Polski Holding Hotelowy startuje i przejmuje 20 hoteli

20 hoteli będących własnością spółek Skarb Państwa (Agencji Mienia Wojskowego, Gliwickiej Agencji Turystycznej, Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych) jeszcze w pierwszej połowie roku zostanie przejętych przez powstały Polski Holding Hotelowy.
Gheorghe Marian Cristescu, prezes PHH, podczas dzisiejszej konferencje w warszawskim hotelu Renaissance Warsaw Airport, powiedział: „W tym tygodniu Chopin Airport Development (CAD) zmienia nazwę (na PHH) i logo. Mamy przed sobą zadanieie stworzenia liczącego kilkadziesiąt obektów holdingu hotelowego. Mamy doświadczenie w zarządzaniu hotelami. Wystarczy popatrzeć na nasze wyniki z ubiegłego roku. Rok 2018 zaczynaliśmy z 4 hotelami i kapitałem własnym w wysokości 141,7 mln złotych, zaś kończyliśmy z 8 hotelami i zarządzanymi kolejnymi dwoma oraz kapitałem powiększonym do 509,4 mln złotych.
Zeszły rok był znaczący dla CAD: w kwietniu otworzyliśmy hotel Renaissance Warsaw Airport, który osiągnął obłożenie w wysokości 63 proc. i znalazł się na 5. pozycji według Tripadvisor. Następnym krokiem do przodu była budowa hotelu Holiday Inn w Rzeszowie oraz hotelu Moxy przy lotnisku w Poznaniu. – pierwszego hotelu Moxy w Polsce. W październiku przejęliśmy hotele Golden Tulip Gdańsk Residence i Golden Tulip Międzyzdroje Residence.”
Spółka PPH jest obecnie spółką Skarbu Państwa (CAD należała do Państwowych Portów Lotniczych). W swoim portfolio PPH ma osiem obiektów hotelowych z 1173 pokojami, a kolejne cztery hotele, które będą zarządzane przez spółkę, są w budowie. Spółka współpracuje z pięcioma międzynarodowymi sieciami hotelowymi (Marriott International, Intercontinental Hotel Group, Hilton International, Louvre Hotels Group, Best Western Hotels & Resorts).
W pierwszym etapie rozbudowy PHH, przejętych zostanie 20 hoteli (13 należących do tej pory do Agencji Mienia Wojskowego, 3 – do Gliwickiej Agencji Turystycznej, 3 – do Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych oraz Hotel Kopernik w Olsztynie) dysponujących 1755 pokojami
Jak podkreślił prezes Cristescu: „Cele są sprecyzowane. Konsolidacja bazy hotelowo-turystycznej i integracja obiektów hotelowych w jednej wyspecjalizowanej spółce o wysokim know-how branżowym. Wykorzystanie potencjału obiektów hotelowych pod względem lokalizacji i nowych realiów rynkowych oraz modernizacja infrastruktury. Podniesienie rentowności i poprawa wyników finansowych. Budowa różnorodnej oferty hotelowej dostępnej dla szerokiego grona odbiorców – od hoteli 5-gwiazdkowych po obiekty ekonomiczne – na terenie całego kraju. Działanie w zgodzie z zasadami odpowiedzialności społecznej, tworze¬nie perspektyw rozwoju zawodowego dla pracowników, budowanie kompetencji hotelarskich poprzez szkolenia i zdobywanie doświadczenia w obiektach holdingu.”
Wielką zaletą obiektów przejmowanych przez PHH jest ich lokalizacja. W drugiej połowie roku PHH przejmie kolejne obiekty z innych spółek Skarbu Państwa.
Wszystkie obiekty czeka modernizacja, na którą PHH wyda kilkadziesiąt milionów złotych.
Mateusz Berger, departamentu skarbu państwa w KPRM, ocenił: „Na przejęcie przez PHH obiektów należących do Skarbu Państwa patrzymy z punktu widzenia właściciela. Moglibyśmy je sprywatyzować już teraz, ale cena uzyskana ze sprzedaży byłaby niska. Liczymy, że obiekty te w kilka lat nabiorą wartości. Po prostu porządkujemy nasze aktywa,podnosimy ich wartość.
