Niemcy – rusza nowa kampania promocyjna

Tomasz Pędzik podczas konferencji prasowej na barce Kurier/fot. MM

Nowa kampania Niemieckiej Centrali Turystyki promująca turystykę przyjazdową inspiruje zwyczajami, tradycjami i różnolitością kulturową. Cele to: promocja małych i średnich miast oraz ich ofert kulturalnych, wzmocnienie turystyki zrównoważonej i promocja celów wycieczkowych na terenach miejskich.

Tomasz Pędzik, dyrektor warszawskiego biura Niemieckiej Centrali Turystycznej, podczas konferencji w Warszawie, powiedział: „Niemcy były w 2020 roku najbardziej popularnym kierunkiem podróży zagranicznych Europejczyków. W ubiegłym roku odnotowano w Niemczech 7 mln podróży w celach kulturalnych to 12,4 proc. wszystkich podróży. Polacy odbyli w 2020 roku 629 tysięcy podróży kulturalnych.”

Polski turysta odwiedzający naszych zachodnich sąsiadów jest młody – 41 proc. stanowią osoby w wieku 15-34 lata, 41 proc. – w wieku 35-54 lata. Tylko 25 proc. młodych Polaków boi się zarażenia koronawirusem.
W Polsce sprzedaje się ponad milion rowerów rocznie.
Między innymi powyższe czynniki sprawiają, że Niemcy w tym roku szczególną uwagę zwrócą na kampanię promocyjną właśnie w Polsce.

Nowa kampania Niemieckiej Centrali Turystyki promująca turystykę przyjazdową inspiruje zwyczajami, tradycjami i różnolitością kulturową. Cele to: promocja małych i średnich miast oraz ich ofert kulturalnych, wzmocnienie turystyki zrównoważonej i promocja celów wycieczkowych na terenach wiejskich

Kampania German local flair, na opiera się czterech grupach tematycznych: German local flair, German local crafts, German local taste I German local green (atmosfera, rzemiosło, smak I zielona turystyka)

Segment tematyczny „Atmosfera”

Segment „Atmosfera” ukazuje zróżnicowane style architektoniczne, lokalny koloryt miast i regionów, w których wyrosły, a także miejsca ciekawe kulturowo i o szczególnym charakterze, np. takie, w których twórcy sztuki ulicznej prezentują światu swoje dzieła, czy dzielnice porywające swą niezwykłą historią. Kampania stawia na równi słynne atrakcje turystyczne i mniej znane miejsca czy obiekty, które mogą zainteresować potencjalnych turystów przyjeżdżających do Niemiec swoimi regionalnymi korzeniami, historycznymi dziejami czy aktualnym programem kulturalnym.

Segment kampanii „Atmosfera” jest odpowiedzią na pragnienie życia w mieście w ścisłym związku z regionalnymi korzeniami, historią i współczesnymi wydarzeniami kulturalnymi. „Atmosfera” oddaje wrażenia, jakich turyści mogą doświadczyć także w warunkach koronapandemii, i inspiruje do przyszłych podróży.

Niemieckie krajobrazy mają swój niepowtarzalny charakter dzięki położeniu geograficznemu, wydarzeniom historycznym i wpływom kulturowym. Od dachów krytych strzechą na północy kraju po tzw. „Lüftl-Malerei” – tradycyjną metodę malowania na ścianach domów w Górnej Bawarii, od gotyku ceglanego po nowoczesność – charakter miast jest nierozerwalnie związany z regionami, w których wyrosły.

Segment tematyczny „Rzemiosło”

Ile skarbów posiadają Niemcy w postaci wielowiekowych tradycji i zwyczajów, pokazuje kampania w segmencie tematycznym „Rzemiosło”. W manufakturach i cechach wciąż uprawia się z pasją tradycyjne rękodzieło. Dzięki temu nie zanika kultura regionów i poczucie własnej tożsamości. W wielu pracowniach i warsztatach zwiedzający mogą podejrzeć rzemieślników i projektantów przy pracy i zobaczyć na własne oczy, jak kiedyś wyrabiano tradycyjne przedmioty.

W ramach segmentu tematycznego „Rzemiosło” kampania German.Local.Culture. odkrywa miejsca, w których będzie można doświadczyć tych niezwykłych przeżyć, gdy tylko ponownie możliwe staną się podróże turystyczne z zagranicy.
Na przykład w Bawarii ręcznie robione tradycyjne skórzane spodnie i stroje kobiece nadal odgrywają ważną rolę w życiu codziennym wielu ludzi, podobnie jak na Łużycach czy w Spreewaldzie, gdzie grupa etniczna Serbołużyczan przejawia swoją tożsamość kulturową w codziennym ubiorze. Szczególnych wrażeń dostarcza turystom wyrób tradycyjnych strojów według dawnych zwyczajów rzemieślniczych, np. chętnie fotografowanych kapeluszy z czerwonymi pomponami w Schwarzwaldzie.

W Weimarze, gdzie ponad sto lat po założeniu Bauhausu na nowo interpretuje się typowe motywy tej słynnej na całym świecie szkoły wzornictwa.

