LOT Travel: prawie połowa Polaków wyjeżdża na Święta

AG

Według raportu LOT Travel „Wyjazdy świąteczne Polaków”, w ciągu ostatnich dwóch lat blisko połowa badanych (47 proc.) wyjechało w okresie Świąt Bożonarodzeniowych, korzystając z przynajmniej jednego noclegu

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Kantar TNS Polska wśród osób w wieku 23-59 lat.
Prezes zarządu LOT Travel, Michał Leman, powiedział: “Badanie zleciliśmy, bo chcieliśmy poznać naszych klientów a także potencjalnych klientów. Okazało się, że Polacy coraz częściej decydują się na wyjazd w okresie Świąt Bożego Narodzenia, ale także przedłużają ten wyjazd do Sylwestra a nawet do Trzech Króli. To ważna wskazówka dla biur podróży.”

Kantar TNS Polska zrobiło badania w grupie Polaków w wieku 23-59 lat liczącej 14 358 888 osób. Z badania wynika, że prawie 7 milionów Polaków w ciągu ostatnich 2 lat wyjechało z domu w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Wśród 53 proc. osób, które do tej pory nigdzie nie wyjeżdżały, aż 54 proc. rozważa taką możliwość w najbliższym czasie. A więc badanych można podzielić na trzy grupy:
Podróżujących w okresie Świąt – 6,739 mln
Niewykluczających wyjazd – 4,113 mln
Domatorzy – 3,05 mln

Podróżujący

Po 28 proc. z nich stanowią ludzie w przedziałach wiekowych 23-30 lat oraz 31-40 lat. Średnia wieku “podróżującego” wynosi 39 lat, średni miesięczny dochód na osobę w rodzinie – 1 770 zł.
Jeśli chodzi o miejsce nocleg podczas świątecznego wyjazdu, to 52 proc. w ostatnich dwóch latach wybierało hotel. Tylko 20 proc. badanych wyjeżdżało w latach 2014 i 2015 podczas Świąt za granicę.
Jeśli chodzi o zagraniczne wyjazdy to 17 proc. wybrało Niemcy, 13 proc. – Włochy, 11 proc. – Hiszpanię, 11 proc. – Wielką Brytanię, 9 proc. – Francję, 8 proc. – Afrykę Północną, 7 proc. – Austrię.
Podróżujący w okresie Świąt w 75 proc. wybierali jako środek lokomocji samochód, w 13 proc. – samolot, w 9 proc. – autobus, w 8 proc. – koleje.
48 proc. wyjeżdżających na Święta w ostatnich dwóch latach nocowało do 3 nocy, 42 proc. wyjechało na Święta i Sylwestra (od 3 do 10 noclegów), 5 proc. zostało aż do Trzech Króli a 5 proc. Wyjechało tuz przed Wigilia a wróciło tuż po Świętach.
Średni koszt wyjazdu planowanego samodzielnie to 1 073 zł na osobę, zaś w przypadku wyjazdów organizowanych za pośrednictwem biura podróży to 3 215 złotych.

Niewykluczający

31 proc. z nich stanowią osoby w przedziale wiekowym 41-50 lat a 26 proc. – osoby w wieku 31-40 lat. Średnia wieku “podróżującego” wynosi 41 lat, średni miesięczny dochód na osobę w rodzinie – 1 743 zł. 27 proc. z nich chciałoby na Święta wyjechać za granicę. Z kierunków zagranicznych najczęściej wymieniane były: Hiszpania – 33 proc., kraje azjatyckie – 19 proc., Ameryka Płn i Płd – 14 proc., Portugali – 14 proc., Afryka Płn – 12 proc.Austria – 11 proc.
Jako powody nie wyjeżdżania do tej pory w okresie Świąt, respondenci odpowiadali: 62 proc. – tradycja jest najważniejsza, 30 proc. – brak środków finansowych, 17 proc. – “nigdy o tym nie pomyślałem”.

Domatorzy
W grupie osób, które nie wyjeżdżają na Święta najwięcej, bo 31 proc. jest osób w przedziale wiekowym 41-50 lat. 28 proc. to osoby w wieku 51-59 lat. Średnia wieku to 42 lata.

Michał Leman podsumował: „Raport wyraźnie pokazuje, że świąteczny wyjazd to nie tylko wizyta u rodziny – własnej lub współmałżonka bądź powrót do rodzinnego miasta na wigilijne spotkanie w towarzystwie najbliższych. Duża część Polaków traktuje ten okres jako doskonałą okazję do wyjazdu turystycznego na kilka dni, podczas którego mogą w rodzinnym gronie i w świątecznej atmosferze odpocząć i oderwać się od codzienności. Wyniki badania potwierdzają wzrost zainteresowania Polaków ofertą wypoczynku w okresie Świąt Bożego Narodzenia, który obserwujemy od kilku sezonów. Co piąty wyjazd to wyjazd zagraniczny a co ósma podróż świąteczna odbywa się samolotem. Biorąc pod uwagę fakt, że aż 75 proc. procent respondentów rozważa wyjazd w tym czasie, jestem przekonany, że liczba wyjeżdżających będzie w najbliższych latach systematycznie rosła.”