Jedź na Maltę i spędź święta Bożego Narodzenia pod palmami

fot. MTA

W zbliżające się święta Bożego Narodzenia czeka na nas sporo deszczowych dni i nieliczne opady śniegu. W tym samym czasie w grudniowe poranki na Malcie temperatura będzie sięgać 17 stopni Celsjusza. Może zatem przyjazny klimat zachęci do podróży, podczas której można sprawdzić, jak wyglądają święta w wyspiarskim stylu.

Chociaż palmy występują tam częściej niż choinki, to na Malcie nie brakuje świątecznej atmosfery. Począwszy od ozdobnych iluminacji rozświetlających ulice, dekoracji na domach, aż po szopki, które są najbardziej charakterystycznymi elementami świąt.

Domowe świąteczne szopki

Tradycją o starożytnych korzeniach, cieszącą się dużą popularnością wśród ludności katolickiej jest właśnie tworzenie Presepju. Miniaturowe wersje szopek, czyli wspomniane Presepju zwykle stawiane są w oknach. Dodatkowo w środku szopki znajdują się Pasturi – figurki świętej rodziny. Całość wykonywana jest z najróżniejszych materiałów, takich jak karton, styropian czy też drewno. Nieodłącznym elementem szopek są również nasiona pszenicy lub zboża zwane Gulbiena. Pozostawione na wilgotnej wacie zaczynają kiełkować, a wyrastające z nich łodygi służą następnie do dekorowania szopek.

fot. MTA

Maltańskie jarmarki bożonarodzeniowe i inne świąteczne wydarzenia

Przeważnie w miasteczkach znajdują się kameralne jarmarki z kilkoma stoiskami. Pomimo braku roznoszącego się zapachu grzanego wina i gorącej czekolady nie brakuje na nich lokalnych specjałów. Tych zaś najwięcej znajdziemy w Valletcie, gdzie znajduje się najbardziej okazały świąteczny jarmark. Przed pandemią znajdowało się tam również lodowisko, którego utrzymanie ze względu na pogodę stanowiło duże wyzwanie.

Wydarzeniami, które również zainteresują turystów są: Cirque du Soleil, Fairyland oraz koncert sylwestrowy na placu św. Jerzego w Valletcie.

Cirque du Soleil w tym sezonie powraca ze swoim show stworzonym specjalnie dla Malty. Amora jest historią miłosną pełną akrobatyki i chwytających za serce występów. Historia ta poprowadzi widzów przez porywającą podróż o miłości wypełnioną wieloma przygodami. Pokazy będą odbywać się już od 24 listopada, aż do 18 grudnia 2022 roku.

fot. MTA

Natomiast Fairyland będzie odbywać się na Pjazza Tritoni w Valletcie. Od 8 grudnia Pjazza Tritoni zostanie przekształcona w Miasto Świętego Mikołaja. Razem z elfami Święty Mikołaj będzie spotykał się z dziećmi z całego świata, a każde z nich będzie mogło napisać swoją listę wymarzonych prezentów.

Co roku na ulicach głównych miast na Malcie organizowane są plenerowe imprezy sylwestrowe z koncertami na żywo, występami chórów oraz pokazami fajerwerków. Najpopularniejsza miejska impreza sylwestrowa odbywa się właśnie na ulicach Valletty. O północy przy Placu św. Jerzego rozpoczynają się efektowne pokazy sztucznych ogni i konfetti.

Tradycyjne świąteczne potrawy

Nieodłącznym elementem świąt są tradycyjne bożonarodzeniowe dania. Na Malcie nie organizuje się wigilijnej kolacji, a pierwszym posiłkiem rozpoczynającym święta jest śniadanie spożywane o godzinie 1 w nocy.

Tradycyjnym świątecznym daniem jest też timpana – warstwowa zapiekanka z makaronu penne przygotowana na bazie wywaru z mięsa lub ryb. Dodatkowymi składnikami w timpanie może być też ser albo jajka.

Każdy z nas z pewnością ma też swoje ulubione bożonarodzeniowe ciasto, bez którego nie wyobraża sobie świąt. Na Malcie będzie to pudina tal- ħobż. Ciasto stworzone z chleba i mleka, niezbyt słodkie w smaku, dlatego często podawane jest z bitą śmietaną. Wśród specjałów króluje również Christmas Log, czyli ciasto zrobione z pokruszonych herbatników, bakalii i skondensowanego mleka.

Natomiast prawie każdy, kto spędził czas na Malcie i miał okazję spróbować qagħaq tal-għasel, poleci ten przysmak bez wahania. Tradycyjne krążki z ciasta są wypełnione miodowym farszem. W porównaniu do pudina tal- ħobż jest o wiele słodszy, dlatego warto zacząć od skosztowania małej porcji, żeby móc przekonać się do smaku.

fot. MTA

Dlaczego Malta jest dobrym kierunkiem na święta?

Malta posiada mocno zróżnicowaną mieszankę tradycji i chociaż święta nie są białe, to z pewnością jest zapewniają turystom bożonarodzeniowy klimat. Zamiana topniejącego śniegu albo opadów deszczu na dłuższy urlop na ciepłej wyspie brzmi bardzo zachęcająco. Dodatkowo przekonują do tego pomysłu bezpośrednie połączenia aż z siedmiu polskich lotnisk (Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Warszawa Lotnisko Chopina i Warszawa-Modlin).

Materiał powstał przy współpracy z VisitMalta