Oliwkowa potęga w Alentejo

fot. AG

Firma Oliveira da Serra, która ma swoją siedzibę w Ferreira do Alentejo, w pobliżu Herdade do Marmelo to największy na świecie dostawca oliwy z oliwek do marek własnych. Młyn – tłocznia należący do firmy zaś jest najnowocześniejszym tego obiektem w Europie i jednocześnie atrakcja turystyczną.

Tłocznia Marmello Mill została zaprojektowana przez portugalskiego architekta Ricardo Bak Gordona. To jedna z największych inwestycji w portugalskim rolnictwie w ciągu ostatnich 20 lat. Otoczony drzewami oliwnymi budynek jest konstrukcją utworzoną z dwóch łatwo rozpoznawalnych poziomów. Ciemne i stykające się z gruntem warstwy dolne obejmują mury obwodowe ograniczające posesję oraz drogi okalające młyn. Biały i jasny, górny poziom to budynek główny, pomieszczenia biurowe oraz duże wsporniki o malejącym przekroju na każdym końcu. Konstrukcje te chronią pracowników przed wiatrem i deszczem w strefach załadunku i rozładunku, a także nadają budynkowi rozpoznawalną formę.

fot. AG

Tłocznię można odwiedzać z przewodnikiem, który przejrzyście tłumaczy wszystkie etapy produkcji oliwy z oliwek – od momentu odbioru oliwek, poprzez systemy produkcji oliwek. Na koniec każdej wizyty odbywa się degustacja kilku gatunków oliwy z oliwek.

fot. AG

Przed odwiedzinami w tłoczni miałem okazję obejrzeć zbiór oliwek. Oliveira da Serra uprawia oliwki na 6 tysiącach hektarów. Rośnie tutaj 10 milionów drzewek oliwnych (mniej więcej 2 tysiące na hektar). Zbiory są całkowicie zmechanizowane, wielki kombajn potrafi „obrobić” w godzinę 1 hektar. Łącznie z tego wielkiego pola produkuje się 9 milionów litrów oliwy.

fot. AG

Firma Sovena, do której należy Oliveira da Serra, jest największym dostawcą oliwy z oliwek marek własnych na świecie i największym podmiotem pakującym oleje roślinne marek własnych na Półwyspie Iberyjskim. Firma zatrudnia ponad 1100 pracowników i współpracuje z ponad dwoma tysiącami dużych klientów w 70 krajach. Oliwa sprzedawana jest w 70 rodzajach i formatach butelek szklanych.

fot. AG

Jednocześnie wielką wagę przykłada do ochrony przyrody i ekologii. Gaje oliwne należą do upraw nawadnianych o najniższym zapotrzebowaniu na wodę do nawadniania. Ponadto zastosowano wysoce wydajny system nawadniania kropelkowego, co oznacza, że każde drzewko oliwne otrzymuje dokładnie taką ilość wody, jakiej potrzebuje. Nie więcej nie mniej. W ten sposób 95-98 proc. zużytej wody jest dostarczane do zakładu. 55 proc. energii elektrycznej pochodzi z własnych źródeł – fotowoltaiki.

Tłocznia oliwek Oliveira da Serra jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-13:00 i 14:00-17:00, zawsze po wcześniejszym umówieniu się. Wizyty są bezpłatne. W ubiegłym roku odnotowano ponad 500 grup turystów.

fot. AG
fot. AG

Bezpestkowe winogrona z Doliny Róż