Travelist.pl: mniej krajowych wyjazdów na Wielkanoc niż w 2022. Sytuacja gorsza niż przed pandemią

fot. Piotr Majcher / unsplash

Liczba rezerwacji wyjazdów na święta wielkanocne spadła o prawie 40 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i aż o 70 proc. w porównaniu z 2019. Dane ze specjalizującego się w ofercie krajowej serwisu Travelist.pl pokazują, że chociaż zainteresowanie było porównywalne do czasów przedpandemicznych, to Polacy zrezygnowali z krajowych planów wyjazdowych w tym okresie.

Choć zainteresowanie wyjazdami na święta wielkanocne było zbliżone do czasów przedpandemicznych, to ostatecznie rezerwacji na czas świąt dokonano prawie o 40 proc. mniej niż w 2022 roku i o 70 proc. mniej niż w 2019. Travelist.pl takiego stanu rzeczy dopatruje się w cenach, które są wyższe niż w poprzednich latach ceny.

„Analiza danych z naszego serwisu pokazuje, że popyt na wielkanocne rezerwacje był na podobnym poziomie co w 2019 i nawet niższy niż rok temu. Chęć spędzenia świąt poza domem mocno zweryfikowały ceny, które skutecznie ostudziły wyjazdowy entuzjazm. Rezerwacji na okres świąteczny nie tylko było mniej niż w poprzednich latach, ale też ci, którzy zdecydowali się na wyjazd, dokonywali ich na znacznie krótszy okres – średnio 2,66 dnia, podczas gdy rok temu było to 2,97 dnia, a cztery lata temu 3,07 dnia” – mówi Eliza Maćkiewicz, Head of Commercial w Travelist.pl.

W 2019 roku średnia cena za nocleg w pokoju hotelowym wynosiła 387 zł, podczas gdy w 2022 roku już 547 zł, a w bieżącym sezonie ceny wynoszą średnio 581 zł za noc. Dotyczą one jednak tylko weekendu świątecznego, ponieważ poza tym terminem stawki są zdecydowanie niższe.

„Dla porównania średnia cena za dobę w kwietniu z wyłączeniem Wielkanocy wynosi w tym roku 453 zł, co daje nam ponad 20 proc. różnicę na korzyść kupujących. Tę dostrzegają także sami podróżni, którzy – nie chcąc przepłacać – zdecydowanie chętniej planują wyjazdy w terminach sąsiednich. Na ten moment mamy już blisko 5 proc. więcej kwietniowych rezerwacji niż w analogicznym okresie rok temu – choć samej Wielkanocy kupowano mniej. Podobnie było w sezonie zimowym, kiedy odnotowaliśmy wzrost liczby transakcji na marzec, już po zakończeniu ferii. Polacy nie chcą zatem całkowicie rezygnować z podróży, ale wybierają dogodniejsze cenowo opcje” – dodaje Maćkiewicz.

Travelist.pl podaje, że najchętniej wybieranym miejscem na wielkanocny wypoczynek okazało się polskie wybrzeże, które przyciągnęło prawie 31 proc. podróżujących. Blisko 22 proc. rezerwujących za cel obrało największe miasta w Polsce, bardzo podobna liczba pojechała też w góry. Z największym wydatkiem musieli liczyć się ci, którzy święta chcieli spędzić nad jeziorami. Tam średnia cena kształtowała się na poziomie aż 674 zł za noc w pokoju hotelowym. W przypadku gór, city breaków i wybrzeża, wynosiły one kolejno: 666 zł, 462 zł i 631 zł.

Travelist.pl obchodzi 10 lat na polskim rynku. “W 2023 chcemy zwiększyć przychód o 15-20 proc.”