Chorwacja: żeglarskie królestwo Adriatyku

Wyspy Paklińskie /fot. CNTB Julien Duval

Adriatyk, jedno z najspokojniejszych i najbardziej przejrzystych mórz w basenie Morza Śródziemnego, stanowi doskonałe miejsce dla żeglarzy pragnących odkryć jego uroki. Można tu zarówno odkrywać piękno Adriatyku z pokładu statku, jak i aktywnie spędzić czas.

Wzdłuż 6 278 km chorwackiego wybrzeża rozciągają się wyspy, wysepki i skały, stanowiące raj dla miłośników żeglowania. Nowoczesne porty oferują możliwość wynajmu jachtów oraz uczestnictwa w profesjonalnych kursach żeglarstwa przez cały rok.

Odkryj Archipelag Kornati i zakotwicz łódź w jednej z malowniczych zatoczek, ciesz się wędkowaniem na Wyspach Paklińskich (Paklinski Otoci), odwiedź słynną latarnię morską na Palagružy, najbardziej oddalonej od stałego lądu chorwackiej wyspie, lub poczuj klimat fascynujących wysp należących do Archipelagu Elafickiego (Elafitski Otoci).

Nie ma wątpliwości, dlaczego Chorwacja jest od lat popularnym miejscem na świecie do żeglowania. To nie tylko kwestia naturalnego piękna, choć oczywiście ma ono ogromne znaczenie. Tutaj znajdziesz 1 244 wyspy, wysepki i skały, tworzące malownicze zatoczki, piękne plaże, tajemnicze jaskinie i majestatyczne klify. To połączenie piękna natury z urokiem nadmorskich miasteczek sprawia, że Chorwacja jest wyjątkowym miejscem dla każdego miłośnika morza.

Ale nie tylko doświadczeni żeglarze znajdą coś dla siebie. Również ci, którzy preferują inne formy wodnych rekreacji, znajdą tutaj wiele atrakcji. Od rodzinnych łodzi po eleganckie jachty, od szybkich motorówek po spokojne katamarany.

Wybrzeże Chorwacji charakteryzuje się łagodnym śródziemnomorskim klimatem, co sprawia, że żeglowanie staje się niezwykle przyjemne i komfortowe. Dodatkowym atutem chorwackiego wybrzeża są piękne parki narodowe. Aż trzy z nich to parki typowo morskie: Brijuni, Kornati i Mljet.

Park Narodowy Kornati /fot. CNTB Julien Duval

Infrastruktura żeglarska w Chorwacji jest na wysokim poziomie. Zapewnia dobrze wyposażone i bezpieczne miejsca do cumowania w marinach. Ponadto, niemal każde nadmorskie miasteczko oferuje usługi cumowania, sprawiając, że Chorwacja może być postrzegana jako największa marina na świecie.

Podczas pływania po Chorwacji, będziesz mógł odkryć smaki tutejszej, głównie śródziemnomorskiej kuchni, opartej na lokalnych produktach. Tradycyjne potrawy, interpretowane także na nowo, idealnie komponują się z lokalnymi odmianami doskonałych win, które są owocem idealnego terroir do uprawy wielu odmian. Tutejsze winorośle, podobnie jak żeglarze, kochają słońce i morze.

Po zachodzie słońca, Chorwacja odsłania bogactwo różnych form rozrywki. Od romantycznych chwil spędzonych pod rozgwieżdżonym niebem, przez lokalne wydarzenia typowe dla nadmorskich miejscowości, po festiwale muzyki klasycznej i nowoczesnej, z których skorzystają wszystkie pokolenia, Chorwacja jest miejscem, gdzie nie będziesz się nudzić. Żeglując, codziennie masz wybór, gdzie zatrzymasz się na noc.

Najlepszy okres do żeglowania to późna wiosna i wczesna jesień, kiedy temperatury są łagodne, morze spokojne, a wiatry sprzyjające.

