Marek Migdal odwołany z funkcji prezesa ZROT

Marek Migdal został we wtorek odwołany z funkcji prezesa zarządu Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Prezesem ZROT był od ponad dwóch lat.

Według naszych informacji władze Urzędu Marszałkowskiego postanowiły, że stanowisko prezesa ZROT obsadzą swoim człowiekiem – dyrektorem Wydziału Współpracy Terytorialnej i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim, Damianem Gresiem.

Marek Migdal jest znany ze swego zaangażowania w sprawy związane z promocją turystyczną regionu. Dążył do tego, by zacieśnić współpracę ZROT z urzędem marszałkowskim oraz by ten ostatni bardziej zaangażował się w promocję turystyczną województwa.

Jarosław Lichacy, prezes Darłowskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, na wiadomośc o zwolnieniu Marka Migdal, napisał: „Człowiek, który poświęcił dużą część swojego życia na działania usprawniające organizacje turystyki w naszm kraju, ale przede wszystkim w regionie, regionie o największej recepcji turystycznej w Polsce czyli województwie zachodniopomorskim. Myślę, ze nikomu nie trzeba mówić kto to jest Marek Migdal. Wielokrotnie spieraliśmy się co do naszych wizji organizacji turystyki, ale też niejednokrotnie się zgadzaliśmy. Wielokrotnie kiedy zadawałem mu kłopotliwe pytania podczas rozmaitych konferencji i forów mówił „na tobie to zawsze można polegać”, w sensie sypania piasku w tryby. 
Jedno jest pewne, wtedy kiedy Marek Migdal został szefem Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, nawet jeśli mu tego nie powiedziałem bo może honor mi nie pozwalał, wiedziałem, ze jest to jeden z najważniejszych dni dla zachodniopomorskiej turystyki, że na jej czele staje człowiek może kontrowersyjny, ale na pewno człowiek, który zna się na rzeczy i człowiek, który będzie działał na rzecz całego regionu, całego województwa zachodniopomorskiego, człowiek, który dostrzeże każdy walor tego pięknego świata i człowiek, który doprowadzi do należytej współpracy na rzecz całego Polskiego Wybrzeża, wspólnie z sąsiednim województwem pomorskim. Co uczyni region konkurencyjnym w stosunku do innych państw dysponujących wodą i piaskiem. 
Niestety stał się on niewygodny, a może stanął na drodze niejasnych interesów, a być może za mocno artykułował potrzebę pilnego uporządkowania kompetencyjnego i zadaniowego naszej organizacji turystyki…”

Marek Migal ukończył Wydział Mechanizacji Akademii Rolniczej w Szczecinie, podyplomowo: absolwent Francuskiego Instytutu Zarządzania IFG (posiadacz Międzynarodowego Dyplomu Managementu IFG) oraz kierunku Psychologia Zarządzania.

Uczestniczył w wielu międzynarodowych kursach i szkoleniach, m.in.: „Marketing w Turystyce” – T.H.R. – Barcelona, CET – Londyn; UKFiT – Warszawa oraz programu kształceniowego TURYSTYKA, realizowanego przez: Uniwersytet i Izbę Handlowa z Bordeaux, Komisje EWG oraz Francuski Ośrodek Szkolenia Kadr i Informacji i UKFiT. Ponadto odbył staże zagraniczne (Szkocja, Niemcy) w zakresie „Strategie rozwoju turystyki, programy i sposoby promocji regionów” organizowane przez „Fundacje Eberta” i UKFiT.

Realizator wielu projektów unijnych oraz branżowych, np.: twórca największej i najbardziej prestiżowej w Polsce konferencji naukowo – branżowej GREMIUM EKSPETÓW TURYSTYKI, która w 2016 r. odbyła się już po raz ósmy, cyklu szkoleń „Jak rozwijać lokalną turystykę”, projektów branżowych: „RAZEM można WIECEJ…” – aktywizacja i tworzenie LOT, „Forum LOT”. Koordynator regionalny projektu „Turystyka Wspólna Sprawa”. Organizator jednej z największych giełd turystycznych w kraju MARKET TOUR (od 1991 r.) – obecnie PIKNIK NAD ODRĄ.

Autor książek pt.: „Jak rozwijać lokalna turystykę”, „Ewaluacja Regionalnych i Lokalnych Organizacji Turystycznych”, „Poradnik współpracy JST-NGO sektora turystyki” oraz wielu publikacji branżowych. W latach 1996–2000 redaktor naczelny regionalnego czasopisma branżowego TIPS – Turystyka, Informacja, Promocja, Sukces, dodatkowo ITP – Informatora Turystyki Polskiej – biuletynu Rady Krajowej Izb Turystyki. Wieloletni wykładowca zagadnień branży turystycznej na Uniwersytecie Szczecińskim i Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym oraz na tematycznych kursach i szkoleniach. Od lat specjalizuje sie w tematyce współpracy partnerskiej z JST i funkcjonowania ROT i LOT. W 2016 roku zaliczony przez portal www.waszaturystyka.pl do 50 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce.

2018 roku na liście 100 najpopularniejszych osób w polskiej turystyce zajął 53. miejsce.