Ponad 6 mln dzieci i młodzieży do lat 18 ma skorzystać z bonu turystycznego

Koszt bonu wyniesie ponad 3,5 mld zł
Uczestnicy webinaru zorganizowanego przez PARP/PARP

Bon turystyczny będzie rozpatrywany w Senacie 30 czerwca. Głównym celem jego wprowadzenia jest poprawa jakości życia i wsparcie rodzin – bo jest instrumentem polityki prorodzinnej. Jest on uzupełnieniem świadczenia 500 plus, zmniejszenie nierówności dochodowej – powiedział podczas webinaru zorganizowanego przez PARP, Dominik Borek, wicedyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju.

Według dyrektora Borka, bony kierowane są do małoletnich i młodzieży – każdy, kto pobiera 500 plus może skorzystać z bonu, dla dziecka z niepełnosprawnością przeznaczono 1000 zł.

Według projektu ustawy, korzystać mogą organizacje pożytku publicznego, przedsiębiorcy turystyczni (organizatorzy usług turystycznych) i przedsiębiorcy świadczący usługi hotelarskie – również gospodarstwa agroturystyczne.
Warunkiem jest posiadanie wpisu do ewidencji w urzędzie marszałkowskim bądź w urzędzie gminy, zgodnie z ustawami o usługach hotelarskich i o imprezach turystycznych.

Po podpisaniu ustawy przez Prezydenta ukaże się ogłoszenie w BIP Ministerstwa Rozwoju o możliwości zgłaszania się na listę beneficjentów bonu. Trzeba będzie się zarejestrować oraz podać dane w systemie teleinformatyczne ZUS. Zatwierdzone podmioty znajdą się na liście, która będzie dostępna na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Dominik Borek podkreślił: „Ponad 6 mln dzieci do 18 roku życia skorzysta z bonu. Wydane zostanie 3,6 mld zł.”

Żeby z niego skorzystać, trzeba zarejestrować się na platformie PUE ZUS, wybrać miejsce, pokazać bon przy wpłacaniu zaliczki, bądź przy płatności na miejscu.

Jak zaznaczył dyrektor Borek, agenci turystyczni będą mogli pośredniczyć w zawieraniu takich umów

Każdy korzystający z bonu, dostanie kod, który przedstawi w biurze podróży bądź hotelu. Przedsiębiorca wprowadzi go do systemu, opłata zostanie pobrana z wirtualnego konta.

Z kolei Rafał Truszkowski z ZUS, skomentował: „ZUS będzie odpowiadał za stronę informatyczną przedsięwzięcia – całość operacji związanych z obsługą bonu, logowaniem do systemu. Przedsiębiorcy będą się rejestrować się i wskazywać lokalizacje do realizacji płatności. Przewidziano dwie role: menedżera, zarządzającego płatnościami i recepcjonisty – pracownika realizującego fizycznie transakcje. Będzie można nadawać wiele ról recepcjonisty w firmie.

Bon musi być aktywowany – będzie trzeba się zarejestrować albo zalogować i zaktualizować dane. Aktywacja bonu w systemie teleinformatycznym nastąpi po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Bon trzeba będzie pokazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Dominik Borek, podkreślił: „W projekcie ustawy chodziło ot, by rodzice mieli możliwość opłacania pobytu całej rodziny, nie tylko dziecka. Bardzo często przecież małym dzieciom wiele usług hotelowych przysługuje bezpłatnie.
Chodziło jednak o to, by nie zaistniała sytuacja, że rodzice korzystają z bonu bez dzieci.

Jacek Janowski dyrektor departamentu w POT, zapowiedział: „Program rozpocznie się po wejściu ustawy w życie (czyli po podpisaniu przez Prezydenta) i wtedy będzie można rezerwować pobytu lub usługi w znajdujących się na liście obiektach. Lista zostanie opublikowana naszej stronie po kilku dniach i będzie ciągle uzupełniana.”