Inauguracja sezonu letniego na Dolnym Śląsku już 27–28 kwietnia

Z tej okazji Dolnośląska Organizacja Turystyczna wraz z Gminą Głogów i przy wsparciu Samorządu Województwa Dolnośląskiego przygotowała wiele atrakcji dla wszystkich planujących wiosenne i wakacyjne wyjazdy. Oficjalnie letni sezon rozpocznie się 27–28 kwietnia na nadodrzańskich bulwarach w Głogowie.

„Dla województwa dolnośląskiego turystyka to coś więcej niż ważna gałąź gospodarki. Nasz region, obfitujący w walory przyrodnicze i kulturowe, przyciąga wielu gości z kraju i z zagranicy, ale jest też ulubionym celem podróży samych Dolnoślązaków. Według badań co drugi mieszkaniec Dolnego Śląska zwiedzał w ciągu roku nasz region jako turysta. Dlatego serdecznie zapraszam wszystkich do Głogowa, abyśmy wspólnie znaleźli kolejne inspiracje do podróży” – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Wielokulturowy Głogów

Głogów to miasto o bardzo bogatej historii i ogromnym znaczeniu gospodarczym, a przed laty również militarnym. Początki miasta sięgają X wieku, kiedy to teren ten zamieszkiwali Dziadoszanie. W późniejszym czasie powstał tu gród warowny opierający się wielu najazdom. Słynną obronę Głogowa w 1109 roku opisał w swej Kronice polskiej Gall Anonim. Od XIII wieku miasto dynamicznie się rozwijało i nabierało wielonarodowościowego charakteru – zamieszkiwali w nim Polacy, Niemcy, Czesi, Węgrzy i Żydzi. W czasie wojen napoleońskich Głogów odegrał ważną rolę jako twierdza. Dzisiaj układ urbanistyczny miasta jest zabytkiem najwyższej klasy, a wartość historyczną przywracają odbudowywane lub zrekonstruowane obiekty dawnej architektury: zamek, Teatr Miejski, ratusz czy budowle sakralne. To niezwykłe miasto o niepowtarzalnym klimacie, które łączy w sobie pamiątki niełatwych dziejów, wielokulturowe korzenie, przyciągającą wzrok architekturę i ciepło gościnnych mieszkańców.

W ostatnich latach miasto jest coraz wyraźniej widoczne na turystycznej mapie Dolnego Śląska i Polski.

„Wieloletnie działania na rzecz rozwoju turystyki w naszym mieście przynoszą efekty. Udostępnianie nowych i adaptacja aktualnych atrakcji sprzyja budowaniu pozytywnego wizerunku turystycznego miasta oraz zwiększeniu liczby turystów. Dlatego w tym roku Dolny Śląsk oficjalnie rozpoczyna sezon turystyczny na Bulwarze Nadodrzańskim w Głogowie. Zapraszam w dniach 27-28 kwietnia do odwiedzenia pięknego, nadodrzańskiego grodu, z ponad 1000-letnią historią. Czekać będzie na Was kilkudziesięciu wystawców z ofertą najlepszych dolnośląskich atrakcji i pomysłami na spędzenie tegorocznej majówki” – zachęca Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Atrakcje Dolnego Śląska w jednym miejscu

Wydarzenie o charakterze otwartej prezentacji dla mieszkańców i przyjezdnych, zorganizowane nad Odrą przy głogowskiej starówce, wypełni miasto muzyką i atrakcjami, zapraszając do odkrywania tajemnic Dolnego Śląska i doświadczenia jego wyjątkowej atmosfery. W sobotę będzie można przekonać się o sile turystyki aktywnej w regionie – w Głogowie znajdzie swój finał spływ kajakowy zorganizowany przez Wrocławski Klub Wodniacki „Wiadrus”. Otwarcie sezonu będzie również metą Rowerowego Zlotu Gwiaździstego. Organizatorzy zabiegają jeszcze tylko, aby do aktywnych turystów odwiedzających wydarzenie dołączyli miłośnicy lotnictwa, wtedy można będzie powiedzieć, że Głogów gości na imprezie przybyłych drogami wodnymi, lądowymi i powietrznymi.

Udział w imprezie jako wystawcy potwierdziło już blisko 70 przedstawicieli dolnośląskich atrakcji turystycznych, biur podróży i gmin, którzy na zorganizowanych stoiskach nie tylko zaprezentują swoją ofertę, ale także zabiorą zainteresowanych w podróż po Dolnym Śląsku dzięki warsztatom tematycznym i różnorodnym konkursom z nagrodami. Pełną listę wystawców można znaleźć na stronie imprezy. To również wyjątkowa okazja, by bliżej poznać szlaki tematyczne Dolnego Śląska: „Szlak Tajemniczych Podziemi”, „Europejski Szlak Zamków i Pałaców, „Dolny Śląsk Rowerem”, „Smaki Dolnego Śląska”, „Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki”, a także „Dolnośląski Szlak Piwa i Wina”.

Wydarzenie zostało objęte patronatami honorowymi Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Wśród wystawców gościć będziemy też stanowiska Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Regionalnych Organizacji Turystycznych. Organizator nadal zaprasza wszystkich chętnych: aby wziąć udział w imprezie, należy skontaktować się z biurem Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Trzecia edycja wydarzenia

Inauguracja sezonu letniego zapowiada się na wielkie święto dolnośląskiej turystyki, z którego skorzystać mogą zarówno goście indywidualni, jak i przewodnicy, piloci wycieczek czy media. Dla przypomnienia – to już trzecia edycja tego wydarzenia. Pierwsza odbyła się w 2022 roku w Starej Kopalni Wałbrzychu, kolejna we Wrocławiu pod Halą Stulecia.

„Otwarcie Sezonu Turystycznego odbywa się każdorazowo dzięki wykorzystaniu potencjału członków naszego stowarzyszenia. Ponadto organizacyjnie wspierają nas gospodarze miejsc, w których odbywają się wydarzenia. W Wałbrzychu partnerem głównym była Stara Kopalnia, we Wrocławiu – Wrocławska Organizacja Turystyczna we współpracy z Halą Stulecia. Za każdym razem mogliśmy też liczyć na wsparcie Samorządu Województwa Dolnośląskiego, z którym koordynujemy nie tylko tę, ale również wszystkie inne imprezy, na których jesteśmy obecni. Dzięki temu nie dublujemy się w zadaniach, a informacja o ofercie turystycznej regionu pojawia się na większej ilości wydarzeń” – wyjaśniał Adam Zawada, prezes zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Otwarcie sezonu letniego na Dolnym Śląsku w 2023 roku. Fot. materiały partnera

Artykuł sponsorowany