Prawdziwie włoskie wakacje w regionie Emilia-Romania

JE Ambasador Włoch Lucca Franchetti, Agata Lang i Davide Cassani zapraszają na Tour de France do Emilii Romanii /fot. Mieczysław Pawłowicz

Polacy z roku na rok coraz bardziej doceniają Emilię-Romanię jako kierunek wypoczynku. Jesteśmy drugą nacją zagraniczną odwiedzającą ten włoski region.

Z Polski do Emilii-Romanii bardzo łatwo można dostać się samolotem z Warszawy, Wrocławia, Katowic i Krakowa. Co roku region odwiedza ponad 14 mln turystów, z czego zagraniczni stanowią 26,5 proc.

,,Polski rynek okazuje się bardzo obiecujący dla naszej turystyki, co potwierdzają również dane za 2023 r., które wskazują na wzrost noclegów z Polski o ponad 30% w porównaniu z rokiem poprzednim – mówi Andrea Corsini, Członek Rady ds. Mobilności, Transportu, Infrastruktury, Turystyki i Handlu regionu Emilia Romania – Polacy najczęściej odwiedzają nas w okresie od maja do września, a ich ulubionymi miejscem jest Wybrzeże Adriatyckie oraz Bolonia.

Nowe nadmorskie promenady i plaże z certyfikatem zielonej i błękitnej flagi

Wybrzeże Adriatyku w Emilii Romanii to aż 110 km plaż i wiele z nich jest dostosowanych tematycznie do zróżnicowanych wymagań turystów, dając im możliwość spędzania urlopu w ich ulubiony sposób, z rodziną i przyjaciółmi – również z czworonożnymi. Dlatego polskich turystów czeka tam prawdziwe wakacyjne dolce vita – z gwarancją słońca, pięknych widoków, mnóstwem atrakcji dla każdego oraz fantastycznym jedzeniem.
Aż 9 plaż zostało uhonorowanych prestiżowym wyróżnieniem – błękitną flagą. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie nagród przyznawanych plażom działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
W ciągu ostatniej dekady plaże i wiele elementów infrastruktury takich jak hotele i połączenia komunikacyjne, znacznie poprawiły standard i zyskały na renomie. Plaże to jednak nie wszystko. Odnowiona została cała infrastruktura wokół nich. Nowe promenady wzdłuż nadmorskich kurortów w Emilii Romanii tworzą relaksującą atmosferę, a otaczająca je zieleń sprawia, że droga nad Adriatyk jest jeszcze bardziej przyjemna.
Od Lidi Ferraresi w północnej części Wybrzeża Romanii aż do Cattolica, 10 nadbrzeżnych promenad zyskało nowe i przyjazne dla środowiska oblicze. Łącznie znajduje się tutaj ponad 1430 kąpielisk. Na przebudowę 10 promenad od 2018 roku zostało przeznaczone około 32 mln euro. Gminy: Riccione, San Mauro Mare, Bellaria i Cattolica zmodernizowały swoje deptaki w duchu eko. W Comacchio, Rawennie, Cesenatico oraz części Rimini wciąż trwają renowacje, zaś miasteczko Igea Marina jest w początkowej fazie przebudowy.

Największy wyścig kolarski świata

Na konferencji prasowej w Ambasadzie Republiki Włoskiej w Warszawie, JE Luca Franchetti, Ambasador Włoch wraz z Davide Cassanim, niegdyś świetnym włoskim kolarzem przedstawili trasę tegorocznego… Tour de France. Region Emilii-Romanii ma bogate kolarskie tradycje i jest jednym zn najlepszych miejsc do uprawiania tego sportu. W 2024 r. po raz pierwszy w historii będzie gospodarzem 111 edycji wyścigu Tour de France.
Etapy wyścigu we Włoszech:

  • 29 czerwca: Florencja – Rimini, 206 km
  • 30 czerwca: Cesenatico – Bolonia, 200 km
  • 1 lipca Piacenza – Turyn, 225 km.

1 i 2 czerwca przed wyścigiem odbędą się uroczystości zwane ,,Fete de Tour” na placach miast biorących udział w Tour de France.
Na terenie Emilii-Romanii tegoroczny wyścig zawita do 38 miejscowości. Tak prestiżowa impreza generuje ogromny zasięg medialny, angażując ponad 200 stacji telewizyjnych z całego świata oraz 1,8 mln widzów obecnych na trasie między Toskanią, Emilią Romanią i Piemontem
Więcej informacji na temat wyścigu i tras znajdziemy na stronie Le Tour Italia