Agenci obsługujący ruch służbowy „uciekają w Cargo” – koniunktura sprzyja

Kolejni klasyczni agenci od ruchu służbowego myślą o Cargo? Lufthansa inwestuje w Katowicach, LOT da  impuls zimowymi połączeniami?

Na rynku agentów obsługujących podróże służbowe ale także osób związanych z awiacją rysuje się trend do “ucieczki w Cargo”. Wygląda na to iż obszar obsługi ruchu towarowego rokuje niezrównanie lepiej niż klasyczna obsługa ruchu służbowego( pasażerskiego).

Profi Travel już to zrobił,  FCM myśli, były “mózg” lotniska w Lublinie rozkręca firmę Cargo

Co ciekawe, pierwsi agenci wyspecjalizowani do tej pory w ruch służbowym już chwalą się pozyskaniem kompetencji w obszarze Cargo. Do tej pory ten obszar był zarezerwowany dla wyspecjalizowanych agencji. Biura obsługujące pasażerów nie pchały się do tej “piaskownicy”.

Teraz to się zmienia, bardzo mocno marketingowo w temat weszło biuro Profi z Warszawy. Ten kompaktowy niezwykle zwinny agent już wcześniej skrzętnie wygospodarował sobie kawałek rynku służbowego i konsolidacyjnego. Teraz sięga po cargo.

Innym przykładem jest FCM, który sygnalizuje zajęcie się tym obszarem. Jeszcze przed pandemiczne plany zakładały aktywność na tym polu, jednak covid trochę je pokrzyżował,  czas do nich wrócić.

Warto zwrócić uwagę  na aktywność innych osób związanych do tej pory głównie z rynkiem pasażerskim. Dobrym przykładem jest Ireneusz Dylczyk. Ten sprawny manager odpowiadał do tej pory za rozwój lotniska w Lublinie. Od niedawna rozwija koncept Cargoforthemarket.

Sprint Air – odejście od ruchu pasażerskiego błogosławieństwem – nowe all-cargo ATR w drodze

Dla unaocznienia sobie koniunktury i przyszłości  rynku Cargo warto prześledzić przykład linii Sprint Air. Ta linia lotnicza miała kiedyś ambicje konkurowania z LOT na trasach krajowych. Od kilku lat postawiła jednak na Cargo. Wygląda na to, iż wychodzi na tym bardzo dobrze. Właśnie do floty dołącza kolejny ATR wersji all cargo, a podobno nie jest to ostatnie słowo tego  kompaktowego przewoźnika.

Inwestycje Lufthansa Group i nowe połączenia LOT dadzą kolejny impuls ruchowi cargo

Kolejnymi impulsami dla rozwoju tego rynku w Polsce będą m.in. inwestycje infrastrukturalne. Warto wymienić przede wszystkim te które czyni w porcie w Katowicach grupa Lufthansa. Ambicje na budowę hubu cargo- logistycznego ma też lotnisko Łódź, w zasadzie jest to jego jedyna nadzieja na przetrwanie.

Łódź sprzeda (zamknie) lotnisko – zły omen dla portów regionalnych

Warto też wspomnieć o planowanych nowych połączeniach LOT. Można założyć z dużą dozą pewności iż jesienią pojawi się połącznie do Dubaju. LOT szuka też egzotycznych destynacji długodystansowych z listy tych które mają także innego rodzaju potencjał( cargo/pielgrzymki ). Wydaje się iż wybór może tu paść na Bombaj. Bliskość plaż Goa i doświadczenie z operacji all cargo w czasach covid z pewnością są mocnymi argumentami.

Wskazówką dla LOT może być też  działanie Emirates w Polsce, zespól handlowy dedykowany cargo był u tego przewoźnika zawsze bardziej rozbudowany niż ten pasażerski. Nie bez powodu.

Koniunktura sprzyja – fracht morski drożeje – popyt na cargo winien być stabilny

Koniunktura na rynku Cargo wydaje się o wiele mocniejsza niż ta której doświadczamy w zakresie ruchu pasażerskiego. Nic nie wskazuje iż ten stan rzeczy szybko się zmieni.

Od miesięcy mamy też do czynienia z drastycznym wzrostem ceny frachtu morskiego będzie on z pewnością pomagał koniunkturze w zakresie lotniczych przewozów cargo. Czyniąc je bardziej konkurencyjnymi cenowo.

Ten trend zauważyły już tradycyjne towarzystwa lotnicze zapowiadając inwestycje w obszar cargo. Z pewnością popyt na samoloty all cargo będzie znacząco rósł w najbliższym czasie.

Należy więc założyć iż trend do zdobywania nowych “cargo kompetencji” przez agentów obsługujących podróże służbowe będzie stabilny. A obsługa cargo na stałe wejdzie do palety usług TMC.

Andrzej Kawałek

Ekspert ds. podróży służbowych


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center