Dariusz Futoma, partner w firmie doradczej Horwath HTL, doradzającej PHH dodał: „Przejmowane hotele nie stanowiły o tej pory konkurencji dal innych, przyniosły niskie dochody i uniemożliwiały same sobie dalszy rozwój. Po przejęciu tych obiektów ich potencjał lokalizacyjny zostanie wydobyty. Konsolidacja zaś da efekt skali, obniżenie kosztów, powiększy dostęp do bazy klientów oraz możliwość poszerzenia programu lojalnościowego.”
Bogdan Czajkowski, prezes HRCA, doradca ds. budownictwa, modernizacji z doświadczeniem w hotelarstwie (m.in. był odpowiedzialny za modernizacje hoteli ORBIS-u w latach 2008-2018), podkreślił: „Przejmowane przez PH obiekty odbiegają znacznie od standardów obowiązujących w dzisiejszym hotelarstwie. Nie ma w nich chociażby szybkiego internetu, wystrój pochodzi sprzed 20-30 lat. To trzeba koniecznie poprawić.”
Prezes Cristescu podkreślił: „Nie mogę powiedzieć, że w tych hotelach pracuje zła kadra. Jestem pewien, ludzie tam pracujący potrzebują impulsu, że oni czekają na zmiany, które my przyniesiemy. Chcemy inwestować w ludzi, którzy tam pracują a nowych pracowników będziemy sami szkolić, chcemy budować przyszłe kadry polskiego hotelarstwa, zatrzymywać najlepszych pracowników w Polsce. To także będzie misją PHH.”
POWIĄZANE WPISY
24 marca 2023
IGHP: luty znacznie lepszy niż ostatnie miesiące, ale ceny ciągle rosną
Ponad połowa hoteli w minionym miesiącu osiągnęła powyżej 50 proc. obłożenia, w tym 17…
0 Komentarzy9 Minuty
17 marca 2023
Aneta Wodyk prezeską zarządu PHH Hotele
Rada Nadzorcza spółki PHH Hotele, należącej do Grupy Kapitałowej Polski Holding Hotelowy,…
0 Komentarzy2 Minuty
15 marca 2023
Magdalena Mucha nową dyrektorką regionalną IGHP na Pomorzu
Do grona dyrektorów regionalnych Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego dołączyła…
0 Komentarzy3 Minuty
15 marca 2023
Grupa Accor otwiera w Wiedniu pierwszy hotel marki przyjaznej środowisku
Accor we współpracy z Tristar Hotel Group otworzył w Wiedniu pierwszy obiekt…
0 Komentarzy1 Minuty
14 marca 2023
A&O chce nauczyć swoich gości zrównoważonego stylu życia. Rusza pilotaż nowego programu
W a&o w Berlinie, Kopenhadze i Dreźnie na klatkach schodowych pojawiły się komiksy…
0 Komentarzy2 Minuty
13 marca 2023
Polskie Airbnb z nową funkcją bezpieczeństwa dla podróżujących w pojedynkę
Airbnb uruchomił w Polsce funkcję Solo Traveler Safety. Dane platformy pokazują, że…
0 Komentarzy2 Minuty
6 marca 2023
Grupa Accor: marka Mövenpick pojawi się w Serbii i Węgrzech
Accor dodaje do portfolio dwa nowe hotele Mövenpick na Węgrzech i w Serbii. Pierwsze…
0 Komentarzy3 Minuty
2 marca 2023
BedBooking wdraża licencje na wynajem krótkoterminowy
Wynajem krótkoterminowy (STR) to prężnie rozwijająca się część branży turystycznej. W…
0 Komentarzy2 Minuty
24 lutego 2023
Accor: przychody wyższe o 80 proc. niż w 2021. Zysk netto na poziomie 402 mln euro
Accor podsumował 2022 rok z przychodem ponad 4 224 milionów euro, co oznacza wzrost o 80…
0 Komentarzy2 Minuty