Szara strefa w turystyce dziecięcej
Zatrważająca jest skala działania szarej strefy w turystyce dziecięcej i młodzieżowej – napisał dyrektor Biura Turystyki Aktywnej Kompas, Kuba Marjański. Oto pełna treść przesłanego do WaszejTurystyki.pl komentarza szefa biura Kompas do wyników kontroli NIK, o której pisaliśmy w artykule NIK – turystyką dziecięcą i młodzieżową rządzi szara strefa.
Wyniki kontroli przeprowadzonej przez Narodową Izbę Kontroli pokazują, jak zatrważająca jest skala działania szarej strefy w turystyce dziecięcej i młodzieżowej. Co gorsze, prawo nie eliminuje skutecznie takich podmiotów. A przecież to prawo powinno chronić dzieci przed niesprawdzonymi i nielegalnymi organizatorami.
Według ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. o usługach turystycznych, organizator imprezy turystycznej musi być zgłoszony do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Wyjazdy dla dzieci i młodzieży dodatkowo muszą spełniać wymogi rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i być zgłaszane do Kuratorium Oświaty.
„Nieprofesjonalni” organizatorzy nie posiadają zabezpieczenia finansowego, jakie obowiązuje podmioty zgłaszane do rejestru organizatorów turystyki. W razie wypadku czy odwołania wyjazdu nie ponoszą oni żadnych konsekwencji, a ich klienci nie są chronieni. Klienci nie zdają sobie sprawy z tego, że szkoły, parafie, harcerstwo, kluby sportowe, organizując wyjazd na obóz, stają się organizatorem turystyki w rozumieniu ustawy. Tymczasem nie posiadają gwarancji finansowej, kompetencji i uprawnień do organizacji takich wyjazdów. Opiekę nad dziećmi powierzają niewykwalifikowanej kadrze, często tylko po odbytym weekendowym kursie wychowawcy kolonijnego.
Przestrzegałbym jednak teraz przed wpadaniem w panikę, na rynku jest dużo ofert od sprawdzonych biur turystyki. Rodzice, wybierając wypoczynek dla dziecka, powierzają je całkowicie w ręce jednego podmiotu, który musi zagwarantować zarówno odpowiednią opiekę przez całą dobę, jak i dobre jedzenie, schludny ośrodek, ciekawe atrakcje, ubezpieczenie. To wszystko trzeba sprawdzić zanim wyśle się dziecko na obóz czy kolonie. Warto wypytać organizatora o certyfikaty, rekomendacje, sprawdzić czy widnieje on w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (CEOTiPT), czy jest członkiem Polskiej Izby Turystyki, poprosić o dokumenty poświadczające legalnie prowadzoną działalność. Zawsze przy okazji wyjazdu organizator powinien podpisać pisemną umowę określającą warunki uczestnictwa i zasady realizacji usługi.
POWIĄZANE WPISY
18 czerwca 2025
Seszele stawiają na ekoturystykę i jakość
Przedstawiciele branży turystycznej mieli okazję wziąć udział w wydarzeniu prezentującym…
0 Komentarzy1 Minuty
18 czerwca 2025
Czerwcowy urlop last minute: słoneczne kierunki do 2000 zł
Ciepłe morze, pewna słoneczna pogoda, plaże mniej zatłoczone niż w lipcu i sierpniu, a do…
0 Komentarzy6 Minuty
17 czerwca 2025
Włochy królują na długi weekend, ale Polacy coraz częściej szukają nowych miejsc
Jeśli organizować city break na Boże Ciało, to taki, który łączy słońce, dobrą kuchnię i…
0 Komentarzy9 Minuty
17 czerwca 2025
Rainbow uruchamia loty z Katowic do Tabarki
Tunezja to kraj, który cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków planujących…
0 Komentarzy3 Minuty
16 czerwca 2025
Bułgaria odczarowana! Pierwszy dedykowany Study Tour Urlop.pl zakończony sukcesem
Na początku czerwca Urlop.pl wspólnie z Exim Tours zaprosił Salony Urlop.pl na pierwszy w…
0 Komentarzy3 Minuty
11 czerwca 2025
Exim Tours rusza z nową kampanią wakacyjną
Exim Tours rusza w sezon letni z nową, zintegrowaną kampanią marketingową, promującą…
0 Komentarzy4 Minuty
11 czerwca 2025
Anex Poland uruchomił czartery do Antalyi z Bydgoszczy i Radomia
9 i 10 czerwca 2025 roku odbyły się pierwsze rejsy czarterowe Anex Poland z lotniska w…
0 Komentarzy1 Minuty
11 czerwca 2025
Polacy coraz chętniej wybierają luksus. Rainbow Elite spełnia marzenia o podróżach szytych na miarę
Globalny rynek podróży luksusowych w 2024 roku został wyceniony na 2509,71 mld dolarów…
0 Komentarzy5 Minuty