Reklama

Reklama

Reklama

piątek, 08 maj 2015 12:29

Muzeum Bardo 2 miesiące po zamachu

Napisane przez AG
Muzeum Bardo Muzeum Bardo AG

Pięćdziesiąt dni po zamachu, Muzeum Bardo jest pełne turystów zagranicznych i z Tunezji. Wzmocniona ochrona, kamery, tablica ku czci zamordowanych i oznaki niezgody Tunezyjczyków na podobne haniebne czyny.

18 marca tego roku był czarnym dniem dla turystyki Tunezji i dla całego kraju. W wyniku ataku trzech terrorystów zginęło 23 ludzi na terenie Muzeum Bardo w Tunisie, wielu było rannych. Wśród ofiar śmiertelnych było trójka Polaków. Przypadkowy atak ((celem był najprawdopodobniej pobliski budynek parlamentu) nastąpił niedługo po tym, jak rząd tunezyjski postanowił o wprowadzeniu w życie programu poprawienia bezpieczeństwa turystów w tym kraju.

 

Nikt w Tunezji nie poparł zamachu. Przeciwnie, od dnia zamachu cały kraj słał do Tunisu i do krajów, w z których pochodziły ofiary, wyrazy oburzenia i solidarności. Polska byłą jedynym krajem, z którego na miesiąc zaprzestano lotów do Tunezji. Złą atmosferę potęgowały media masowe (zwłaszcza TVN), które, jak to zwykle w takich wypadkach bywa, nieodpowiedzialnie i bezsensownie zaatakowały biura turystyczne wysyłające do Tunezji turystów.

WaszaTurystyka.pl od razu zajęła jednoznaczne stanowisko w felietonie „Nie dajmy się wygonić z Tunezji". Pisaliśmy w nim m.in. „...Dobrze, że pojawił się w mediach społecznościowych nurt idący naprzeciw ogólnej histerii, będący jednocześnie wyrazem solidarności z Tunezją, która na tym zamachu ucierpi najbardziej. Ludzie na całym świecie wpisują na Facebooku i Twitterze „Je suis Bardo", deklarując jednocześnie, że mimo zamachu spędzą w Tunezji zbliżające się wakacje..."
I tak się stało, pierwszy samolot czarterowy do Tunezji wyleciał z Polski 30 kwietnia. Wszystkie miejsca były zajęte.

A Muzeum Bardo? Tunezyjczycy starali się je otworzyć na nowo, jak najszybciej. Obecnie znów cieszy się wielkim a nawet większym niż kiedyś powodzeniem. Tunezyjczycy z najdalszych miejsc w kraju przyjeżdżają na znak sprzeciwu przeciw terroryzmowi i żeby pokazać solidarność z odwiedzającymi kraj turystami.
Muzeum jest mocniej chronione, lepiej monitorowane. Po lewej stronie, na lewej ścianie wisi mozaikowa tablica z nazwiskami zamordowanych. Pod tablicą wiązanki kwiatów (jedna od grupy polskich dziennikarzy, którzy odwiedzili muzeum na zaproszenie biura Sun&Fun i i Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki) kartki położone przez dzieci ze szkół tunezyjskich. Wewnątrz (oprócz jednego korytarza) wszystko jak przez 18 marca – największa na świecie kolekcja mozaik rzymskich, sarkofagi kartagińskie i rzymskie... Tłumy gości, bo warto tu przyjechać b będąc w Tunezji, jak i warto przyjechać do Tunezji.

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.