Polski Bon Turystyczny: wakacje z zabytkami ożywią krajową turystykę

fot. materiały prasowe POT

Aż 85 proc. Polaków uważa, że ochrona zabytków jest ważna, ale zwiedza je tylko 20 proc. badanych. Polski Bon Turystyczny stał się impulsem do odkrywania polskiego dziedzictwa kulturowego. Współpraca między Polską Organizacją Turystyczną a Narodowym Instytutem Konserwacji Zabytków otwiera nowe perspektywy dla promocji polskich zabytków. Podpisana deklaracja o współpracy daje nowe narzędzia, takie jak MonumentApp oraz portal i magazyn Spotkania z Zabytkami, które mają zachęcać podróżnych do poznawania unikalnego dziedzictwa kraju.

Polska Organizacja Turystyczna oraz Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków będą współpracować w zakresie promocji polskich zabytków. W ostatnim dniu roku szkolnego, w obecności ministra kultury i dziedzictwa kulturowego Piotra Glińskiego oraz wiceministra sportu i turystyki Andrzeja Guta-Mostowego, podpisana została deklaracja o współpracy przy budowie i rozwoju aplikacji MonumentApp oraz portalu i magazynu Spotkania z Zabytkami.

Z kolei w poniedziałek 26 czerwca minister Gut-Mostowy przedstawił nowe narzędzia promocji historycznego dziedzictwa Polski przedsiębiorcom i samorządowcom z Małopolski. Spotkanie na Zamku Dunajec w Niedzicy było także okazją do podsumowania programu Polski Bon Turystyczny.

„Polski Bon Turystyczny, dzięki któremu do polskiej branży turystycznej wpłynęły ponad 3 mld zł, w tym blisko 700 mln do przedsiębiorców zlokalizowanych w Małopolsce, poza wymiarem finansowym odegrał ważną rolę społeczną. Duża część rodzin, szczególnie rodziny wielodzietne, które do tej pory nie mogły podróżować właśnie ze względów materialnych, dzięki bonowi po raz pierwszy wyjechały na wakacje” – powiedział wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych przez Polską Organizację Turystyczną w maju i czerwcu tego roku.

„79 proc. przedsiębiorców dzięki udziałowi w programie Polski Bon Turystyczny pozyskało nowych klientów, z których co najmniej 25 proc. skorzystało z rodzinnego wypoczynku po raz pierwszy. Niemal połowa przedsiębiorców, jest przekonana, że ci klienci wrócą do nich ponownie – mówiła Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Pierwsza polska aplikacja poświęcona zabytkom MonumentApp oraz portal spotkaniazzabytkami.pl i kwartalnik Spotkania z Zabytkami to narzędzia, dzięki którym nie tylko pasjonaci historii będą mogli korzystać ze świetnej bazy obiektów turystycznych i noclegowych, ale także źródło inspiracji i wiedzy o najważniejszych obiektach historycznych w Polsce.

„Ponad 80 proc. Polaków uważa, że zabytki są ważne i chce je lepiej poznać. Dostarczamy narzędzie, które to ułatwi – aplikacja, portal i kwartalnik będą wspólnie stanowić źródło inspiracji dla turystów i pasjonatów zabytków i historii, aby umożliwić im poznanie Polski w dostępny sposób. To funkcjonalne kompendium wiedzy podane w innowacyjny sposób, dzięki któremu każdy turysta łatwo znajdzie atrakcje turystyczne dotyczące zabytków i zaplanuje zwiedzanie” – podsumował wiceminister sportu i turystyki, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki, Andrzej Gut-Mostowy.