Analiza Kiwi.com: rośnie popularność wyjazdów do Azji i USA na majówkę

Majówka to dla wielu rozpoczęcie sezonu podróżniczego. W przypadku pierwszego weekendu, otwierającego miesiąc, wystarczy wziąć trzy dni wolnego, aby cieszyć się prawie 10 – dniowym urlopem. Z kolei w Boże Ciało, biorąc wolny piątek możemy liczyć na pełne cztery dni wolnego. Kiwi.com, firma travel tech i wyszukiwarka tanich podróży, przyjrzała się tegorocznym preferencjom podróżujących. Jak dotąd, więcej chętnych interesuje się pierwszym weekendem, który oferuje więcej wolnych dni, mimo, że ceny biletów lotniczych są nieco wyższe nie tylko w Boże Ciało, ale na przestrzeni całego miesiąca. Jednym z najpopularniejszych kierunków są Stany Zjednoczone, a także kraje azjatyckie. Jak dotąd, najczęściej wybieranym dniem na początek podróży jest 1 i 29 maja.

W obydwa, Kiwi.com sprawdziła, dokąd podróżujący z Polski wybiorą się na tegoroczny długi weekend, a właściwie dwa przedłużone weekendy, z uwagi na Boże Ciało, które wypada 30 czerwca. Wedle analizy wyszukiwarki tanich lotów, jak dotąd więcej chętnych sięga po bilety lotnicze na pierwszy weekend, który oferuje więcej wolnych dni i tym samym umożliwia zaplanowanie dalszej podróży.

Wśród najpopularniejszych dni na początek podróży znalazły się 1, 2 oraz 29 i 30 maja, w którą to podróżni udadzą się z trzech głównych portów lotniczych w Warszawie, Krakowie oraz Gdańsku.

Gdzie będziemy spędzać pierwszy przedłużony weekend w roku?

Kiwi.com wskazuje, że wśród podróżujących w pierwszy długi weekend, jak dotąd, większą popularnością cieszą się kierunki azjatyckie – 16 proc. użytkowników uda się do Azji z początkiem miesiąca, podczas gdy na Boże Ciało o 6 proc. mniej. Również Stany Zjednoczone są chętnie wybierane przez podróżujących. Jeśli chodzi o Europę, na dzisiaj tendencja wygląda tak, że w Boże Ciało częściej sięgamy po bardziej słoneczne destynacje, choć tradycyjnie, Hiszpania i Włochy utrzymują się w czołówce w przypadku obydwu. Jak to wygląda w praktyce?

Majówka Boże Ciało
Hiszpania Hiszpania
Włochy Włochy
UK Portugalia
Norwegia Francja
Dania UK

Ile czasu spędzimy na miejscu?

Z analiz Kiwi.com wynika, że oba weekendy majowe będą obfitowały w dłuższe pobyty, do pięciu dni – na pierwszy długi weekend 37 proc. użytkowników wybierze pobyt od czterech do sześciu dni, a w Boże Ciało ponad co trzeci. Na obydwa przedłużone weekendy co dziesiąty podróżny zaplanuje wyjazd trwający od 7 do 10 dni.

Ile średnio zapłacimy za lot w majówkę?

Dane Kiwi.com wskazują, że średnia cena za bilet lotniczy na pierwszy majowy weekend jest wyższa od średniej ceny połączeń w Boże Ciało, a także w skali całego miesiąca maja. Za lot w pierwszy majowy weekend zapłacimy średnio 176 euro, czyli 16 euro więcej niż na przestrzeni całego miesiąca (średnia cena to 160 euro) i 8 euro więcej niż w Boże Ciało.

Co ciekawe, najdłuższe, międzykontynentalne trasy np. do Azji czy USA w Majówkę będą droższe średnio o 126 euro niż w inny dzień miesiąca wynosząc 589 euro, z kolei na Boże Ciało najtańsze w maju – średnia cena to 443 euro.