Niemiecka sztuka wypieku chleba, z jej około 3200 rodzajami, jest częścią niematerialnego dziedzictwa kulturowego zaliczonego w poczet UNESCO, a w języku niemieckim istnieje prawie pięćset przysłów, w których pojawia się chleb. Rodzinne piekarnie we wszystkich regionach Niemiec kultywują tę tradycję od pokoleń, z zamiłowaniem do swego rzemiosła i świadomością wysokiej jakości składników oraz znaczenia powolnego procesu tworzenia. O tym, że niemiecki chleb stanowi przedmiot zainteresowania koneserów, świadczą kolejne szkolenia na znawców chleba, podczas których w ostatnich latach coraz więcej piekarzy pogłębia swoją wiedzę.

Segment tematyczny „Smak”

Wizyta w obcym kraju bez spróbowania typowych dla niego lokalnych i regionalnych potraw i napojów się nie liczy – tak uważa ponad połowa osób spędzających wakacje w Niemczech. Odpowiedzią na tę opinię jest segment tematyczny „Smak”. Kampania pokazuje młode pokolenie restauratorów i szefów kuchni, którzy tradycyjną sztukę kulinarną interpretują na nowy i nowoczesny sposób. Włączając w to wina wytwarzane w 13 niemieckich regionach winiarskich i piwa warzone w ponad 1500 browarach.

W segmencie tematycznym „Smak” kampania German.Local.Culture. inspiruje potencjalnych turystów przyjeżdżających do Niemiec symbiozą rzemiosła artystycznego, kulinarnej doskonałości i autentycznej gościnności.

To znajduje swe odzwierciedlenie w sposobie, w jaki restauratorzy i hotelarze radzą sobie ze szczególnymi wyzwaniami stawianymi przez pandemię Covid 19: środki higieny, gastronomia serwowana tylko na zewnątrz, innowacyjne pomysły na rozmieszczenie siedzeń w dużych odstępach między sobą i zabezpieczenie przed dotykiem stały się przymusowym składnikiem koncepcji usług. Różnorodność gastronomiczna Niemiec sięga od gospodarstw winiarskich przez 1500 regionalnych browarów po około 300 restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelina.

Kulturę winiarską kultywuje się w Niemczech od czasów Celtów i Rzymian: dziś w ponad 11 000 winnic w 13 niemieckich regionach winiarskich.

Segment tematyczny „Zielona turystyka”

Zrównoważony rozwój jest globalnym megatrendem – w turystyce oznacza to tyle, że goście z zagranicy szukają opcji zrównoważonego wypoczynku w miastach i łączą ofertę kulturalną miast z możliwościami wypadów na łono przyrody w bliskiej okolicy.

Nawet w czasach pandemii regiony wokół niemieckich metropolii oferują wiele możliwości połączenia zrównoważonego urlopu z atrakcjami wycieczek po mieście. German.Local.Culture. pokazuje tę różnorodność w segmencie tematycznym „Zielona turystyka”. Podróżujący po Niemczech mają do czynienia z rozległymi parkami i terenami zielonymi, ale także z historią kultury i żywą atmosferą miejsca. Lokalne tereny rekreacyjne kuszą tuż za bramami miasta. Zbliżenie ośrodków miejskich i regionów wiejskich – również dzięki dogodnym ofertom komunikacyjnym – stwarza nową jakość wrażeń z wakacji: noclegi w mieście i obcowanie z naturą na wsi, albo odwrotnie – wakacje w regionach wypoczynkowych i wypady do atrakcji turystycznych miasta.

Niemcy są jednym z najgęściej zalesionych krajów w Europie: prawie jedną trzecią powierzchni pokrywają lasy. Od Zagłębia Ruhry po wyżynny Sauerland, od Kolonii po górzysty Eifel czy w regionie Ren-Men po góry Taunus – wszystko leży blisko siebie.

Około jedna trzecia powierzchni stałego lądu Niemiec jest objęta szczególną ochroną pod postacią narodowych parków krajobrazowych.

Miejsca wyróżniające się geograficznie, takie jak brzegi rzek czy skały, często występują w mitach i legendach i są przez wielu uważane za miejsca mocy. Przykładem są skały Externsteine w Westfalii lub należąca do archeologicznego szlaku turystycznego Himmelswege (niebiańskie ścieżki) Nebra, w której znaleziono słynny na cały świat dysk z mapą nieba pochodzący z epoki brązu, czy groby megalityczne z okresu neolitu w Everstorfer Forst w Meklemburgii. Również piaskowcowe klify w Parku Narodowym Szwajcaria Saksońska w pobliżu Drezna od wieków inspirują ludzi – tutaj, w swoim osobistym miejscu mocy, biowizjoner Sven-Erik Hitzer przekształca przygraniczną wioskę Schmilka w zrównoważoną wioskę wakacyjną.

Z kolei Morze Wattowe na Morzu Północnym jest największym na świecie zwartym obszarem osuchów. Kiedy woda ustępuje podczas odpływu, spacerowicze mogą razem z ekspertami boso poznawać ten osobliwy krajobraz i jego mieszkańców: kraby kieszeńce, piaskówki i sercówki, a także liczne gatunki ptaków. Do odkrycia są również Halligen – małe, zamieszkałe wysepki bagienne, z których część jest całkowicie zalewana podczas przypływów sztormowych. Z północnoniemieckich obszarów metropolitalnych Hamburga i Bremy można w krótkim czasie dotrzeć na wybrzeże Morza Północnego

Niemcy – Polacy w ubiegłym roku dopisali

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center