Polski urzędnik promuje turystykę – przejechał 280 km rowerem z Berlina do Poznania

fot. Marcin Płachno/archiwum prywatne

Co robi urzędnik? Odruchowa odpowiedź na to pytanie – choć nieco krzywdząca – brzmi najczęściej „siedzi za biurkiem”. Marcin Płachno, dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu, postanowił zerwać z tym stereotypem. Już po raz trzeci wsiadł na rower, by promować polską turystykę oraz zdrowy tryb życia.

Marcin Płachno to urzędnik, który wyjątkowo lubi zamieniać koszulę i krawat na kolarski strój – w tamtym roku rzucił wyzwanie Austriakom i Szwajcarom, przejeżdżając rowerem z Wiednia do Krakowa (445 km) oraz z Zurychu do Wrocławia (954 km). Chciał w ten sposób pokazać, że Polska leży bliżej, niż mogliby się spodziewać i naprawdę warto ją odwiedzić. Dyrektor instytucji, której misją jest promocja polskiej turystyki w Austrii i Szwajcarii, tym razem rzucił wyzwanie Niemcom i wybrał się do Berlina, by po kilkunastu godzinach rowerowego sprintu dotrzeć do Poznania.

Z europejskich metropolii do Polski. Urzędnik skompletował kolarski „hat-trick”

„Jako Polska Organizacja Turystyczna zachęcamy mieszkańców innych państw do przybycia tutaj samochodem, autobusem czy samolotem. Przez te wyprawy chcę pokazać, że Polskę naprawdę warto odwiedzić, nawet pokonując dystans na rowerze” – mówi Marcin Płachno.

Dyrektor ZOPOT Wiedeń podkreśla, że jego to sposób na promocję nie tylko naszego kraju, ale też aktywnego stylu życia.

„Przebycie takiej trasy jednośladem to wyzwanie dla doświadczonych cyklistów, ale każdy może zadbać o środowisko i swoje zdrowie, np. rezygnując z samochodu na krótszych trasach” – radzi Płachno.

Urzędnik wystartował przed szóstą rano ze strefy kibica UEFA EURO 2024, która powstaje pod słynną Bramą Brandenburską, mijając po drodze pięć chronionych obszarów przyrodniczych – Naturpark Märkische Schweiz, Park Narodowy – Ujście Warty, a także parki krajobrazowe: Pszczewski, Sierakowski oraz Dolina Kamionki. Po pokonaniu niemal 280 km wjechał na Stary Rynek w Poznaniu.

Niemcy czekają na kibiców zza Odry. Polskie szlaki i obiekty turystyczne – na gości z Europy

Jak tłumaczy Płachno, wybór trasy Berlin-Poznań na domknięcie jego rowerowego tryptyku był oczywisty.

„Pracowałem przy organizacji zarówno Euro 2012 w Polsce, jak i w komitecie organizacyjnym austriackiego miasta Klagenfurt, gdzie podczas UEFA Euro 2008 swoje mecze grupowe rozgrywali Polacy. A na nadchodzącym turnieju Polska zagra z Austrią właśnie na stadionie w Berlinie. Nie mogło mnie tu zabraknąć” – przekonuje.

Niemcy za dwa miesiące czeka zatem najazd kibiców z Polski, ale Płachno liczy, że zainspiruje turystów do ruchu w drugą stronę.

„W ostatnich dziesięciu latach w naszym kraju przybyło aż 13 tys. km tras rowerowych. To jedna z wielu przyczyn rosnącego zainteresowania obcokrajowców Polską, które wspólnie z koleżankami i kolegami z ZOPOT-ów staramy się umacniać i wykorzystywać, tak, by służyło ono wszystkim podmiotom z branży turystycznej” – wyjaśnia.

Płachno przekonuje również, że turyści zza granicy są często zachwyceni Polską, a grunt to przekonać ich do przyjazdu i tego, że będą tu mieli co robić.

Turyści z zagranicy doceniają mniej znane polskie regiony

Taki był też cel kampanii Poland Soul Travel, którą w ostatnich dwóch latach realizował ZOPOT w Wiedniu. Dzięki wyjazdom prasowym i influencerskim, aktywności w social mediach i współpracy z mediami tradycyjnymi, dotarła ona do niemal czterech milionów odbiorców z Austrii i Szwajcarii. W pierwszej edycji kampanii obcokrajowcy mieli okazję poznać Góry Izerskie, Beskid Niski, Górny Śląsk, Kaszuby i Podlasie. Edycja 2023-2024 podkreśla przyrodnicze i kulturowe skarby kolejnych regionów: Bieszczad, Lubelszczyzny, Ziemi Kłodzkiej, polskiej Jury oraz Mazur.

Dzięki tej współpracy powstała nawet książka dla dzieci zachęcająca do podróży po Polsce, napisana przez jedną z influencerek – Elenę Paschinger. Efektem Poland Soul Travel jest też 10-odcinkowy podcast o Polsce i jej regionach, dostępny na platformie Spotify, który powstał przy współpracy z znanym austriackim dziennikarzem radiowym Peterem Aghatakisem. Dane GUS z 2023 roku wskazują, że Austriacy i Szwajcarzy to czołowe nacje pod względem powrotu do liczby odwiedzin w Polsce, który notowano przed pandemią, w najlepszym dla polskiej turystyki roku 2019.