Tropimy – cyfrowa zabawa dla turystów

Aplikacja tropimy
Fot. Materiały prasowe

Zwiedzanie jest jednym z popularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu przez turystów na całym świecie. Odwieczna praktyka podróżowania w celu poznawania nowych miejsc, kultur, historii i przyrody ma głębokie korzenie, a współczesne możliwości podróżowania umożliwiają jeszcze łatwiejsze poznanie różnych zakątków naszej planety. 

Jak jednak połączyć ze sobą klasyczne, często monotonne zwiedzanie z przeżywaniem przygody, która zostanie w pamięci? Odpowiedzią są cyfrowe gry terenowe w aplikacji Tropimy tworzone przez Fundację Polska górom! Bez względu na to, czy jesteśmy poszukiwaczami przygód, miłośnikami sztuki i architektury, czy ciekawskimi badaczami, to cyfrowe gry terenowe w aplikacji Tropimy oferują nam niezapomniane doświadczenia i inspirujące chwile.

Turystyka lokalna

Na poszukiwanie nowych form rozrywki znacząco wpłynęła pandemia, która zweryfikowała możliwości i potrzeby dalekich podróży. Z jednej strony pojawiła się bardziej wyraźna potrzeba wracania do korzeni, a przez to większa chęć poznawania swojego kraju. Trend wracania do korzeni i reaktywowania zapominanych historii przemienia się w styl życia, do którego podróże wnoszą aspekt szukania sensu, jaki większość z nas utraciła w biegu ostatnich lat. Coraz więcej znajdziemy artykułów, spotkań i wydarzeń wracających do początków kultur, dawnych obrzędów, tradycyjnych wyrobów, ziół oraz życia opartego na szacunku dla przyrody.

Tropimy - aplikacja
Fot. Materiały prasowe

Gry terenowe – sposób na atrakcyjne spędzanie czasu wolnego

Gry terenowe od kilku lat uatrakcyjniają spędzanie czasu wolnego grupom turystycznym, koloniom czy wyjazdom integracyjnym. Tak już jest, że mimo wieku, zawsze pozostaje w nas coś z dziecka. Lubimy się bawić, przeżywać przygody i rozwiązywać zagadki. W dużych miastach coraz chętniej odwiedzane są escape roomy, czyli pokoje zagadek, gdzie uczestnicy muszą rozwiązać łamigłówki i wydostać się z pokoju. Mniejsze miasta i wsie starają się konkurować z dużymi ośrodkami kultury. Jak mogą zachęcić turystów do ich odwiedzenia? Wystarczy przenieść popularne z dużych miast escape roomy na świeże powietrze i zaproponować turystom ciekawą wędrówkę, w której poznają historię miasta, wsi lub atrakcji turystycznej i tak samo jak w escape roomach będą musieli wytężyć umysł, by dotrzeć do mety.

Gry terenowe dla wsi, miast i atrakcji turystycznych

Odbiorcom gier w terenie stały się władze miast i gmin, które dostrzegły w proponowanych przez aplikację Tropimy grach wartościową i innowacyjną formę zwiedzania. Szczególnie że darmowe gry dla użytkowników oferują doskonały sposób spędzania czasu nie tylko turystom, ale i mieszkańcom, którzy swój czas wolny mogą aktywnie spędzać bez żadnych nakładów finansowych ani organizacyjnych poznając przy tym lepiej swoje rodzinne strony. Po gry terenowe coraz chętniej sięgają obiekty i atrakcje turystycznych, które realizują gry dla swoich gości. W połączeniu z bardzo atrakcyjną już turystyką lokalną tworzą w ten sposób gotowy produkt dla tych, którzy w ramach szybkich, często spontanicznych wypadów weekendowych, chcą równocześnie zwiedzić okolicę i aktywnie odpocząć.

