Otwarcie Parku Legend w Nowej Słupi. Magiczna podróż przez świętokrzyskie legendy

16 września 2023 roku w Nowej Słupi, niedaleko Kielc, oficjalnie otwarto nowy park rozrywki. Obiekt, który czynny jest od 1 sierpnia do tej pory przyjął około 10 tys. gości. Park Legend, czyli Instytucja Kultury Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, to miejsce, które łączy edukację z zabawą, przenosząc odwiedzających w świat baśni i folkloru regionu.

Park Legend to niemal 2 tys. metrów kwadratowych, na których goście wyruszają na „ścieżkę edukacyjną” obejmującą 11 sal wystawowych. Każda z nich prezentuje inną legendę z regionu świętokrzyskiego, przy użyciu nowoczesnych technologii i storytellingu. Multimedialne projekcje, hologramy i dźwięki angażują wszystkie zmysły odwiedzających, ożywiając postaci, takie jak m.in. duch zamku Krzyżtopór czy czarownice z Łysej Góry.

Po zakończeniu ścieżki edukacyjnej czekają na wszystkich dodatkowe atrakcje, w tym film 5D o regionie świętokrzyskim oraz wirtualny lot na miotle, wykorzystujący technologię VR. Lot rozpoczyna się od jaskini Raj i prowadzi nad ruiny zamku w Chęcinach, Następnie przelatujemy nad Puszczą Jodłową i na samym końcu lądujemy na sabacie czarownic. Dla młodszych gości dostępna jest również sala zabaw i edukacji. Całe zwiedzanie trwa około dwóch godzin.

Park Legend jest otwarty od wtorku do niedzieli, w godzinach 9:30 – 16:20. Bilet normalny do tej atrakcji kosztuje 30 zł. Bilet ulgowy jest dostępny za 25 zł. Za bilet rodzinny 2+2 zapłacimy 100 zł. Dla dzieci do 3 lat przewidziano symboliczną cenę biletu, wynoszącą 1 zł. Bilety można zakupić online, dokonując rezerwacji na konkretny dzień i godzinę.

Jubileusz ROT Województwa Świętokrzyskiego

Oficjalne otwarcie Parku Legend było częścią jubileuszu 20-lecia Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, która zarządza obiektem. Całkowity koszt budowy wyniósł ponad 21 mln zł, a większość środków pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W części oficjalnej tego wydarzenia, dyrektor ROT-u Województwa Świętokrzyskiego, Małgorzata Wilk-Grzywna, podziękowała swoim współpracownikom za ich zaangażowanie i kreatywność, które przyczyniły się do ugruntowania pozycji ROT-u świętokrzyskiego jako jednej z najlepszych organizacji tego typu w kraju.

Po oficjalnym otwarciu na scenie pojawiły się takie gwiazdy jak Marcin Daniec oraz zespół muzyczny Piersi, a także Stan Tutaj w roli Genowefy Pigwy. Występy przeplatane były krótkimi filmami przypominającymi dotychczasowe działania ROT-u z innymi popularnymi artystami.