Turystyka w Szwajcarii wróciła do poziomu sprzed 2019 roku

Simon Bosshart, dyrektor Market East Switzerland Tourism w ambasadzie Szwajcarii w Warszawie prezentuje wyniki działania w Polsce
Simon Bosshart, Head Market East Switzerland Tourism Fot. Mieczysław Pawłowicz

Wraz ze startem nowego sezonu narciarskiego Switzerland Tourism Polska przedstawiło zestawienie przyjazdów do Konfederacji Helweckiej. Turystów jest więcej niż w 2019 roku.

W rzeczywistości popandemicznej wszyscy odwołują się do roku 2019. Nie inaczej jest w Szwajcarii. Nic dziwnego, że Helweci z dumą prezentują liczby noclegów w 2023 roku. Z zestawienia wynika, że w tym roku osiągnęli oni niemal 40 mln noclegów, czyli więcej niż w roku przed pandemią. Ciekawie w tych statystykach wypadli nasi rodacy. Polacy wynik sprzed pandemii poprawili jeszcze w 2021 roku. Zarezerwowali wtedy prawie 200 tys. noclegów.

Porównanie wyników noclegów w SzwajcariiPolski, Czech, Portugalii i Norwegii
Porównanie wyników Polski, Czech, Portugalii i Norwegii fot. Switzerland Tourism

Za ten wynik odpowiadają przede wszystkim narciarze. Szwajcaria była jedynym krajem w Europie otwartym na amatorów białego szaleństwa, a przy indywidualnych wyjazdach samochodowych nie obowiązywała w Polsce kwarantanna.

„Język polski był wtedy na stokach jednym z najpopularniejszych” – przyznaje Simon Bosshart, head of market East Switzerland Tourism.

Te wyniki na pewno zostaną poprawione, ponieważ dane pochodzą z końca sierpnia, a właśnie rozpoczął się sezon narciarski oraz jarmarki bożonarodzeniowe, przyciągając kolejnych turystów. Mimo tego natłoku odwiedzających, Szwajcarzy kładą nacisk na podróże zrównoważone. Nawet latem tego roku, kolejka z Zermatt do włoskiej Doliny Aosty, Matterhorn Alpine Crossing (o całkowitym koszcie inwestycji wynoszącym 140 mln franków), posiada panele fotowoltaiczne na jednej ze stacji, mogące rocznie wyprodukować 16,875 kWh energii.

„To duże przedsięwzięcie, ale w sumie mamy 2393 podmiotów turystycznych, które przystąpiły do programu Swisstainable*. Jestem z tego wyjątkowo dumny, bo z każdym wystąpieniem muszę poprawiać tę liczbę na coraz wyższą” – dodaje Simon Bosshart.

A przypomnijmy, że i tak po Szwajcarii najlepiej poruszać się komunikacją publiczną, a w kilku najbardziej znanych kurortach narciarskich (Zermatt, Saas Fee) dozwolony jest tylko transport elektryczny albo konny.

*Swisstainable – szwajcarski program zrównoważonego rozwoju. Angielska gra słów: swiss-tainable/sustainable