Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 13 listopad 2018 11:07

Poznań - podwójne święto: Niepodległości i imieniny ulicy święty Marcin

Napisane przez RU
Poznań - podwójne święto: Niepodległości i imieniny ulicy święty Marcin AU

Imieniny ulicy Święty Marcin to dawna tradycja, która również w roku 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przyciągnęła tłumy do Poznania. Do stolicy Wielkopolski oprócz mieszkańców zjechali przyjaciele, rodziny, turyści, zaproszeni goście z kraju i zagranicy.

Pierwszym akcentem 11 listopada był największy bieg masowy w Polsce, uczestnicy biegli w koszulkach białych lub czerwonych, start i meta w centrum, potem 10 km w stronę Cytadeli i na Winogrady.
Bieg wygrali olimpijczyk Artur Kozłowski i Anna Wójcik, natomiast każdy uczestnik biegu ponad podziałami po jego zakończeniu został wyróżniony pamiątkowym medalem w kształcie miecza. W biegu uczestniczyło ponad 22,5 tys. biegaczy

W południu ruszyły oficjalne uroczystości na Placu Niepodległości. Ważnym „bohaterem” był Rogal Świętomarciński, tradycyjny wypiekany według ściśle określonej receptury przez certyfikowane cukiernie z ciasta półfrancuskiego i z białego maku, udekorowany lukrem i orzechami włoskimi.

Największą frekwencją jak zwykle cieszył się korowód łączący w sobie święta: Imieniny Ulicy św. Marcin i Święto Niepodległości.

Kolorowy orszak Świętego Marcina ze świtą przeszedł z terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich. przez Kaponierę na Plac Mickiewicza, gdzie stała scena.
W skład orszaku Świętego Marcina wchodziły barwne postacie i grupy historyczne, bohaterowie poznańskich legend, przedstawiciele historycznych poznańskich dzielnic, Orkiestra Dęta ze Swarzędza, Dixie Company, X Legion, organizacje pozarządowe.

Cały czas trwał kiermasz z rogalami świętomarcińskimi.

Tłumy przemieszczały się po centrum we wszystkie strony, uczestnicy wydarzeń, widzowie, biegacze. Kto spacerował po centrum, był na Kopcu Wolności na Malcie nad Jeziorem Maltańskim, który miał upamiętniać zwycięskie Powstanie Wielkopolskie i fakt przyłączenia Wielkopolski do niepodległej Polski lub brał udział w imprezach na Starym Rynku również mógł skosztować rogali czy potraw z gęsiny. W programie imienin były warsztaty dla całych rodzin w namiocie przed Zamkiem, kiermasz rogala na Al. Niepodległości od ul. Św. Marcin do ul. Fredry oraz Św. Marcin od ul. Kościuszki do Al. Niepodległości, na Starym Rynku i w wielu punktach w całym mieście, pokaz filmów o dawnym Poznaniu w Sali Wielkiej, koncert Koło Jana, koncert Bubliczki na Pl. A. Mickiewicza, warsztaty z budowania Demonstronu dla młodzieży i dorosłych w namiocie przed Zamkiem, wieczorem koncert Lao Che i pokaz laserowy na finał. T

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.