Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

poniedziałek, 18 wrzesień 2017 18:39

Start kolejnej edycji akcji „Polska zobacz więcej”

Napisane przez AG
Gheorghe Marian Cristescu - przewodniczący Społecznje Rady Turystyki, Marek Chramiuk - prezes PKP Intercity, Robert Andrzejczyk - prezes POT, Witold Bańka - minister sportu i turystyki, Maria Koc - wicemarszałek Senatu, Wiesław Włodek - wiceprezez Poczty Polskiej Gheorghe Marian Cristescu - przewodniczący Społecznje Rady Turystyki, Marek Chramiuk - prezes PKP Intercity, Robert Andrzejczyk - prezes POT, Witold Bańka - minister sportu i turystyki, Maria Koc - wicemarszałek Senatu, Wiesław Włodek - wiceprezez Poczty Polskiej AG

Dzisiaj ruszyła sprzedaż usług jesiennej akcji „Polska zobacz więcej. Weekend za pół ceny”. W tym roku odbędzie się ona w dniach 6 – 8 października a wezmą w niej udział 562 firmy z całej Polski.

Na spotkaniu inaugurującym akcję w Zamku Królewskim w Warszawie spotkali się zarówno przedstawiciele głównych organizatorów – Polskiej Organizacji Turystycznej i Ministerstwa Sportu i Turystyki, jak i instytucji, firm oraz organizacji biorących udział w akcji.

Minister Witold Bańka, powiedział m.in.: „Kiedy w ubiegłym roku zaczynaliśmy akcję „Polska z pół ceny”, chcieliśmy zachęcić Polaków do wypoczynku w Polsce poza sezonem urlopowym i żeby to się stało tradycją.
Kolejna edycja akcji cieszy się wielkim zainteresowaniem zarówno przedsiębiorców, jak i turystów. Pokazuje to, że warto odpoczywac w Polsce, bo Polska jest piękna.
Zreszta wyniki tego roku tez o tym mówią. W I połowie tego roku w Polsce wypoczywało o 500 tys. więcej niż w ubiegłym. Rośnie też liczba turystów zagranicznych odwiedzającychnasz kraj. Polska postrzegana jest, jako kraj bezpieczny, przyjazny, o coraz wyższym poziomie usług turystycznych.
Cieszę się rząd wspiera turystykę, która jest najbardziej dynamicznie rozwijająca się gałęzią gospodarki. W budżecie znalazło się dodatrkowe 10 ml złotych na promocję turystyczną Polski. Chcemy zintensyfikowac promocje Polskie zarówno wśród turystów krajowych, jak i zagranicznych. Temu ma służyć spójna strategia turystyczna.”

Dyrektor Wojciech Śicbor z POT przedstawił w skrócie liczby dotyczące jesiennej edycji akcji „Polska za pół ceny”. Wezmą w niej udział 562 podmioty. W pierwszej edycji było ich 396, wiosną- 462. W ubiegłym roku w akcji uczestniczyło 77,5 tys. turystów i jak podkreślił dyrektor Ścibor: „Tendencja jest wzrostowa. To najlepsza akcja skierowana do dóch beneficjentów: przedsiębiorców i turystów. Z ponad 460 podmiotów, które wzięły udział w edycji wiosennej, 94 proc. było zadowolonych. Oczywiście na mapie Polski, są jeszcze białe plamy, regiony, z których mniej podmiotów bierze udział w akcji, ale będziemy pracować na tym, by cała Polska była w tę akcję zaangażowana.”

Najwięcej, bo 105 podmiotów zgłosiło się z Małopolski, z pomorskiego – 62, z Dolnego Śląska – 49. 36 proc. z nich, to obiekty noclegowe, 18 proc. - z kategorii „zwiedzanie”, 13 proc. - kultura, 11 proc. - gaastronomia, 9 proc. - sport i rekreacja, uzdrowiska i SPA – 5 proc.
Jedną z marek, które zdecydowały się na udział w akcji jest Wielki Gościniec Litewski, który otrzymał wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu EDEN „Najlepsze Europejskie Destynacje.”

Przedstawiciel Lokalnej Organizacji Turystycznej „Wielki Gościniec Litewski”, Marcin Celiński z Sokołowskiego Ośrodka Kultury, podkreślił: „To przed laty najważniejszy szlak handlowy i pocztowy w Rzeczpospolitej. To trwało aż do rozbiorów Polski. Szlak łączył Warszawę z Grodnem i Wilnem. Ale wszystkie miejscowości znajdujące się na szlaku miały szansę na rozwój. Reaktywując szlak, chcemy zaprosić turystów na wycieczkę w przestzreni i czasie, w podróż po zróżnicowanej kulturowo, etnograficznie i historycznie krainie zamieszkiwanej przed wiekami przez różnorodna ludność – Polaków, Żydów, Litwinów, ludnośc ruską.”

Pomysłodawczyni reaktywowania szlaku, obecna wicemarszałek Senatu Maria Koc, dodała: „Regiony turystyczne w Polsce zachowały swoją odrębność. I to jest nasze wielkie bogactwo, którym chętnie się dzielimy. Jeśli ktoś chce zwiedzać Polskę region po regionie, to może to robić to całymi latami i nigdy się nie znudzić.
Polska jest bardzo atrakcyjna dla gości zagranicznych. Ogromnym naszym atutem jest gościnnośc ludzi, dobra kuchnia, ale i bezpieczeństwo.
Są regiony, które do końca nie są wypromowane, choć mają wielki potencjał turystyczny. Potencjał nie do końca wykorzystany. Przykładem jest piękne przecież Podlasie.
Wielki Gościniec Litewski ma pomóc w promocji między innymi Podlasie. Przed wiekami najważniejszy szlak pocztowy i handlowy ma obecnie szasne na sukces. Przebiega przez piękne tereny, ale może uczyć historii I Rzeczpospolitej. Wielki Gościniec Litewski to także historia podróżowania. Z Wilna do Warszawy jechało się powozem siedem dni. To także historia Poczty Polskiej, bo szlak Wilno – Warszawa był szlakiem pocztowym, na którym stacje pocztowe spełniały rolę gospody i hotelu.”

Na szlaku znajduje się wiele zabytków, atrakcyjnych miejsc przyrodniczych, festiwali i zajęć popularyzujących miejscową kulturę,tradycję, historię, w tym szczególnie kulinaria. Jak mówił dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej Wielki Gościniec Litewski, przed organizacją jeszcze dużo do zrobienia – trzeba szlak oznakować, zacieśnić współpracę obiektów noclegowych i gastronomicznych i zacząć certyfikować miejsca i produkty.

Partnerami tegorocznej akcji są Poczta Polska oraz PKP Intercity. Z kolei Telewizja Polska emitować będzie film reklamujący akcję.

www.polskazobaczwiecej.plwww.polskazobaczwiecej.pl