Tropimy aplikacja
Fot. Materiały prasowe

Gry terenowe dla biznesu

Użyteczność i formę gier terenowych docenił również biznes, który zauważył w tym doskonałe narzędzie rozwojowe. Firmy coraz częściej organizują gry terenowe podczas wyjazdów integracyjnych, czy zastępują nimi klasyczne warsztaty, czy szkolenia. Nic w tym dziwnego, bo żeby rozwiązać zagadkę lub wykonać zadanie trzeba sprawnej komunikacji w zespole, współpracy, umiejętności łączenia informacji, wyciągania wniosków, a często i czującego swoją rolę – lidera. I tu także pojawia się siła grywalizacji, co podkręca nie tylko atmosferę dobrej zabawy, ale i wzmacnia chęć osiągania celów w szybkim czasie.

Bezpłatna mobilna aplikacja Tropimy

Tropimy to bezpłatna aplikacja mobilna, w której publikowane są cyfrowe gry terenowe. Każdy posiadacz smartfona z Androidem może pobrać aplikację w sklepie Google Play i zacząć przemierzać rzeczywiste miejsca, takie jak np. wsie, miasta, atrakcje turystyczne, górskie szlaki – odkrywając je w zupełnie nowy sposób. Aplikacja Tropimy wykorzystuje technologię GPS, aby umożliwić użytkownikom przemieszczanie się w poszukiwaniu punktów, zadań i tajemniczych zagadek, które widoczne są na mapie w aplikacji. Niezależnie od tego, czy gracz jest w parku, w górach, czy w centrum miasta, to Tropimy zaprasza go do odkrywania miejsc, których nie zna lub nie zauważa, a są one niesamowitą skarbnicą ciekawej historii.

Tropimy aplikacja
Fot. Materiały prasowe

Nauka przez zabawę

Ile to razy przechodzimy koło starych pomników, wiekowych kamienic, czy posągów, widząc na nich stary, wyryty napis, który niewiele nam dziś mówi. Idąc na spacer czy wycieczkę mijamy sporej wielkości kamień, nie przypuszczamy nawet, że jest on kawałkiem skały ze Skandynawii przeniesionym w czasach zlodowacenia. Wzgórze lub mała góra, na którą się wspinamy była kiedyś miejscem kultu, a zarośnięte drzewami rowy starym grodem. Wysilając nasz umysł, pamięć, skojarzenia w znalezieniu odpowiedzi na zagadkę przyrodniczą, architektoniczną, historyczną, geograficzną pomaga nam właśnie aplikacja Tropimy. Wgrane ciekawostki, informacje oraz archiwalne i współczesne zdjęcia ukazują zwiedzane miejsca w zupełnie nowej formie. Podążając za opowiadaną w aplikacji historią w ciekawy, podzielony na elementy gry terenowej sposób. Aplikacja Tropimy przywraca od zapomnienia ważne miejsca, które można odwiedzić utrzymując rozrywkowy i angażujący emocje charakter danej okolicy.

Różnorodna tematyka gier

Gry w aplikacji Tropimy mają różnorodną tematykę. Są związane z geografią, geologią, wspomnianą historią i kulturą, a także ekologią. W aplikacji Tropimy turyści i mieszkańcy znajdą coś dla siebie np. w grze „Mamucia Przygoda” wrocławianie mogą dowiedzieć się więcej na temat mamutów i ich życia, a wszystko za sprawą odnalezienia na Oporowie prawdziwego ciosu mamuta. Z kolei w Gminie Ziębice poznają miasto odkrywając przeszłość zapomnianych kamienic i jej mieszkańców.

Misją Fundacji Polska górom! jest ekoturystyka, dlatego też wiele gier w aplikacji Tropimy pokazuje piękno środowiska naturalnego. W miejscowości Lipno dowiemy się więcej na temat życia pszczół. Jadąc na Podlasie poznamy krainę żubra i sprawdzimy swoją wiedzę o drzewach. W charakterze ekologicznym zagramy również w grę m.in. na żółtym i niebieskim szlaku Ślęży na Dolnym Śląsku, w której pytania dotyczą leżących tam skał lub zwiedzając Dolinę Bystrzycy, gdzie gra została opracowana na szlaku rowerowym.

