Minus 84 proc w biletach po połowie lutego – ruch służbowy „umarł” – żyje tylko egzotyka

Tylko Dubaj i długo długo nic ? Niespodziewani liderzy agencyjnego rynku sprzedaży biletów ? Dynamiczne pakietowanie świeci nadal triumf?

W średniej perspektywie nie ma nadziei na powrót ruchu służbowego. Statystyki sprzedaży linii regularnych za połowę lutego są nieubłagane – 84% rok do roku.

Bez niespodzianek – Dubaj, Malediwy, Cancun  Zanzibar Dominikana i to właściwie koniec

Wyniki 1 połowy lutego jeszcze bardziej podkreśliły trendy z ostatniego czasu. Niekwestionowanym liderem jest Dubaj. Potwierdzeniem popytu na ten kierunek są wieści o zwiększeniu oferowania przez Emirates. Czekamy też na wiadomości z LOT dotyczące połączenia z Emiratami. Warto pamiętać o marketingowej ofensywie Emiratów która zdaje się nie mieć końca. W marcu kolejna grupa agentów z Polski ruszy na Fam Trip do Ras Al Khaimah.

Ofensywa marketingowa Emiratów – nowe atrakcje, Expo, ekspansja Wizz Aira i czas na LOT

Poza Dubajem, dalej też bez niespodzianek Malediwy, Cancun ,Zanzibar  i Dominikana. I na tym właściwie można by zakończyć wyliczankę. Kierunków biznesowych w tym zestawieniu bowiem właściwie brak.

Niespodziewani liderzy: Hurra numerem 1, a Primapol nr 4 – to pokazuje co dzieje się na rynku

Pierwszy raz w historii mamy też do czynienia z sytuacją iż liderem rynku sprzedaży biletów lotniczych jest konsolidator. Ten tytuł przypadł Hurra z Iławy która to od lat specjalizuje się w obsłudze liderów dynamicznego pakietowania tj. Best Reisen, Exim, Top Touristic.

Dumne 4 miejsce przypada Pirmapolowi który od lat słynie z mocnej pozycji w obsłudze agentów Mice. Czas Pandemii tylko umocni tego zbudowanego na zespołowej pracy i dobrej atmosferze agenta.

Warte odnotowania są wyniki agentów obsługujących też ruch Luxury tj. właśnie wspomnianego Primpola i biura Kompas z Torunia. To ostatnie melduje się zaraz za pierwszą dziesiątką.

Wczasy na Malediwach i Seszelach z CARTER® – wyspy Oceanu Indyjskiego

Tradycyjnie dobrze radzą sobie agenci pracujący z ruchem marynarskim najlepszy z nich ląduje na 7 pozycji rankingu.

Czekamy wciąż na nowych graczy w dynamicznym pakietowaniu, Nekera uprzedzi gigantów?

Nadal nie widać mocnego wejścia w dynamiczne pakietowanie liderów rynku tour operatorskiego. Z pewnością jest to związane z faktem iż stawiają oni na własne chartery. Oferty do Dubaju i na Dominikanę z Katowic właśnie ogłosił TUI, wcześniej podobnymi newsami chwaliły się Rainbow i Itaka. Zapewne cała ich  para sprzedażowa idzie właśnie w chartery. Brakuje też informacji o działaniach/planach  Ecco na tym ciekawym rynku.

Z pewnością „bezczynność” gigantów mogą wykorzystać nowi gracze. Wejście w segment już jakiś czas temu zapowiadał Oasis. Dobre wiadomości dochodzą też z Nekery, dynamiczne pakietowanie w oparciu o LOT i Corendon jest gotowe na lato, teraz czas na prace nad zimową egzotyką ( Zima 2021/2).

Nekera – boom na polski produkt

Tradycyjni agenci biznes travel będą dalej zaciskali pasa

Dramatycznie wyglądają wyniki agentów wyspecjalizowanych w biznes travel. Nie może być inaczej skoro na czele sprzedawanych kierunków jest egzotyka, w której nie są wyspecjalizowani.

Oznacza to tylko jedno, dalsze oszczędności polegające na zamykaniu oddziałów, cieciu wynagrodzeń i etatów. Nadzieja na odbudowę ruchu biznes przed jesienią zdaje się właśnie definitywnie umierać.

A to nie jedyny problem agentów, wielce rentowny do tej pory dla nich segment hotelowy czeka rewolucja w dystrybucji kontentu. Niemiecki gigant HRS i jego polscy partnerzy właśnie ogłosili wycofanie się ze współpracy z agentami/ sieciami obsługującymi korporacje. Chcą sprzedawać do firm sami.

HRS odcina się od agentów obsługujących podróże służbowe – rewolucja w dystrybucji ?

Andrzej Kawałek

Ekspert ds. podróży służbowych


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center