Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

poniedziałek, 12 grudzień 2016 19:05

LOT Travel: prawie połowa Polaków wyjeżdża na Święta

Napisane przez AG
LOT Travel: prawie połowa Polaków wyjeżdża na Święta AG

Według raportu LOT Travel „Wyjazdy świąteczne Polaków”, w ciągu ostatnich dwóch lat blisko połowa badanych (47 proc.) wyjechało w okresie Świąt Bożonarodzeniowych, korzystając z przynajmniej jednego noclegu

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Kantar TNS Polska wśród osób w wieku 23-59 lat.
Prezes zarządu LOT Travel, Michał Leman, powiedział: “Badanie zleciliśmy, bo chcieliśmy poznać naszych klientów a także potencjalnych klientów. Okazało się, że Polacy coraz częściej decydują się na wyjazd w okresie Świąt Bożego Narodzenia, ale także przedłużają ten wyjazd do Sylwestra a nawet do Trzech Króli. To ważna wskazówka dla biur podróży.”

Kantar TNS Polska zrobiło badania w grupie Polaków w wieku 23-59 lat liczącej 14 358 888 osób. Z badania wynika, że prawie 7 milionów Polaków w ciągu ostatnich 2 lat wyjechało z domu w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Wśród 53 proc. osób, które do tej pory nigdzie nie wyjeżdżały, aż 54 proc. rozważa taką możliwość w najbliższym czasie. A więc badanych można podzielić na trzy grupy:
Podróżujących w okresie Świąt - 6,739 mln
Niewykluczających wyjazd - 4,113 mln
Domatorzy - 3,05 mln

Podróżujący

Po 28 proc. z nich stanowią ludzie w przedziałach wiekowych 23-30 lat oraz 31-40 lat. Średnia wieku “podróżującego” wynosi 39 lat, średni miesięczny dochód na osobę w rodzinie - 1 770 zł.
Jeśli chodzi o miejsce nocleg podczas świątecznego wyjazdu, to 52 proc. w ostatnich dwóch latach wybierało hotel. Tylko 20 proc. badanych wyjeżdżało w latach 2014 i 2015 podczas Świąt za granicę.
Jeśli chodzi o zagraniczne wyjazdy to 17 proc. wybrało Niemcy, 13 proc. - Włochy, 11 proc. - Hiszpanię, 11 proc. - Wielką Brytanię, 9 proc. - Francję, 8 proc. - Afrykę Północną, 7 proc. - Austrię.
Podróżujący w okresie Świąt w 75 proc. wybierali jako środek lokomocji samochód, w 13 proc. - samolot, w 9 proc. - autobus, w 8 proc. - koleje.
48 proc. wyjeżdżających na Święta w ostatnich dwóch latach nocowało do 3 nocy, 42 proc. wyjechało na Święta i Sylwestra (od 3 do 10 noclegów), 5 proc. zostało aż do Trzech Króli a 5 proc. Wyjechało tuz przed Wigilia a wróciło tuż po Świętach.
Średni koszt wyjazdu planowanego samodzielnie to 1 073 zł na osobę, zaś w przypadku wyjazdów organizowanych za pośrednictwem biura podróży to 3 215 złotych.

Niewykluczający

31 proc. z nich stanowią osoby w przedziale wiekowym 41-50 lat a 26 proc. - osoby w wieku 31-40 lat. Średnia wieku “podróżującego” wynosi 41 lat, średni miesięczny dochód na osobę w rodzinie - 1 743 zł. 27 proc. z nich chciałoby na Święta wyjechać za granicę. Z kierunków zagranicznych najczęściej wymieniane były: Hiszpania - 33 proc., kraje azjatyckie - 19 proc., Ameryka Płn i Płd - 14 proc., Portugali - 14 proc., Afryka Płn - 12 proc.Austria - 11 proc.
Jako powody nie wyjeżdżania do tej pory w okresie Świąt, respondenci odpowiadali: 62 proc. - tradycja jest najważniejsza, 30 proc. - brak środków finansowych, 17 proc. - “nigdy o tym nie pomyślałem”.

Domatorzy
W grupie osób, które nie wyjeżdżają na Święta najwięcej, bo 31 proc. jest osób w przedziale wiekowym 41-50 lat. 28 proc. to osoby w wieku 51-59 lat. Średnia wieku to 42 lata.

Michał Leman podsumował: „Raport wyraźnie pokazuje, że świąteczny wyjazd to nie tylko wizyta u rodziny – własnej lub współmałżonka bądź powrót do rodzinnego miasta na wigilijne spotkanie w towarzystwie najbliższych. Duża część Polaków traktuje ten okres jako doskonałą okazję do wyjazdu turystycznego na kilka dni, podczas którego mogą w rodzinnym gronie i w świątecznej atmosferze odpocząć i oderwać się od codzienności. Wyniki badania potwierdzają wzrost zainteresowania Polaków ofertą wypoczynku w okresie Świąt Bożego Narodzenia, który obserwujemy od kilku sezonów. Co piąty wyjazd to wyjazd zagraniczny a co ósma podróż świąteczna odbywa się samolotem. Biorąc pod uwagę fakt, że aż 75 proc. procent respondentów rozważa wyjazd w tym czasie, jestem przekonany, że liczba wyjeżdżających będzie w najbliższych latach systematycznie rosła."