POT: na majówkę w tym roku wyjedzie czterech na dziesięciu Polaków

fot. Piotr Majcher / unsplash

Podobnie jak w ubiegłym roku, w pierwszej połowie kwietnia zapytano mieszkańców Polski o to, w jaki sposób zamierzają spędzić tegoroczny długi weekend majowy. Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej prezentują zmiany względem ubiegłego roku.

W tym roku na majówkę (w okresie 1-5 maja lub zbliżonym) wyjedzie 43 proc. Polaków, to. o 10 pp. więcej niż w ubiegłym roku. Wyjazdy na majówkę to niezmiennie wyjazdy krajowe: wypoczywać w kraju planuje w tym czasie co czwarty ankietowany, natomiast za granicą – co dwunasty. Część respondentów (12 proc.) nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji odnośnie kierunku wyjazdu – deklarują, że planują wyjechać, ale nie wiedzą jeszcze, dokąd.

Mikrowyprawy i wypoczynek w domu

Niemal połowa Polaków nie zamierza w czasie majówki brać udziału w wyjeździe z noclegiem poza miejscem zamieszkania, jednak ponad 1/3 z nich planuje w tym czasie krótkie jednodniowe (bez noclegu) wycieczki po okolicy.

„Długi weekend majowy to doskonały czas na odkrywanie nowych miejsc i sposobów aktywnego spędzania czasu, eksplorację szlaków turystycznych i poszerzanie horyzontów o nowe doznania i przeżycia. Coraz więcej Polaków decyduje się na spędzenie długiego weekendu majowego w kraju a bogactwo atrakcji turystycznych stwarza im różnorodne opcje do zagospodarowania czasu. Już nawet jednodniowe wyprawy zapewniają możliwości odkrywania pięknych miejsc, zarówno tych znanych, jak i tych ukrytych, rozsianych po całej Polsce. Bez względu na warunki pogodowe, mamy w Polsce do dyspozycji mnóstwo wariantów aktywnego wypoczynku i rekreacji, od spacerów po górskich szlakach, żeglugi, tras rowerowych czy biwakowania po zwiedzanie zabytków. Życzę wszystkim udanego wypoczynku” – powiedział Piotr Borys – Sekretarz Stanu, Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Jeżeli na majówkę – to wypoczynek w kraju

Co czwarty Polak deklaruje, że „majówkę” spędzi na wyjeździe krajowym. Głównym celem tych wyjazdów jest najczęściej wypoczynek i relaks (39 proc. wskazań) lub jego bardziej aktywna forma – „wycieczki piesze i spacery” (21 proc.), a także zwiedzanie atrakcji turystycznych i kulturalnych oraz odwiedziny u krewnych i znajomych (po 13 proc.). Najbardziej popularnym kierunkiem wyjazdów krajowych są góry (34 proc.).

Do miast, nad morze czy w inne miejsca planuje wyjechać po mniej więcej 20 proc. spośród tych, którzy majówkę spędzą na wyjeździe krajowym. Niemal 60 proc. planujących wyjazd krajowy zamierza skorzystać z płatnej bazy noclegowej (pakiet pobytowy, noclegi w hotelu / pensjonacie lub innym miejscu noclegowym bez wyżywienia), natomiast 32 proc. zatrzyma się u rodziny / znajomych, we własnym domku wakacyjnym / mieszkaniu / na działce lub innym bezpłatnym miejscu noclegowym. Wybierając miejsce noclegu podczas tegorocznego długiego weekendu majowego wypoczywający w Polsce kierowali się przede wszystkim kosztem pobytu (47 proc.), estetyką i komfortem tego miejsca oraz bliskim lub bezpośrednim sąsiedztwem dzikiej przyrody (po 31 proc.).  Najwięcej respondentów planuje wyjechać na od czterech do siedmiu dni (39 proc.); wyjazdy krótsze (dwu lub trzydniowe) planuje natomiast 28 proc. wyjeżdżających w kraju.

„Święta majowe co roku cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków z uwagi na możliwość kilkudniowego odpoczynku od pracy. Także budząca się do życia wiosenna przyroda szczególnie inspiruje do wyjazdu lub chociaż wyjścia z domu i oderwania od rutyny codziennych obowiązków, co jest ważne dla naszego zdrowia i ogólnej kondycji. Tegoroczna majówka układa się niezwykle korzystnie w kalendarzu pod względem możliwości urlopowych, co sprzyja planom wyjazdowym. Wykorzystanie tylko jednego dnia urlopu pozwala na pięciodniowy wypoczynek, a wzięcie dwóch dodatkowych dni wolnego umożliwia uzyskanie dziewięciodniowego odpoczynku od pracy. Jako jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów roku, długi weekend majowy jest niezwykle ważny dla polskiej turystyki, zwłaszcza tak przedłużony. W tym roku o 10 p.p. więcej Polaków niż w roku ubiegłym wyjedzie poza miejsce swojego zamieszkania w okresie 1-5 maja, a duża część zamierza organizować mikrowyprawy po okolicy. Cieszy mnie bardzo, jako Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, że znaczna część naszych rodaków postanowiła ten czas spędzić aktywnie, a głównym celem wycieczek pozostaje Polska” – skomentował Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

A jeżeli za granicę to…

Na majówkę za granicę Polacy wyjeżdżają, żeby zwiedzać atrakcje turystyczne i kulturalne (29 proc. wskazań), wypoczywać i relaksować się (24 proc.) lub nieco aktywnej – chodzić na piesze wycieczki i spacery po okolicy (15 proc.) bądź „po słońce” (13 proc.), które w Polsce, o tej porze roku nie jest nigdy pewne.

Niezależnie od tego czy Polacy majówkę planują spędzić w kraju czy za granicą, na wyjazdy wybierają się z rodziną: w parach – z dziećmi lub bez nich albo w innych konfiguracjach rodzinnych –  z dziećmi lub z rodzicami (łącznie 74 proc. wskazań). Co dziesiąty respondent planuje wyjechać sam i – również co dziesiąty – w towarzystwie znajomych / przyjaciół.