Podczas podróży możesz odkrywać liczne miejsca, poczynając od półwyspu Istria, przez wyspy Lošinj, Hvar, Vis, czy Lokrum, po urocze miejscowości takie jak Cavtat, czy Vela Luka na Korčuli. Znajdź ukryte zatoczki i plaże, wyszukaj miejsca do zacumowania i przeżyj przygodę na Morzu Adriatyckim!

Lošinj – zapach ziół

Lošinj to wyspa, która powita Cię zapachem mięty, cytryny i szałwii. To miejsce z tradycją uzdrowiskową sięgającą XIX w. Na wyspie znajduje się Pachnący Ogród na Wyspie (Miomirisni Vrt), który zachwyca śródziemnomorskimi zapachami ziół.

Nadmorski deptak Lungomare, łączy dwa miasteczka pełne kolorowych kamieniczek – Mali i Veli Lošinj.

Jednym z ciekawszych muzeów na wyspie jest Muzeum Apoksymenosa. To nowoczesne muzeum zostało poświęcone antycznej rzeźbie, odkrytej przypadkiem w roku 1996 przez belgijskiego turystę. Mężczyzna natknął się na ten światowej klasy zabytek podczas nurkowania w pobliskich wodach Adriatyku. Odrestaurowana rzeźba jest jedną z najlepiej zachowanych rzeźb z tego okresu na świecie.

Co ciekawe żeglując w pobliżu wyspy można spotkać delfiny.

Wyspa Šipan – królewicz Wysp Elafickich

Wyspa Šipan, nazywana królewiczem Wysp Elafickich, jest największą wyspą w tym archipelagu i odgrywa kluczową rolę na szlakach żeglarzy. To miejsce stanowi prawdziwą oazę wyspiarską, gdzie można zatrzymać się w bezpośrednim sąsiedztwie Dubrownika, jednocześnie ciesząc się spokojną atmosferą wyspy.

Šipan zachował autentyczny duch dawnych czasów. W głębi wyspy znajdują się plantacje oliwek. Co ciekawe Šipan został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa za największą liczbę drzewek oliwnych przypadającą na metr kwadratowy .

Na wyspie znajduje się też wiele zabytkowych kościołów, które niegdyś służyły mieszkańcom również jako schronienie przed piratami. Do dziś można tu też podziwiać stare wille letniskowe, z których najbardziej znany to letni pałac Vice Stjepovicia Skočibuha w miejscowości Suđurađ.

Mljet Saplunara /fot. CNTB Aleksandar Gospić

Mljet

Mljet to jedna z najbardziej zalesionych i tajemniczych wysp Adriatyku. Tutejszy park narodowy zajmuje dużą część wyspy, a lasy którymi niegdyś porośnięte było całe wybrzeże Morza Adriatyckiego, tu trwają w niemal nietkniętej formie. W głębi parku kryją się dwa słone jeziora Malo i Valiko Jezero. Jeziora udostępnione są do kąpieli. Na jeziorze Veliko Jezero znajduje się urokliwa wysepka Sveta Marjia, na której możemy podziwiać wzniesiony przed wiekami klasztor benedyktynów.

Mljet to również niezwykłe plaże, także te piaszczyste. Na południowym wybrzeżu wyspy warto odwiedzić Jaskinię Odyseusza (Odisejeva Špilja), niezwykłe miejsce, do którego można się dostać od strony morza. Wyspa Mljet oferuje też niezwykłe wrażenia podczas nurkowania – doświadczeni nurkowie spotkać tu mogą koral czerwony.

Jak podaje miejscowa legenda, Odyseusz spędził na wyspie aż 7 lat. Nic dziwnego. Zaciszna wyspa ma w sobie dużo uroku, a widok na chorwackie wybrzeże o zachodzie słońca niesie w sobie przedsmak raju. Może warto zacumować tu na dłużej swoją łódź?

Materiał partnera