Michelin wprowadza Litwę do swojego przewodnika

fot. Lithuania Travel

Michelin ogłasza dodanie Litwy do swojego przewodnika, uzupełniając w nim tym samym reprezetację krajów bałtyckich. Inauguracja Przewodnika Litwa i ogłoszenie premierowego zestawienia litewskich restauracji odbędzie się 13 czerwca 2024 roku w Wilnie.

Inspektorzy Michelin odwiedzili miasta w całym kraju. Byli w Kłajpedzie, Trokach, Kownie oraz w Wilnie. W spektrum ich zainteresowań znalazły się zarówno tradycyjne dania litewskie, jak i te inspirowane kuchnią międzynarodową, ze szczególnym uwzględnieniem produktów lokalnych i sezonowych.

Wyboru dokonano w oparciu o międzynarodową metodologię przewodnika Michelin, polegającą na anonimowej i niezależnej ocenie restauracji na podstawie pięciu kryteriów dotyczących kuchni. Są to: jakość składników, mistrzostwo techniki, smak potraw, osobowość szefa kuchni wyrażona w jego działaniach oraz konsekwencja w utrzymaniu wysokiej jakości menu.

„Przewodnik po Litwie wieńczy wprowadzanie krajów bałtyckich do naszego zestawienia. Będzie to kompleksowe źródło informacji o miejscach gwarantujących najlepsze doznania kulinarne. Nasz wybór podkreśli wyjątkowość litewskiej gastronomii i będzie stanowić uznanie dla talentu, pasji i kreatywności szefów kuchni oraz ich szacunku do kulinarnych tradycji. Nasi inspektorzy kończą prace nad pierwszą selekcją. Z niecierpliwością czekamy na moment, gdy będziemy mogli przedstawić jej wyniki miłośnikom jedzenia na całym świecie” – powiedział Gwendal Poullennec, dyrektor marki “Guide Michelin”.

Przedsięwzięcie jest wspierane przez Ministerstwo Ekonomii i Innowacji.

„Dziedzictwo historyczne i zielone krajobrazy to nie jedyne atuty Litwy. Wszechstronne doświadczenia kulinarne również zdobywają popularność na arenie międzynarodowej i zasłużyły na uznanie przewodnika Michelin. To wyróżnienie doskonale wplata się w bogaty gobelin naszej kultury, obchody 700. rocznicy powstania Wilna i wpisanie modernistycznej architektury Kowna na listę UNESCO. Chęć zaprezentowania bogactwa kultury, natury i smaków czyni Litwę gościnnym gospodarzem dla podróżnych, zapraszając ich do odkrywania kompozycji jakości z tradycją i innowacją” – stwierdza Ministra Aušrinė Armonaitė.

Znany włoski szef kuchni i instruktor kulinarny, Gian Luca Demarco, mieszkający na Litwie od ponad 16 lat, dostrzega dynamiczny rozwój litewskiej gastronomii na przestrzeni ostatniej dekady. Podkreśla znaczenie pojawienia się Michelin w kraju i zwraca uwagę na idealny moment, w jakim się to dzieje. Według Demarco, litewscy szefowie kuchni dokonali przemiany gastronomii na Litwie czerpiąc z doświadczeń zdobywanych podczas podróży po świecie, pracując z lokalnymi rolnikami poszukując najwyższej jakości składników i doskonaląc smaki. Efektem są arcydzieła w każdej dziedzinie gastronomii, zaczynając od prostych chlebów.

„Z radością przyglądam się rozkwitowi litewskiej sceny gastronomicznej. Litewscy profesjonaliści wznoszą się na wyżyny sztuki kulinarnej, tworząc prawdziwe arcydzieła” – przyznaje Demarco.

Uroczyste ogłoszenie pierwszego zestawienia litewskich restauracji w przewodniku Michelin odbędzie się 13 czerwca w Pirkliu Club w Wilnie.