Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 18 październik 2018 15:09

Do Drezna na Eierschecke – deser Augusta Mocnego

Napisane przez MM
Rezydencja Zwinger Rezydencja Zwinger Francesco Carovillano

August Mocny miał swój osobisty wkład w rozwój saksońskiej kuchni. Dziś specjał, którym przed laty zajadał się król Polski, to jeden ze znaków rozpoznawczych Drezna. Miasta nie tylko kultury i wina, ale również słynnych słodkości.

Drezno jest znane nie tylko z wyśmienitego wina, ale również znanych na całym świecie ciast. Pierwszym, które przychodzi na myśl to świąteczna strucla, której tajniki wyrobu znane są tylko w tym mieście. Ale stolica Saksonii to również Eierschecke – deser podawany najczęściej do kawy. Specjał, który bardzo zasmakował Augustowi Mocnemu. Ale zanim tak się stało, król musiał osobiście interweniować w spawie przepisu…

Deser mocny jak sam król

Pierwotnie ciastko to było związane z miastem Freiberg, gdzie oryginalnie składało się z jednej warstwy. Król stwierdził, że jest zbyt cienkie, „nie ma czego wziąć na ząb”, a saksoński deser powinien być słusznych rozmiarów – silny, mocny jak sam władca. Dokonał więc korekty przepisu, według którego królewscy cukiernicy mieli dodać dodatkowo ciasto i ser. Dziś tradycyjne drezdeńskie Eierschecke to ciasto trzywarstwowe, złożone z drożdżowego spodu, twarogu z rodzynkami i budyniu.

Będąc w Dreźnie nie można pominąć wizyty w najstarszej kawiarni miasta – u Wipplerów. Tam zjemy Eierschecke popijając filiżanką wyśmienitej kawy, możemy też spróbować lokalnego wina. A po dobrym posiłku najlepiej wybrać się na spacer – a w Dreźnie jest co oglądać. Nie bez powodu miasto to nazywane jest „Florencją nad Łabą”.

Spotkanie z dawnymi mistrzami

Gdy mamy mało czasu, obowiązkowym minimum będzie spotkanie z malarstwem Rafaela, czyli wizyta w późnobarokowym pałacu Zwinger, rezydencji naszego króla-smakosza, któremu zawdzięczamy udoskonalenie Eierschecke. Dziś rezydencja mieści m.in. Galerię Malarstwa Dawnych Mistrzów. A wśród dzieł malarstwa, które tu znajdziemy najsłynniejszym jest Madonna Sykstyńska pędzla samego Rafaela.

Skrzydlate aniołki uwiecznione na tym obrazie to jeden z symboli miasta, ale nie tylko dla nich warto wybrać się z wizytą do dawnej siedziby Augusta Mocnego. Znajdziemy tam też "Zielone Sklepienie" ("Grünes Gewölbe"), które mieści pewnie najbardziej imponujący skarbiec świata. Z kolei w "Komnacie Tureckiej" zgromadzono najsłynniejsze zbiory osmańskie w całych Niemczech.

Wizytę w Dreźnie najlepiej planować na kilka dni, bo nie da się nacieszyć tutejszymi przysmakami i zabytkami w zbyt krótkim czasie. Ciastko i pałac Augusta Mocnego to zaledwie początek kulinarno-turystycznej przygody. Pozostaje jeszcze przecież wyjątkowy Kościół Marii Panny (Frauenkirche), Tarasy Brühla, spotkanie z kulturą czyli wizyta w Operze Sempera, „hipsterska” dzielnica Nowe Miasto (Neustadt), rejs Łabą, zwiedzanie winnic… Nawet jeśli nie uda się od razu nacieszyć wszystkim, Drezno to miasto, do którego warto wracać.

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.