Berlin liczy na nowe otwarcie, stawia na nowe trendy

Wspólna konferencja DZT oraz Visit Berlin Warszawie/fot. MM

Berlin przedstawia się jako miasto wolności, historii i tradycji oraz nowoczesnych trendów i zieleni – taki obraz wyłonił się podczas zeszłotygodniowej konferencji Niemieckiej Centrali Turystycznej oraz Visit Berlin w Warszawie.

Burkhard Kieker, CEO Visit Berlin, powiedział: „Covid nas zjednoczył, bo wszystkich dotknął w ten sam sposób. W Berlinie słyszy się wielkie westchnienie ulgi, że to się być może skończyło. Otworzyliśmy się na nowo, mamy trochę nowości, choć tak naprawdę ich nie potrzebujemy, bo ludzie chcą podróżować.”

Dużym atutem Berlina jest najnowszy port lotniczy BER – Berlin Brandenburg Airport. To hub wspólny dla Berlina, jak i dla całego regionu.
Burkhard Kieker podkreślił: „Mamy nowe lotnisko, dobry punkt startowy do podróży koleją, jest tam duży dworzec skąd odchodzą szybkie pociągi do krajów bałtyckich, można dojechać również do Polski.”

Berlińczycy chcieliby, żeby przyszłość odkrywać przez pryzmat historii.

Jak zaznaczył Ralf Ostendorf, Director Market Management Visit Berlin: “Duch Berlina przetrwał, w końcu jesteśmy otwarci. Jak się zmienił – o to pytają dziennikarze, ale DNA miasta przetrwało. Mamy za sobą dużo kryzysów, Berlin jednak wciąż jest miastem wolności, trendów, stolica, miasto zieleni i historii. I to się nie zmienia. Berlin zawsze był miastem samodzielności i samodzielnego odkrywania i po to między innymi mamy aplikację turystyczną, dzięki której można sobie indywidualnie zaplanować pobyt.”

Wędrując tropami historii warto na pewno odwiedzić po części odbudowany Zamek Miejski. Przywrócono jego barokowa fasadę, wnętrza zaś kryją Nowe Humboldt Forum – centrum kulturalno, muzealno, wystawienniczym (30 tys. metrów kwadratowych. Obecnie Wyspa Muzeów, to nowe serce miasta, do którego można łatwo się dostać nową linią metra (U5). Jej stacje są zaprojektowane przez światowej klasy artystów i podróż nią sama w sobie jest przeżyciem kulturalnym. Na Wyspie Muzeów obecnie znajdują się: Stare i Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa, Muzeum Pergamonu, Muzeum Bodego, Galeria Jamesa-Simona oraz berlińska katedra oraz Humboldt Forum a także promenada archeologiczna.

Jeśli chodzi o zwiedzanie miasta, to Visit Berlin zachęca do aktywnego zwiedzania (np. na rowerze), a w ramach programu „zwiedzaj lokalnie” przygotowano ponad 700 propozycji na zwiedzanie Berlina, kładą akcent na poznawanie poszczególnych dzielnic, często słabiej znanych przez turystów (np. Spandau czy Pankov).

Przedstawiciele Visit Berlin podkreślali również, że Berlin jest kierunkiem zdrowotnym, około 21 tysięcy osób przyjeżdża do niego na leczenie. Visit Berlin jest koordynatorem inicjatywy „Berlin Health Exellence”, w której uczestniczy 11 partnerów.

Niemcy – rusza nowa kampania promocyjna