Akademia łowcy przygód
Fot. Materiały prasowe

Jak zacząć zabawę?

Aby rozpocząć przygodę z grami terenowymi w aplikacji Tropimy, wystarczy pobrać i uruchomić na telefonie lub tablecie aplikację Tropimy, wybrać scenariusz, udać się do punktu startu i rozpocząć wciągającą zabawę. Rozwiązanie zagadki, przeczytanie ciekawostki lub znalezienie przedmiotu na trasie pozwala uczestnikowi otrzymać szansę na dojście do następnego punktu na mapie. Aplikacja daje różnorodne wyzwania. Czasem trzeba znaleźć i zeskanować ukryty kod QR, zrobić zdjęcie terenu, a nawet skorzystać z kompasu.

Za każde zadanie użytkownik otrzymuje punkty, które na koniec gry się sumują. Aplikacja wykorzystuje grywalizację, dzięki czemu grupa, która uczestniczy w zabawie może rywalizować ze sobą liczbą zebranych punktów i czasem ukończenia przygody. Niektóre gry, w zależności od celu i program, jaki ma być osiągnięty, zaczynają się w losowo wybranych miejscach, co powoduje, że uczestnicy zabawy nie chodzą za sobą od punktu do punktu, tylko przemieszczają się w tym samym miejscu bez wzajemnej kolizji, a tym samym nie odbierają sobie radości z zabawy.

Geneza aplikacji Tropimy

,,Jako przewodnicy, oprowadzając grupy czy obserwując turystów, zauważyliśmy, że wycieczki szlakami są monotonne dla dzieci, którym brakuje rozrywki. Dlatego wpadliśmy na pomysł, jak połączyć spędzanie czasu aktywnie na spacerach zapewniając im wyzwania” – mówi Tomasz Garpiel, prezes Fundacji Polska górom! “Promując aktywną turystykę górską i ekologiczne zwiedzanie lasów i terenów zielonych, staramy się przeciwdziałać szkodliwemu trendowi, jakiemu obecnie ulegają dzieci i młodzież – zamkniętego cyfrowego świata. Chcemy im pokazać, że ich ulubiony  telefon, może być pozytywnym narzędziem do poznawania przyrody, geografii, historii w bardzo interesujący i łatwy do zapamiętania sposób. I to się naprawdę udaje!” – podsumowuje Tomasz Garpiel, prezes fundacji

Gry terenowe dla każdego

Aplikacja zachęca do aktywności fizycznej i eksploracji terenu całej Polski. W aplikacji Tropimy znajduje się wiele różnych rodzajów gier terenowych, które dają użytkownikom szansę zabawy, ale także rozwijania umiejętności i zdobywania wiedzy. Gry można znaleźć w Parkach Krajobrazowych, wsiach, miastach czy obiektach. Wiele z gier tworzone jest przez Fundację na zlecenie obiektu turystycznego, szkoły, firmy czy organizacji. Wówczas temat, zakres programowy oraz czas, dostosowany jest oczekiwań zamawiających. Aplikację Tropimy chętnie wykorzystują również organizatorzy wydarzeń kulturalnych czy sportowych, agencje eventowe i biura podróży, aby uatrakcyjnić organizowane przez siebie wyjazdy, pobyty czy wydarzenia.

Aplikacja Tropimy jest innowacyjnym wykorzystaniem technologii mobilnych w celu połączenia wirtualnej rozrywki z otaczającym nas światem. Gry terenowe w tej aplikacji oferują niezapomniane wrażenia, które łączą przyjemność i naukę. Dają przede wszystkim możliwość wyjścia poza cztery ściany i odkrywania fascynującego świata wokół nas. Niezależnie od wieku czy zainteresowań. Tropimy zapewnia rozrywkę i przygodę dla każdego.

Fot. Materiały prasowe

Materiał sponsorski