Muzeum Bardo 2 miesiące po zamachu

Pięćdziesiąt dni po zamachu, Muzeum Bardo jest pełne turystów zagranicznych i z Tunezji. Wzmocniona ochrona, kamery, tablica ku czci zamordowanych i oznaki niezgody Tunezyjczyków na podobne haniebne czyny.
18 marca tego roku był czarnym dniem dla turystyki Tunezji i dla całego kraju. W wyniku ataku trzech terrorystów zginęło 23 ludzi na terenie Muzeum Bardo w Tunisie, wielu było rannych. Wśród ofiar śmiertelnych było trójka Polaków. Przypadkowy atak ((celem był najprawdopodobniej pobliski budynek parlamentu) nastąpił niedługo po tym, jak rząd tunezyjski postanowił o wprowadzeniu w życie programu poprawienia bezpieczeństwa turystów w tym kraju.
Nikt w Tunezji nie poparł zamachu. Przeciwnie, od dnia zamachu cały kraj słał do Tunisu i do krajów, w z których pochodziły ofiary, wyrazy oburzenia i solidarności. Polska byłą jedynym krajem, z którego na miesiąc zaprzestano lotów do Tunezji. Złą atmosferę potęgowały media masowe (zwłaszcza TVN), które, jak to zwykle w takich wypadkach bywa, nieodpowiedzialnie i bezsensownie zaatakowały biura turystyczne wysyłające do Tunezji turystów.
WaszaTurystyka.pl od razu zajęła jednoznaczne stanowisko w felietonie „Nie dajmy się wygonić z Tunezji”. Pisaliśmy w nim m.in. „…Dobrze, że pojawił się w mediach społecznościowych nurt idący naprzeciw ogólnej histerii, będący jednocześnie wyrazem solidarności z Tunezją, która na tym zamachu ucierpi najbardziej. Ludzie na całym świecie wpisują na Facebooku i Twitterze „Je suis Bardo”, deklarując jednocześnie, że mimo zamachu spędzą w Tunezji zbliżające się wakacje…”
I tak się stało, pierwszy samolot czarterowy do Tunezji wyleciał z Polski 30 kwietnia. Wszystkie miejsca były zajęte.
A Muzeum Bardo? Tunezyjczycy starali się je otworzyć na nowo, jak najszybciej. Obecnie znów cieszy się wielkim a nawet większym niż kiedyś powodzeniem. Tunezyjczycy z najdalszych miejsc w kraju przyjeżdżają na znak sprzeciwu przeciw terroryzmowi i żeby pokazać solidarność z odwiedzającymi kraj turystami.
Muzeum jest mocniej chronione, lepiej monitorowane. Po lewej stronie, na lewej ścianie wisi mozaikowa tablica z nazwiskami zamordowanych. Pod tablicą wiązanki kwiatów (jedna od grupy polskich dziennikarzy, którzy odwiedzili muzeum na zaproszenie biura Sun&Fun i i Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki) kartki położone przez dzieci ze szkół tunezyjskich. Wewnątrz (oprócz jednego korytarza) wszystko jak przez 18 marca – największa na świecie kolekcja mozaik rzymskich, sarkofagi kartagińskie i rzymskie… Tłumy gości, bo warto tu przyjechać b będąc w Tunezji, jak i warto przyjechać do Tunezji.
{gallery}2140{/gallery}
POWIĄZANE WPISY
3 sierpnia 2026
TravelReps przejmuje działania promocyjne Madery w Polsce
Madeira Promotion Bureau rozpoczyna współpracę z agencją TravelReps, która będzie…
0 Komentarzy2 Minuty
3 sierpnia 2026
Turcja: 25,8 mln zagranicznych turystów w pierwszym półroczu 2026 roku
W pierwszej połowie 2026 roku Turcję odwiedziło 25,8 mln zagranicznych turystów, czyli…
0 Komentarzy2 Minuty
30 lipca 2026
Ras Al Khaimah: krajowy popyt wspierał turystykę w pierwszej połowie 2026 roku
Ras Al Khaimah odnotował w pierwszej połowie 2026 roku niewielki wzrost liczby…
0 Komentarzy2 Minuty
28 lipca 2026
Nie tylko Balaton. Cztery pomysły na rodzinne wakacje na Węgrzech
Rosnące ceny wakacyjnych wyjazdów sprawiają, że coraz więcej rodzin szuka kierunków,…
0 Komentarzy7 Minuty
27 lipca 2026
Chorwacja zaprasza na sierpniowe festiwale
Historyczne place, miejskie fortyfikacje, wybrzeże Adriatyku i Dolina Neretwy staną się w…
0 Komentarzy3 Minuty
24 lipca 2026
Atmosphere Kanifushi organizuje kolejną edycję festiwalu „Just Veg”
Atmosphere Kanifushi na Malediwach zaprasza na kolejną edycję autorskiego festiwalu…
0 Komentarzy1 Minuty
23 lipca 2026
Rawenna Włoską Stolicą Morza 2026. Nowy terminal wycieczkowy i wydarzenia nad Adriatykiem
Rawenna, znana przede wszystkim z bizantyjskich mozaik i zabytków wpisanych na Listę…
0 Komentarzy2 Minuty
20 lipca 2026
Cypr z drugim najlepszym półroczem przyjazdów w historii
Statystyki przyjazdowe na Cypr wracają do poziomów z ubiegłego roku. To drugi najlepszy…
0 Komentarzy1 Minuty
17 lipca 2026
30 mln zagranicznych turystów odwiedziło Portugalię w 2025 roku. Polska wśród rosnących rynków
Portugalia utrzymuje silną pozycję na europejskim rynku turystycznym. W 2025 roku kraj…
0 Komentarzy4 Minuty



















