Start kolejnej edycji akcji „Polska zobacz więcej”

AG

Dzisiaj ruszyła sprzedaż usług jesiennej akcji „Polska zobacz więcej. Weekend za pół ceny”. W tym roku odbędzie się ona w dniach 6 – 8 października a wezmą w niej udział 562 firmy z całej Polski.

Na spotkaniu inaugurującym akcję w Zamku Królewskim w Warszawie spotkali się zarówno przedstawiciele głównych organizatorów – Polskiej Organizacji Turystycznej i Ministerstwa Sportu i Turystyki, jak i instytucji, firm oraz organizacji biorących udział w akcji.

Minister Witold Bańka, powiedział m.in.: „Kiedy w ubiegłym roku zaczynaliśmy akcję „Polska z pół ceny”, chcieliśmy zachęcić Polaków do wypoczynku w Polsce poza sezonem urlopowym i żeby to się stało tradycją.
Kolejna edycja akcji cieszy się wielkim zainteresowaniem zarówno przedsiębiorców, jak i turystów. Pokazuje to, że warto odpoczywac w Polsce, bo Polska jest piękna.
Zreszta wyniki tego roku tez o tym mówią. W I połowie tego roku w Polsce wypoczywało o 500 tys. więcej niż w ubiegłym. Rośnie też liczba turystów zagranicznych odwiedzającychnasz kraj. Polska postrzegana jest, jako kraj bezpieczny, przyjazny, o coraz wyższym poziomie usług turystycznych.
Cieszę się rząd wspiera turystykę, która jest najbardziej dynamicznie rozwijająca się gałęzią gospodarki. W budżecie znalazło się dodatrkowe 10 ml złotych na promocję turystyczną Polski. Chcemy zintensyfikowac promocje Polskie zarówno wśród turystów krajowych, jak i zagranicznych. Temu ma służyć spójna strategia turystyczna.”

Dyrektor Wojciech Śicbor z POT przedstawił w skrócie liczby dotyczące jesiennej edycji akcji „Polska za pół ceny”. Wezmą w niej udział 562 podmioty. W pierwszej edycji było ich 396, wiosną- 462. W ubiegłym roku w akcji uczestniczyło 77,5 tys. turystów i jak podkreślił dyrektor Ścibor: „Tendencja jest wzrostowa. To najlepsza akcja skierowana do dóch beneficjentów: przedsiębiorców i turystów. Z ponad 460 podmiotów, które wzięły udział w edycji wiosennej, 94 proc. było zadowolonych. Oczywiście na mapie Polski, są jeszcze białe plamy, regiony, z których mniej podmiotów bierze udział w akcji, ale będziemy pracować na tym, by cała Polska była w tę akcję zaangażowana.”

Najwięcej, bo 105 podmiotów zgłosiło się z Małopolski, z pomorskiego – 62, z Dolnego Śląska – 49. 36 proc. z nich, to obiekty noclegowe, 18 proc. – z kategorii „zwiedzanie”, 13 proc. – kultura, 11 proc. – gaastronomia, 9 proc. – sport i rekreacja, uzdrowiska i SPA – 5 proc.
Jedną z marek, które zdecydowały się na udział w akcji jest Wielki Gościniec Litewski, który otrzymał wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu EDEN „Najlepsze Europejskie Destynacje.”

Przedstawiciel Lokalnej Organizacji Turystycznej „Wielki Gościniec Litewski”, Marcin Celiński z Sokołowskiego Ośrodka Kultury, podkreślił: „To przed laty najważniejszy szlak handlowy i pocztowy w Rzeczpospolitej. To trwało aż do rozbiorów Polski. Szlak łączył Warszawę z Grodnem i Wilnem. Ale wszystkie miejscowości znajdujące się na szlaku miały szansę na rozwój. Reaktywując szlak, chcemy zaprosić turystów na wycieczkę w przestzreni i czasie, w podróż po zróżnicowanej kulturowo, etnograficznie i historycznie krainie zamieszkiwanej przed wiekami przez różnorodna ludność – Polaków, Żydów, Litwinów, ludnośc ruską.”

Pomysłodawczyni reaktywowania szlaku, obecna wicemarszałek Senatu Maria Koc, dodała: „Regiony turystyczne w Polsce zachowały swoją odrębność. I to jest nasze wielkie bogactwo, którym chętnie się dzielimy. Jeśli ktoś chce zwiedzać Polskę region po regionie, to może to robić to całymi latami i nigdy się nie znudzić.
Polska jest bardzo atrakcyjna dla gości zagranicznych. Ogromnym naszym atutem jest gościnnośc ludzi, dobra kuchnia, ale i bezpieczeństwo.
Są regiony, które do końca nie są wypromowane, choć mają wielki potencjał turystyczny. Potencjał nie do końca wykorzystany. Przykładem jest piękne przecież Podlasie.
Wielki Gościniec Litewski ma pomóc w promocji między innymi Podlasie. Przed wiekami najważniejszy szlak pocztowy i handlowy ma obecnie szasne na sukces. Przebiega przez piękne tereny, ale może uczyć historii I Rzeczpospolitej. Wielki Gościniec Litewski to także historia podróżowania. Z Wilna do Warszawy jechało się powozem siedem dni. To także historia Poczty Polskiej, bo szlak Wilno – Warszawa był szlakiem pocztowym, na którym stacje pocztowe spełniały rolę gospody i hotelu.”

Na szlaku znajduje się wiele zabytków, atrakcyjnych miejsc przyrodniczych, festiwali i zajęć popularyzujących miejscową kulturę,tradycję, historię, w tym szczególnie kulinaria. Jak mówił dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej Wielki Gościniec Litewski, przed organizacją jeszcze dużo do zrobienia – trzeba szlak oznakować, zacieśnić współpracę obiektów noclegowych i gastronomicznych i zacząć certyfikować miejsca i produkty.

Partnerami tegorocznej akcji są Poczta Polska oraz PKP Intercity. Z kolei Telewizja Polska emitować będzie film reklamujący akcję.

www.polskazobaczwiecej.plwww.polskazobaczwiecej.pl