Urlop w maju lub czerwcu: Mniej all inclusive, więcej zwiedzania.

Promenada w Durres czeka na turystów. /fot. Mieczysław Pawłowicz

Urlop poza tradycyjnymi długimi weekendami i ścisłym sezonem wakacyjnym ma co najmniej kilka zalet. Przede wszystkim niższe ceny. Oferta jest szeroka, bo pogoda w wielu krajach jest już wtedy całkiem przyjemna, a na miejscu nie ma tłumów.

Przed sezonem łatwiej dostać się do najpopularniejszych atrakcji turystycznych danego regionu. W tym roku matury rozpoczęły się 7 a kończą 25 maja. W tym czasie trwają także egzaminy ósmoklasistów, które przypadają na okres od 14 do 16 maja. Jest to idealny czas na wyjazd jeszcze przed Bożym Ciałem, które w tym roku wypada 30 maja

,, Podróż w okresie matur i egzaminów ósmoklasisty jest świetną alternatywą wakacyjnych urlopów. W obu przypadkach dzieci ze szkół, odpowiednio średnich i podstawowych, mają wolne, zatem rodzice mogą zabrać je na przedwakacyjny wypoczynek bez ryzyka nieobecności na lekcjach – mówi Marzena German, ekspert rynku turystycznego z Wakacje.pl – Okazje te zauważa coraz więcej Polaków, co, patrząc na poziom cen, nie powinno nikogo dziwić”.

Idealne kierunki na wyjazd w maju i czerwcu

Pomiędzy długimi weekendami najlepiej wybrać się tam, gdzie leci się stosunkowo krótko. Szybkie transfery są dobre także dla rodzin z małymi dziećmi. Biorąc pod uwagę pogodę oraz infrastrukturę idealną dla najmłodszych, na pewno warto skupić się na Bułgarii, Cyprze i Tunezji. Bułgaria słynie z pięknych i piaszczystych plaż, które idealnie nadają się do zabawy i wypoczynku z dziećmi. Morze Czarne jest płytkie, co zapewnia bezpieczne kąpiele dla najmłodszych. Na miejscu wiele kurortów oferuje liczne atrakcje takie jak aquaparki, zjeżdżalnie, place zabaw i boiska sportowe. Na Cyprze, z kolei, mamy dużo do zwiedzania. To kraj bogaty w historię i kulturę. Można zobaczyć starożytne ruiny miast Kourion czy Paphos wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Tunezji, gwarantującej piękną pogodę i doskonały stosunek ceny do jakości, nie brakuje bogatej bazy rodzinnych hoteli z wyjątkowymi atrakcjami dla najmłodszych

Po Bożym Ciele, a przed ścisłym sezonem turystycznym godne polecenia są kierunki bałkańskie, gdzie już jest ciepło. Czarnogóra, Albania czy Macedonia to powoli odkrywane destynacje, które przed sezonem są najlepsze do zwiedzania – bez kolejek i w dobrych cenach.

,,Dodatkowo warto zwrócić uwagę na znane i popularne wśród turystów: Costa del Sol, Costa Brava, Majorkę i Portugalię – rekomenduje Paulina Fras, product manager w Wakacje.pl”

Ile zaoszczędzimy przed sezonem?

Porównując ceny topowych hoteli w Bułgarii, Czarnogórze, Tunezji czy na Cyprze przy wylotach z najpopularniejszych lotnisk (Katowice i Warszawa) na 7 dni z wyżywieniem all inclusive, można zauważyć stawki niższe o 700-1000 zł od osoby. Jest taniej i to nie tylko przy zakupie samej wycieczki, ale także na miejscu. Sklepy są bardziej skłonne do obniżania cen, żeby przyciągnąć klientów w tym spokojniejszym, rozbiegowym okresie. Żeby jeszcze bardziej zaoszczędzić na wyjeździe, warto przejrzeć ofertę z lotnisk lokalnych.

,,Małe lotniska prężnie się rozwijają i nierzadko wyloty z nich są w bardzo konkurencyjnych cenach, szczególnie jeśli zestawimy je z wylotami z największych portów lotniczych – radzi Paulina Fras.”

Mniej all inclusive poza sezonem.

Polacy chętnie korzystają z wyjazdów w formule all inclusive, szczególnie przy wyborze letniego wyjazdu wakacyjnego. Niektóre z najpopularniejszych kierunków oferują pobyty głównie w tym koncepcie. W przypadku klientów Wakacje.pl ta formuła króluje przez cały rok. Przed ścisłym sezonem jego udział spada jednak z 86 do 78 proc., co może wskazywać na to, że podróżujący są bardziej skupieni na zwiedzaniu.

Według danych z 2023 roku większości rezerwacji na stronach Wakacje.pl poza ścisłym sezonem dokonały pary. Rodziny z dziećmi stanowią nieco ponad jedną czwartą rezerwacji.