Ruch pielgrzymkowy – szczepienia i LOT dadzą nowy impuls?

archiwum goisrael.com
Stacja V Drogi Krzyżowej w Jerozolimie

Ruch pielgrzymkowy: czy szczepienia i LOT – loty do Cancun, Mostaru,powrót do Rzymu –  dadzą nowy impuls ?

Rynek pielgrzymkowy wyparował

Bieżące wyniki sprzedaży biletów lotniczych nie pozostawiają wątpliwości, segment pielgrzymkowy w zasadzie w dużej mierze przestał istnieć. W statystykach brak jest bowiem typowych dla tego rynku kierunków jak Tel Awiw, Lizbona, Rzym czy Bejrut.

Zagraniczne pielgrzymki czekają na lepsze czasy. Zamknięcie Izraela i problemy w innych tradycyjnych krajach pielgrzymkowych (Portugalia, Włochy) ograniczyły międzynarodowe możliwości podróżowania. Na dobrą sprawę pozostała tylko opcja podróży po Polsce.

Seniorzy będą szczepieni pierwsi – czy wrócą do pielgrzymowania

Nadzieją dla agentów pielgrzymkowych jest fakt priorytetowego szczepienia dla kategorii osób 65 plus, to one stanowią gro pielgrzymujących. Nutkę optymizmu daje też ambitny projekt szczepień w samym Izraelu . Kraj ten liczy na odporność stadną jeszcze przed wakacjami. Wiadomo iż Ziemia Święta jest kluczową destynacją pielgrzymkową.

Pandemia i kryzys wiary -czy nowy kult Maryjny wesprze rynek w długim terminie

Pandemia a także obecny kryzys w kościele katolickim stawiają rynek pielgrzymkowy w ciekawym położeniu. Z jednej strony można by stwierdzić iż jego potencjał będzie stale malał. Głównie w wyniku masowego oziębienia wiary i odejścia od kościoła.

Paradoksalnie jednak pandemia może nieść pozytywny impuls dla tego rynku. Skłania do refleksji nad kruchością życia i “materialistycznych” planów każdego człowieka. To może w długiej perspektywie skłaniać do renesansu pielgrzymek.

Wnikliwy obserwator rynku może też postawić na ożywienie kultu Maryjnego w Polsce. Przykładem są tu książki Ks Glasa i innych jemu podobnych kaznodziei nowego nurtu. Maryjne sanktuaria w Medjugorie , Lourdes, Fatimie a nawet japońskiej Akcie z pewnością na tym skorzystają.

Uznanie objawień w Medjugorie i popularność “pokornych” świętych mogą pomóc

Impulsem dla masowego wzrostu ruchu pielgrzymkowego z pewnością byłoby oficjalne uznanie cudów w Medjugorie. Choć nawet bez tego, stanowisko kościoła w tej sprawie ewoluowało w bardzo przychylnym kierunku. Papież zezwolił bowiem oficjalnie na pielgrzymki do tego miejsca.

Pomoże też z pewnością kult „pokornych” świętych przede wszystkim Świętego Charbela z Libanu czy Błogosławionej Faustyny. Związane z nimi miejsca nie mają w żaden sposób charakteru masowych / komercyjnych to pomaga w “nowym otwarciu”.

Szczególnie rosnąca popularność libańskiego świętego powoduje iż wiele biur podróży już przed Pandemią włączyło pielgrzymki do Libanu do swoich katalogów. Popularność tej destynacji widać również po zainteresowaniu jakie powoduje kult tego świętego w krakowskim kościele posiadającym jego relikwie.

Rynek pielgrzymkowy może skutecznie uzupełnić turystyczną ofertę LOT

LOT właśnie pracuje nad zimową ofertą „turystyczną”, należy się spodziewać jakościowych nowości. Zaskoczyć może przede wszystkim Cancun w Meksyku. Meksyk ma niewątpliwy potencjał pielgrzymkowy w tym przypadku popyt ze strony wyspecjalizowanych agencji na rejsy bezpośrednie mógłby być naprawdę istotny.

Nie jest tajemnicą, iż LOT od lat myśli też o powrocie do Rzymu. Jest to trudny opanowany przez linie low cost kierunek. Być może jednak dzięki problemom Alitalii, już wkrótce pojawi się dodatkowy bodziec do uruchomienia tego połączenia.

Można sobie wyobrazić próbę latania na linii Warszaw – Mostar( Medjugorie) – Rzym. Takie połączenie było by idealnym dla ruchu pielgrzymkowego z pewnością byłoby też gratką dla szukających klasycznej oferty turystycznej klientów. Zarówno Bośnia z perłą jaką jest Mostar jak i Rzym sprzedałyby się “turystycznie” bez problemu.

Krajem z potencjałem pielgrzymkowym jest też Turcja, oferta do Antalyi mogłaby być atrakcyjna pod wieloma względami. Już przed pandemią kierunek ten planowały mocno promować niektóre biura pielgrzymkowe m.in. Junior/Superpielgrzymki.pl.

Na korzyść LOT działa też zapowiedziane przez Wizz Air mocne ograniczenia w ofercie grupowej. Węgierskie linie być może idą w kierunku współpracy tylko z największymi, gwarantującymi złożone z tysięcy miejsc programy tour operatorami (w tym pielgrzymkowymi).

Ruch pielgrzymkowy forpocztą ożywienia

Warto obserwować trendy na rynku turystyki pielgrzymkowej. Może być ona bowiem swego rodzaju probierzem dla innych segmentów. Z pewnością duża część krajów/destynacji pielgrzymkowych przygotuje specjalne programy zachęcające do podróżowania. Poza naturalnym liderem Izraelem, można liczyć na aktywność Jordanii, Portugalii czy Gruzji/Armenii. Obudzić powinna się też Bośnia. Przykład doskonale funkcjonującego regularnego połączenia Kraków Lourdes pokazuje wyraźnie potencjał rynku pielgrzymkowego w Polsce.