Prawie 80 mln euro inwestycji w ośrodki narciarskie Słowenii

80 milionów euro zainwestowali Słoweńcy w ośrodki narciarskie
Krvavec jest ośrodkiem narciarskim położonym najbliżej Lublany. Fot Mieczysław Pawłowicz

76,5 mln euro przeznaczono na poprawę infrastruktury i rozszerzenie całorocznej oferty dziewięciu słoweńskich ośrodków narciarskich.

Słoweńskie ośrodki narciarskie, w tym Krvavec, Vogel, Velika Planina, Cerkno, Golte, Rogla, Kope, Mariborsko Pohorje i Trije Kralji, szykują się do znaczących modernizacji infrastruktury, planując zakończenie prac do końca 2023 roku. Łączny koszt tych inwestycji to 76,5 mln euro, z czego wkład w wysokości 55,4 mln euro pochodzi ze słoweńskiego Ministerstwa Gospodarki, Turystyki i Sportu (MGTŠ). Celem strategicznej modernizacji jest rozwój zrównoważonej, całorocznej turystyki w regionie.

Słoweńska Izba Turystyczna (STB) intensyfikuje działania promocyjne, prezentując odnowione ośrodki górskie i wprowadzając nowe doświadczenia na nadchodzący sezon zimowy 2023/2024. Inwestycje mają kluczowe znaczenie dla transformacji ośrodków narciarskich w wielosezonowe destynacje górskie – podkreślają Stowarzyszenie Outdoor Slovenia oraz Słoweńskie Stowarzyszenie Kolei Linowych.

„Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu ze strony państwa. Przetarg był ukierunkowany tak, by kolejki linowe i infrastruktura turystyczna mogła być wykorzystywana do aktywności na świeżym powietrzu poza sezonem zimowym” – powiedziała Dubravka Kalin, dyrektor generalna Dyrekcji ds. Turystyki.

Wszyscy odbiorcy funduszy są również zobowiązani umowami o współfinansowanie projektu.

,,Oznacza to, że musieli oni również zainwestować w budowę lub renowację infrastruktury do aktywności na świeżym powietrzu, które nie są związane wyłącznie z sezonem zimowym” – dodała.

„W Słoweńskiej Izbie Turystycznej prowadzimy szereg działań promocyjnych mających na celu pokazanie Słowenii jako najlepszego miejsca na zimowe wakacje. Prócz tradycyjnych form promocji przygotowujemy reklamy z treściami audio na platformie Spotify, zawierające dźwięki słoweńskiej przyrody zimą, takie jak dźwięk wspinaczki w locie, dźwięk czekana, raków, nart, narciarstwa biegowego i inne. Mamy nadzieję, że zachęcimy więcej turystów do odwiedzenia Słowenii zimą” – podsumowała Ana Savšek, szefowa działu Content Digital Marketing.