start Magazynu Wasza Turysty

38 ekspertów, 3 sesje tematyczne, 4 debaty, Pojedynek Ekspertów, 120 gości – VI Forum Promocji Turystycznej zorganizowane zostało jak zwykle przez redakcję portalu WaszaTurystyka.pl. Premierę miał nowy magazyn branżowy – Wasza Turystyka

25 października

Branża nie zostawia suchej nitki na Białej Księdze MSiT

Ministerstwo Sportu i Turystyki opublikowało Białą Księgę regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce. Zamiast oczekiwanej decentralizacji – centralizacja turystyki, zamiast samodzielności POT – większa podległość wobec MSiT. Ponadto – podporządkowanie ROT-ów i LOT-ów oraz zależność finansowa od centrali. Komentatorzy nie kryli rozczarowania kształtem dokumentu, nad którym resort chciał oprzeć dalsze procedowanie niezbędnych dla turystyki reform.

(więcej: TUTAJ)

8 listopada

Turystyka przeprowadza się do Ministerstwa Rozwoju

W nowym rządzie premiera Mateusza Morawieckiego turystyka znalazała się w Ministerstwie Rozwoju, które odpowiada – oprócz rozwoju i turystyki – także za budownictwo. Na jego czele stanęła Jadwiga Emilewicz, jednak aż do końca roku nie ogłoszono, kto będzie bezpośrednio za turystykę i czy ta osoba będzie miała stanowisko wiceministra.

(więcej: TUTAJ)

15 listopada

Andrzej Gut-Mostowy namaszczony na wiceministra od turystyki

Człowiek z branży, właściciel stacji narciarskiej i hotelu, Andrzej Gut-Mostowy, ma zostać w Ministerstwie Rozwoju wiceministrem odpowiedzialnym za turystykę. Środowisko turystyczne doczekało się na tym stanowisku nie jedynie polityka, ale i przedsiębiorcy. Późniejsze roszady i partyjne rozgrywki opóźniły jednak ostateczne ogłoszenie tej decyzji.

(więcej: TUTAJ)

16 listopada

Żegnamy Bojana Baketę

W sobotę w Osijeku w Chorwacji odbył się pogrzeb Bojana Bakety, który przez ponad 16 lat był dyrektorem Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji w Warszawie, naszym Przyjacielem, wielkim człowiekiem turystyki.

(więcej: TUTAJ)

1 grudnia

Ozga wiceprezesem Wakacje.pl

Damian Ozga, dyrektor zarządzający produktem I siecią franczyzową oraz członek zespołu zarządzającego Wakacje.pl, został wiceprezesem zarządu firmy.

(więcej: TUTAJ)

23 grudnia

Egipt: turystyka i starożytnośc w jednym resorcie

Decyzją parlamentu egipskiego tamtejsze Ministerstwo Turystyki przestało istnieć. W wyniku przekształceń rządu, powstał nowy resort – Ministerstwo Turystyki i Starożytności. Ministrem turystyki i starożytności został Khaled al-Anani, dotychczasowy minister starożytności.

 (więcej: TUTAJ)